Cilt Sağlığı İçin 10 Altın Kural!

Cilt Sağlığı İçin 10 Altın Kural!
Haberi paylaşın...

Aşağıdaki önerilere kulak vererek cilt sağlığınızı koruyabilirsiniz. İşte sağlıklı bir cilt için 10 altın kural:

İnsanın hayattan en çok tat aldığı ve benliğini bulduğu yaşlar 20 – 45 yaşları arasıdır. Araştırmaların ve anketlerin gösterdiği sonuç da insanların en çok 30’lu yaşlarına dönmeye istekli olduklarını gösteriyor. Vücudun artık oturduğu, kişinin kendini tanıdığı, zevklerin ve tarzların oturduğu yaşlardır 30’lu yaşlar. Bu yaşları parlak ve sağlıklı bir ciltle geçirmek ise bizim elimizde. Aşağıdaki önerilere kulak vererek cilt sağlığınızı koruyabilirsiniz. İşte cilt sağılığının 10 altın kuralı:

Güneş koruyucu kreminizi ihmal etmeyin

Güneş cildin yaşlanmasında en önemli etkendir. Yeterli miktarda ve kalitede güneş kreminizi sürmeden güneşe çıkmayın. D vitamini konusunda da endişelenmeniz yersizdir. 10 – 15 dakikalık güneş günlük D vitamini ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Her gün uygulayacağınız basit bir bakım işinizi görecektir

Cilt doktorunuzla cildinizin tipine uygun olarak belirlediğiniz bir yüz yıkama jeli çok etkili olacaktır. Her gün düzenli olarak bu jelle yüzünüzü yıkamanız bile tek başına akne oluşumunun önlenmesinde ve cildinizin yaşlanmasının önlenmesinde son derece etkili olacaktır.

Sigara en büyük düşmanınız

Sigara anlatmaya gerek var mı bilmiyorum. Genel vücut ve cilt sağlığımızın en büyük düşmanı olan bu zehri bırakın. Farkı kısa sürede hissedeceksiniz.

Hazır gıdalar, un, şeker gibi gıdalardan uzak durun

Mısır şurubu, un, şeker gibi gıdalardan uzak durun. Bu gıdalar genel vücut sağlığınızı ve cilt sağlığınızı bozacaktır. Yüksek lif içerikli doğal gıdalarla beslenin.

20-25 yaşlarınızdan itibaren yaşlanma karşıtı kremleri kullanmaya başlayın

Retinoik asit veya retinoidli yaşlanma karşıtı kremler kullanmaya başlayın. Bu kremler cildinizi koruyarak cilt sağlığınıza katkı sağlayacaktır.

Doğru ürünü doğru zamanda kullanın

Mevsimlere göre kullandığınız makyaj malzemelerini nemlendirici kremleri değiştirin.

Göz çevresine sadece gözaltına özel hazırlanmış kremleri kullanın

Kullanacağınız yağlı kremler göz atlarında yağ bezecikleri veya kis oluşumuna neden olabilir. Gözaltı için bu bölgeye özel kremleri kullanın.

Düzenli cilt bakımı yaptırın

Evde günlük olarak kullanacağınız kremlere ek olarak aylık olarak yapacağınız cilt bakımları cildinizin genç ve diri kalmasını sağlayacaktır. Bu sayede günlük yaptığınız cilt bakımının etkisini de daha iyi görürsünüz.

7 – 8 saat düzenli  uyku, olmazsa olmaz

Her gece 7 – 8 saatlik düzenli uyku sağlığınız için çok iyi gelecektir. Düzenli uykuyla büyüme hormonu salgılarsınız bu da hücre yenilenmesini arttırır.

Egzersiz ve düzenli spor yapın

Haftalık programlar halinde uygulayacağınız egzersiz ve spor programları kan dolaşımınızı arttırarak cildinizin yenilenmesine katkı sağlayacaktır. Yoga, meditasyon gibi stres atmanızı sağlayacak aktiviteler de cilt sağlığınız için faydalı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Cilde faydalı bitki: Aynısafa başlıklı yazımızda aynısafa, aynısafanın faydaları ve cilt bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ