Renkli Kadınlar

Tuzlu Su ile Topraklama Nasıl Yapılır?

Tuzlu Su ile Topraklama Nasıl Yapılır?
Haberi paylaşın...

Topraklama nasıl yapılır? Bunun için ne gereklidir? Dış bakım kadar vücudumuz için duygusal, ruhsal ve mental bakım da çok önemlidir. Daha da ötesi bu bakım iç enerjinin kuvvetlenmesine yardımcı olur; cilt, saç ve gözlerde parlaklık artar.

Ne kadar yoğun olursak olalım kendimize saygımızdan; düzgün, temiz ve güzel görünmek için hepimiz ayna karşısında biraz zaman geçiriyoruz. Dış görünüşümüze özen gösteriyoruz. Hatta gün içinde bir ayna bulduğumuzda fırsat bu fırsat düzgün görünüp görünmediğimize bakıyoruz.
Dış bakım kadar vücudumuz için duygusal, ruhsal ve mental bakım da çok önemlidir. 

Daha da ötesi bu bakım iç enerjinin kuvvetlenmesine yardımcı olur; cilt, saç ve gözlerde parlaklık artar. İnsan kendini daha dengede, mutlu, huzurlu ve neşeli hissetmeye başladığı için yüzünde beliren gülümseme ise her şeye değer…
Peki bu bakım nasıl yapılır. Topraklama nasıl yapılır?

Malzemeler:
Ayaklar için plastik bir kap (iki ayağında içine sığacağı büyüklükte)
Çeşme suyu
Tuz (sofra tuzu veya kaya tuzu)
Sonrasında ayakları kurulamak için havlu

Topraklama Nasıl yapılır?

 Plastik kabın içine bileklere gelecek kadar ılık su ve bir avuç tuz ilave edilir. Sandalyeye oturulur. Ayaklar tuzlu suyun içinde 10-15 dk kadar bekletilir, ayaklar tuzlu suda iken Nefes Egzersizi ile sinir sistemi arındırılır. Dengeye gelen sinir sistemi sayesinde huzur, neşe ve sessizlik tüm benliğinizi sarar. 15 dakika sonra ayaklar durulanarak tuzlu sudan çıkarılır. Ayaklar havlu ile kurulanır. Tuzlu su tuvalete dökülür ve sifon çekilir 🙂

Elveda öfke, elveda yorgunluk, elveda tembellik ve uykusuzluk…

Nefes Egzersizi:

İçinizden 4e kadar sayarak burnunuzdan derin bir nefes alın. Karnınız tamamen nefesle dolsun. Nefesi bir ışık gibi imgeleyin ve ışığı içinize doldurduğunuzu hayal edin. Yine içinizden 4e kadar sayarak nefesi içinizde tutun. Nefesle aldığınız ışık bütün hücrelerinizi yıkasın. Daha sonra ağzınızdan yavaşça (yine 4e kadar sayarak) nefesinizi verin. Bunu 7şer kere tekrar edin.

Topraklama Ne zaman yapılmalı?

En ideali sabah ve akşam günde iki kere tuzlu su yapmaktır. İkisinin işlevi farklıdır:
Sabah kalktıktan sonra yapılan tuzlu su sizi güne hazırlar, daha zinde dingin bir gün geçirmenizi, daha çok şey yapıp daha az yorulmanızı sağlar
Akşam yatmadan önce yaptığınız tuzlu su günün tüm yorgunluğunu ağırlığını üzerinizden alır, uyku problemleriniz varsa (uyuyamama, gece sık sık uyanma, kabus dolu rüyalar gibi) tamamen çözümlenir. Sabahları zorlanmadan uyanmaya yardımcı olur.

Bakım için en uygun ortam?

Evinizin sevdiğiniz ve huzurlu hissettiğiniz bir odasında kendinize bir meditasyon köşesi hazırlayıp, tuzlu suyu bu köşede yapmak sizi sonuca daha kolay ulaştırır. Meditasyon köşesi için sevdiğiniz objeleri yakınınıza koyun, tütsü ya da mum yakın. Kendinizi bu arınma seansına hazırlayın.  Nefes egzersizi olmadan ve başka şeylerle ilgilenerek yapılan tuzlu su ayak bakımından başka bir şey değildir.

Topraklama Ne işe yarar?

Tuzlu su topraklama yöntemidir. Yaz mevsiminin gelmesini ve bir an önce denize girmeyi iple çekeriz, gidemesek bile hayal ederiz; veya toprakta çıplak ayakla yürümek… İnsan evrenle, evreni saran yaşamsal elementlerle bir ve bütün olduğunu hisseder, bunu hissetmeye başlamak bile Ruhu beslemeye başlar, evimizde meditasyon eşliğinde minik bir kapla yapılan tuzlu su vücutta bu etkiyi, hatta daha fazlasını yaratır.

Ben bu tuzlu suya biberiye yağı ve bir kaç damla da sirke damlatıyorum. Siz de sevdiğiniz yağları ekleyerek kokunun rahatlama üzerindeki etkisinden yararlanabilirsiniz.

Şifa olsun…

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Cilt Bakımının Önündeki Beş Engel! başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ