Bilgi:
Renkli Kadınların Buluştuğu Platform... Siz de hikayenizi yazın yayınlayalım...

Bir Masal Okumak: Renkli Kadınların Renkli Çocukları…

Bir Masal Okumak: Renkli Kadınların Renkli Çocukları…

Geceleri uykuya daldıklarında izlemekten keyif aldığımız o minicik gözler, bizi anlamaya başladığında bir şeyler bekler gibi olurlar hep. Sanki hiç uyumayacaklarmış gibi gözlerini dikip bizi izlerler. Ağlamazlar çoğu zaman, ufak mızırdanışların ardında bir şey saklıdır çünkü. Bir anne olarak masal ve hikayeler hayatımızda neleri değiştirdi ve nelere etki etti sizlerle bunları paylaşacağım.

Çocuğumla Masal Okuyarak Birlikte Büyüdük

Anne ve çocuk, baba ve çocuk gibi kelimeleri duyduğumda tedirgin olmuşumdur hep. Karşılıklı olarak, “eş” dediğimiz kişilerle dahi sağlıklı iletişim kurabilmek yeterince zor iken, bir de bizleri tam anlamıyla anlayamayan çocuklar devreye girdiğinde iletişim kurmak tam bir kabus olabiliyor. Tabii bu durum yalnızca çocuk sahibi değilken böyleydi. Bebeğimin gözleriyle ilk kontakt kurduğumda dil dediğimiz yapının aslında bir engel olmadığını, o minik kalpleriyle her şeyi anladıklarını farkettim.Google Haberler

Önceleri bebeğimi emzirirken uzun uzun onu izler ve sakinleştirici şeyler söylerdim. Çocuk memeden ayrılıp kendi dünyasını oluşturmaya başladıkça, başka şeyler duymayı beklediğini farkettim. Her gün yan yana oturup sarılır pozisyonda birbirimize kurmaca maceralar anlatır eğlenirdik. Çocuğuma söylediğim sakinleştirici sözlerle başlayan serüvenimiz, onu kurgusal hikayeler ve anlatılara aç bir beyin haline evirmişti.

Her gece 12,13, 15. masal veya hikaye okuyuşumuz, bu durumun ciddiyetinin farkına varmamı sağladı ve çocuğuma kendi hikayelerini ve masallarını anlatabileceği bir etkinlik saati oluşturdum.

Bir Anne-Çocuk Etkinliği Olarak Masal Okumak

Kimi zaman çeşitli basılı çocuk edebiyatı derlemeleri, kimi zaman da kocamanbisite.com gibi websiteleri yardımıyla önce çocuğuma ben profesyonel kurgular anlatıyor ve ona örnek oluyordum. Sonra da çocuğum benzer hikayeleri farklı karakterler ve mekanlar ile tekrar anlatıyordu. Bu onu çok eğlendirdiğinden dolayı bunu eş dost ziyaretlerimizde de tekrarlıyorduk ve çocuğumun özgüven gelişimine tanık olurken keyifle yaşayıp gidiyordum.

Çocuğum okuma yazma dönemine geldiğinde, onu birkaç adımdan da fazla olacak şekilde ileriye atacak kırılma noktaları yaşadık. Bazı hikayeler ve masalları okumak çocuğumu diğerlerinden daha fazla etkiliyor ve onu daha fazla düşünmeye itiyordu. Başlarda romantik ve kırılgan bir yapısı olacağından ötürü endişelendim, ancak düşüncesiz ve gamsız bir karaktere bürüneceğine, varsın öyle olsundu…

Örneğin, Gazete Resimleri  adlı bir çocuk hikayesi okuduğumuzda çocuğum masal ve hikayelere daha farklı yaklaşıyor ve artık karakterlerin iç dünyalarıyla ilgilenmeye başladığını belli eder hale gelmişti. Artık çocuğum da kendi oluşturduğu hikayelerde daha özgün ve öğrendiklerini öğretir hale gelmişti. Her masalında veya hikayesinde mutlaka profesyonel kalemlerden çıkan unsurları taklit ederek daha ilkokul çağında dahi yetenekli bir kurgu meraklısı oluvermişti.

Bize de babasıyla bu durum karşısında huzurlu bir şekilde çocuğumuzun yeteneğine daha fazla eğilmek düşüyor Hayat bize bundan sonra neler gösterir, bir gün karnını doyururken gözlerini kırpmadan söylediklerimi dinleyen değerlim, gelecekte gençlere örnek bir kitap yazar mı bilemem ama kendini gerçekleştireceğine inancım tam.

Bir önceki yazımız olan Aldığınız Kararları Uygulamak İçin İpuçları başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM