Renkli Kadınlar

Boşanma Süreci Nasıl İşler? Sonrasında Mutluluğu Yakalamanın Sırları Nelerdir?

Boşanma Süreci Nasıl İşler? Sonrasında Mutluluğu Yakalamanın Sırları Nelerdir?
Haberi paylaşın...

Boşanma süreci hemen hemen herkes için yaralayıcı sonuçlar doğursa da, bu zor durumdan kurtularak kısa sürede toparlanmak önem taşıyor. 

 

Boşanma kararı almak her insanın en doğal hakkıdır. Evlilik kararı nasıl kişiye özelse aynı şekilde boşanma kararı da kişiye özel ve hakkı olan bir durumdur. Mutsuz devam eden bir evliliği bitirmek iki taraf için de kazanç sayılabilir. Boşanma öncesi dönem oldukça önemlidir. Bu dönemde, gerçeğin fark edilmesi söz konusudur. Tatminsizlik, hoşnutsuzluk, ilişkiye yabancılaşma görülür. Devamında ise korku, acı, boşluk, kaos gibi duygular ağır basar. Bu duygularla baş ederken, ortaya bazı davranış özellikleri çıkması muhtemeldir.

Yaşam her zaman istediğiniz sonuçlarla hayatınızı sürdürmenize izin vermeyebilir. Yaşadığınız tüm aşk ve ilişkilerden bir tanesi size evliliği yoluna açsa da, bu yol bir gün kapanabilir. Hem kadın için hem de erkek için büyük umutlarla başlayan evlilik serüveni, masallardaki gibi sonsuza denk mutluluk senaryosunu size sunmayabilir.

boşanma-kadın-mutluluk

Ayrılık Sonrası Toparlanma Süreci

Boşanma süreci hemen hemen herkes için yaralayıcı sonuçlar doğursa da, bu zor durumdan kurtularak kısa sürede toparlanmak önem taşıyor.

Her şeyin başlangıcı haline gelen bir boşanma, ilk adımınızı attığınız ve mutlu olacağınız önerileri dinlemek ile başlar. Çevrenizde arkadaşlarınız ile geçireceğiniz ve onlardan tavsiyeler alabileceğiniz vakitler yaratmanız oldukça önemlidir. Neşeli olmak ve zamanı arkadaşlarınız ile geçirip onların tavsiyelerini dinlemek size dinginlik ve huzur verebilir. Hayata yapılan bu yeni başlangıç düşünüldüğü kadar kolay olmayabilir. Genellikle erkekler bu süreci daha kolay atlatabilirken, kadınlar durum öfke, kin, acı ve pişmanlık gibi duyguların daha fazla açığa çıkması ile mutsuzluk yaratabilir.

Psikolog Barış Gürkaş boşanma sürecinde kadının durumunu şöyle anlatıyor:

Boşanma sürecinde kadın maddi olarak etkilenebiliyor. Finansal etkiler kadınları en çok etkileyen durumların başında geliyor. Geliri olmayan ya da ayakta kalmakta zorlanacak gelire sahip kadınların bu noktada zorluk çekmeleri muhtemel oluyor.

Mutsuz evliliklerin ardından kadın, bir daha iyi bir partner bulamayacağım ya da kimseye güvenemeyeceğim gibi düşüncelere daha hızlı kapılır.

Bazı kadınlar ise artık çevredeki insanların ona boşanmış bir kadın gözüyle bakmaya başladığını düşünmeye başlar. Buda toplumsal olarak kadınları en sık rahatsız eden düşüncelerdendir.

Çocukları olan bir anne için bu süreç normalden çok daha zor olabiliyor. Birçok zaman bu sebeple çiftler ayrılmayabiliyorlar. Anne bu durumda çocuklarım babasız büyümesin diyerek, kendi mutluluğundan vazgeçebiliyor. Böylece kadın daha depresyona kadar giden bir sürecin içinde kendisini bulabiliyor.

Kadınlar boşanma sürecinin öncesinde ve sonrasında ortadan aldatılmadan yana bir sorun yoksa kendilerini erkeklere oranla daha suçlu hissediyorlar. Bu ilişkiyi kurtarmak onun sorumluluğundaymış gibi hissedebiliyorlar. Ancak bu sorumluluk karşılıklı bir sorumluluktur.

Boşandıktan Sonra Kadın Psikolojisi Sağlığı İçin Neler Yapmalı?

  • Boşanmak ilişkilerin doğasında olan ve günümüzde normal karşılanması gereken bir süreçtir. Bu sebeple hayatın sonu olmadığını kişinin kendisine sürekli hatırlatması gerekir.
  • Öncelikle biten bir ilişkinin ardından yapılabilecek en önemli şey kişinin kendisine ve karşısındakine bir süre zaman vermesi. Bu süre zarfında sosyal çevresinden destek alması önemli. Şayet çözemediği durumda bir psikolog desteği almalıdır.
  • Bu süreçte geçmişin istenmeyen duyguların aktive edecek film, şarkı gibi çeşitli şeylerden uzak durmanızı hatta birlikte yaptığınız etkinlikleri de bir miktar değiştirmeniz gerekebilir. Maruz kaldığınız durumda mutsuz olmanız durumunda bunun zihninizin size oynadığı bir oyun olduğunu hatırlatmanızı öneririm.
  • Boşanmanın ardından yeni bir evlilik yapmaktan uzak durmalısınız. Bu noktada sağlıklı karar vermek birçok zaman zor olur.
  • Eski eşinizle olan diyologlarınızı mümkün oldukça sınırlandırmanız kendiniz korumak için önemli durumlardan birisi.

Bir önceki yazımız olan Kadınlara Sıradan Gelen Erkek Cümleleri başlıklı yazımızda Erkeklerin Klasik Sözleri, Erkeklerin Yalan Söylemesi ve Erkeklerin Yalanını Nasıl Anlarız hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Hatice Çetin dedi ki:

    Sosyal aktiviteler önemli:)

BİR YORUM YAZ