Renkli Kadınlar

Cilt Temizlemede Dikkat Edilecek Yöntemler…

Cilt Temizlemede Dikkat Edilecek Yöntemler…
Haberi paylaşın...

Sizin için cilt temizlemede dikkat edilecek yöntemleri hazırladık. Çoğu kadın yüz temizleme jelinin cilt için yeterli olduğunu düşünür. Hâlbuki cildin tam anlamıyla temizlenmesi için tonik ile bu işlemin tamamlanması gerekir

Cilt temizleme, gün içinde en az iki kere cilde uygulanan bir işlemin genel adı. Makyajdan arınmaya, cildi tazelemeye yardımcı olan bu işlemin elbette ki belli birtakım kuralları var. Ve eğer bu kuralları uygularsanız cilt temizliğinizin çok daha iyi sonuç vereceğini görecekseniz.

Cildinizi kusursuz bir temizliğe kavuşturmak istiyorsanız yapmanız gerekenlerin yanında yapmamanız gerekenler de var. Çoğu kişi için çok basit görünen ama uygulandığında cilde faydasından çok zararı dokunan bu işlemleri sıralayalım.

Cilt Tipinize Dikkat Etmelisiniz

Cilt temizliği ürünleri seçilirken belki de en çok yapılan hataların başında cilt tipinin es geçilmesi gelir. Sizlerin de bildiği gibi cilt tipleri genel olarak üçe ayrılır: Yağlı, kuru ve karma. Yağlı ciltlerinde genellikle istediği şey cildi yağdan arındırıp gereksiz parlaklığı yok etmek, sivilce oluşumunu engellemektir. Karma cilde sahip olanlarda bu sorun T bölgesi denilen alın ve burun çevresinde yoğunlaşır. Kuru ciltlerin istediği şey ise cildin çok fazla kurumadan, matlaşmadan nemlenmesidir. Evet, cildiniz temizlenme esnasında da nemlenir ve buna ihtiyacı vardır. Bu sebeple her cilt tipi kendine uygun cilt temizleme ürününü seçmek zorundadır.

Cilt temizleme ürününüzü seçerken belki farkında olmadan yaptığınız bu seçim, sizin hiç de yararınıza bir durum değildir. Bu sebeple ürününüzü seçerken önce cilt tipinizi belirlemeli, ardından ürünün içeriğine dikkat etmelisiniz.

Önemli bir not daha: El için kullandığınız sabunun cildinize pek faydası olmayacaktır. Özellikle de gün içinde makyajlı dolaşıyorsanız el sabunu cildinizi yeterince temizlemeyecektir. Bu sebeple yüz temizleme ürününüzün yanında bir tek tonik kullanmayı ihmal etmeyin.

Sadece Yüz Temizleme Ürünü ile Yetinmeyin

Çoğu kadın yüz temizleme jelinin cilt için yeterli olduğunu düşünür. Hâlbuki cildin tam anlamıyla temizlenmesi için tonik ile bu işlemin tamamlanması gerekir. Yüz temizleme ürünü, gözeneklerin en derinine girebilecek bir ürün değildir. Hele ki aşırı derecede yağlanma sorunu yaşıyorsanız gözeneklerinizin tamamen temizlenmesi ve tekrar kirlenmemesi için sıkılaşması gerekir. Bunu yapacak ütün de toniktir.

Cildinizi temizlerken ilk adımda yapmanız gereken şey, eğer varsa makyajınızı silmek, ardından da cilt temizleme ürünü ile yüzünüzü yıkamaktır. Cildin dış yüzeyinde bulunan kirleri böylelikle atmış olursunuz. Hemen ardından, yine cilt tipinize uygun bir şekilde seçtiğiniz toniği kullanmalısınız. Bir pamuk yardımıyla çok hızlı bir şekilde uygulanabilen tonik, cildinizin en derinine inecek, kalmışsa en küçük kiri, yağı alacaktır. Gözenekleri sıkılaştırıp burada tekrar kirin birikmesini önleyen tonik, cildin istediği nemi de kazandıracağı için cildiniz hem temiz hem yumuşak olacaktır.

Cildinizi Çok Sık Yıkamayın

Evet, cilt her zaman temizliğe ihtiyaç duyar fakat her şeyde olduğu gibi cildin fazla yıkanması da zarar. Şunu unutmamalısınız: Cildinizi temizlemenizin nedeni buradan biriken kiri ve fazla yağı temizlemektir. Cildin, doğal olarak yağa ihtiyacı vardır. Bu yağ katmanının zedelenmesi, yok olması da cildin erken yaşlanmasına ya da kuruluk gibi sorunların çıkmasına neden olur. Bu sebeple yüzünüzü günde en fazla 3 kere yıkamanız yeterli olacaktır. Aksi halde cildi koruyan sebum dengesinin bozulmasıyla ve farklı cilt sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz.

Peeling Yaparken Hassas Hareketler Yapmalısınız

Cilt temizleme esnasında yapılması sevilen işlemlerden biri, peeling olsa gerek. Cildin çok iyi bir şekilde temizlendiğini hissettiren bu işlem, sert yapıldığı zaman hiç de istediğiniz bir sonucu vermeyebilir.

Peeling, cildin rahatlamasına yardım ettiği gibi gözeneklerin de temizlenmesine, cildin tertemiz olmasına yarayan çok etkili bir cilt bakım işlemidir. Yine cilt tipinize uygun seçeceğiniz bir peeling ürünü ile cildinize haftada bir iki kere bu işlemi uygulayabilirsiniz. Ama dikkat! Peeling’i çok sert bir şekilde yaparsanız cildinizin dış katmanına zarar verme ihtimaliniz yüksek. Siyah nokta ya da sivilce ile savaşıyorsanız bazen peeling işlemini çok bastırarak yapma isteği duyabilirsiniz. Bu hareketten uzak durun deriz. Daha çok kremsi formülü olan arındırıcı taneciklere sahip bir peeling ürünü ile cildinizi yavaş yavaş temizleyebilirsiniz.

Suyun Sıcaklığı Orta Seviyede Olmalı

Yüz yıkanırken yapılan en büyük hatalardan biri de sıcak su ile yıkamak. Sıcak su, çok fazla rahatlık hissi verdiğinden ve daha iyi temizlediği düşünüldüğünden yüz yıkanırken tercih edilir. Fakat aklınızda tutmanız gereken bir durum var: Sıcak su, cildinizde doğal halde bulunması gereken yağı da söküp alır. Bu da zamanla cildinizin kurumasına, yaşlı bir görüntüye sahip olmasına neden olur. Hele ki hassas bir cildiniz varsa kızarıklıkla bile karşılaşabilirsiniz. Bu sebeple yüzünüzü yıkarken çok sıcak ya da çok soğuk su kullanmak yerine ılık su tercih etmelisiniz. Cildinizi temizlerken şunu unutmamalısınız: Cilt, gerektiği kadar yağa ve neme ihtiyaç duyar. Cildinizi ılık su ile yıkadığınızda daha dinç ve sıkı görecekseniz.

Cildi Doğru Kurulamak da Önemli

Belki de hiç dikkat edilmeyen durumlardan biri, temizleme işlemini bitirdikten sonra cildin kurutulmasıdır. Cildinizi kuruturken dikkat etmeniz gereken iki durum var: Birincisi, tamamen kupkuru yapmayın. Cildinizin üzerinde çok hafif de olsa nem kalsın. Bu nem zaten çok kısa süre içinde cilt tarafından emilecektir. Evet, nemlendirici krem kullanıyorsunuz ama suyun verdiği nemin de cildinizde kalmasının ne zararı olabilir ki? İkincisi, aynı havluyu tekrar tekrar kullanmayın. Nedeni, cildinize bakteri yayabilir. Eğer bu riski ortadan kaldırmak istiyorsanız küçük yüz havluları kullanabilir, her işlemde yenisini alabilirsiniz. Ya da kâğıt havlular da işinizi görecektir.

Elbette ki Nemlendirici!

Nemlendiricinin cilt sağlığı için ne kadar gerekli olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Gün içinde, özellikle de kış aylarında sıklıkla kullandığımız nemlendiriciler, cilt temizleme sonrasında muhakkak cilde uygulanmalıdır. Temizlenmiş cilt, nemi hızlı bir şekilde almaya müsait bir cilttir. Gözeneklerin derinine kadar anında iner ve cildinizin yumuşacık olmasına yardım eder. Cildinizin daha parlak ve dinç görünmesini istiyorsanız cilt temizleme sonrasında mutlaka nemlendirici sürmeyi ihmal etmemelisiniz.

Küçük Bir Not:

Tüm bunların yanında gün içinde yapmanız gereken çok ufak ama çok etkili bir şey var: Su içmek! Su, vücudun olmazsa olması. Tüm sağlık sistemini etkileyen su, elbette yüzünüzün de ihtiyacı olan şey. Günde en az iki litre su içerek siz de cildinizin güzelliğini koruyabilirsiniz.

Cilt temizlemede oldukça etkili olan, doğal içeriklere sahip ürünlere göz atmak ve kusursuz bir temizliğe kavuşmak için şu siteyi ziyaret edebilirsiniz:  https://www.lynskincare.com/urun-kategori/cilt-temizleme/

Bir önceki yazımız olan Cilt Bakımında Uzman Desteği "SkinCeuticals Master Tavsiyeleri" başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ