Renkli Kadınlar

Asil Özbay: Bir Kadın 3 Kıta!

Asil Özbay: Bir Kadın 3 Kıta!
Haberi paylaşın...

İstanbul Gedik Üniversitesi’nin başarılı kadın akademisyenlerinden Asil Özbay, kadınların yapabileceklerinin sınırlarının ne kadar geniş olduğunu tüm dünyaya göstermek amacıyla tek başına binlerce kilometre sürerek Moğolistan’a ulaşmayı başardı.

Geçen yıl başarılı bir şekilde tamamladığı yolculuğunda; Dünyanın en zorlu 10 yolu arasında gösterilen Fas’taki Tzi n’Tichka dağ geçidini tek başına motosikleti ile geçmeyi başarmıştı. Sahara çölüne kadar uzanan yolculuğu sonrasında rotasını Moğolistan’a çeviren Asil Özbay İstanbul’dan başlayıp Karadeniz rotası boyunca Gürcistan, Rusya’dan geçerek yolculuğunu tamamladı.

İstanbul Gedik Üniversitesi Kadın Çalışmaları Merkezi’nin desteği ile yola çıkan genç akademisyen yolculuğu boyunca geçtiği ülkelerde basınında yoğun ilgisini çekerek binlerce insan için ilham kaynağı oldu.

Asil Özbay Yunanistan, Makedonya, Arnavutluk, Karadağ, Bosna-Hersek, Hırvatistan, Slovenya, Avusturya, İtalya, Bulgaristan, Fransa, İspanya, Fas, Gürcistan ve Rusya olmak üzere 3 farklı kıtada km’lerce yol yaparak Türk ve Dünya basınında Türk kadınının başarısını göstermeyi başardı.

Motosiklet üzerinde yalnız ve özgür 10 ülke dolaşan Asil, kadınların yapabileceklerine asla sınır koyulmaması gerektiğini göstermek istemiş tüm insanlara. Medyanın yarattığı pasif ve güçsüz kadın imgesine karşı, 8 Temmuz’da başladığı yolculuğunu 24 Temmuz’da yaklaşık 8 bin km kat ederek tek başına tamamladı. Kız Kulesi’nden başladığı serüveninde Yunanistan, Makedonya, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Hırvatistan, Slovenya, Avusturya, İtalya ve Bulgaristan’a yer veren Asil Özbay’ın gezi notlarına Facebook/dikizaynamdadunya sayfasından ulaşılabilir.

Bir önceki yazımız olan Bayram Tatili İçin En Çok Aranan Tatil Yerleri! başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ