Renkli Kadınlar

Sporcu Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Sporcu Beslenmesi Nasıl Olmalı?
Haberi paylaşın...

Sağlıklı bir yaşamın devamlılığı için dengeli ve sağlıklı beslenme en önemli unsurlardan bir tanesidir. Bununla birlikte spor da yapılması gerekenler arasında yer almaktadır.

Sporcu beslenmesinin temelinde şunlar vardır: Vücut organizması, günlük 50 çeşit üstünde besin kaynağına ihtiyaç duymaktadır. Vücudun %60-70’i su olduğundan, en önemli besin öğesi su olmaktadır. Ayrıca su tüketimi, sağlıklı beslenmek kadar tüm bireyler için önemlidir. Çay, vücut ağırlığını azaltmak ya da korumak için tercih edilebilecek düşük enerjili içecektir. Kas gelişimi için protein, karbonhidrat ve çeşitli vitaminler içeren yiyecekler tercih edilmelidir. Antrenmanlardan en fazla 3-4 saat önce yemek yenmemelidir. Süt ve süt ürünleri gastrointestinal sorunlar yaşattığından dolayı az tüketilmelidir. Sorbitol içeren şeker ve sakız ürünleri fazla tüketilmemelidir.

Psikolojik ve fizyolojik sağlık için yeterli ve sağlıklı beslenmek oldukça önemlidir. Bunu alışkanlık haline getirip, sürekliliğini sağlamak gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Nasıl Hızlı Kilo Verilir? başlıklı yazımızda diyet listesi, Dukan Diyeti ve En Hızlı Kilo Verdiren Diyet hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ