Renkli Kadınlar

Çukurovalı kadınların ördüğü puf minderler İtalya’ya gidiyor

Haberi paylaşın...

300 ev hanımının el emeği göz nuruyla hazırlayacağı 2 bin 500 puf minder, İtalya’ya gönderilecek.Çukurova’da Kadıneli Kadın Girişimi Üretim ve …

Çukurovalı kadınların ördüğü puf minderler İtalya’ya gidiyor
Haberi paylaşın...
 300 ev hanımının el emeği göz nuruyla hazırlayacağı 2 bin 500 puf minder, İtalya’ya gönderilecek.

  Çukurova’da Kadıneli Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi ile İtalya’da faaliyet gösteren ev ürünleri satan bir firma arasında yapılan anlaşmayla Adana’da ev hanımlarının öreceği puf minderlerin ilk partisinin, mayıs ayında Roma’ya gönderilmesi planlanıyor.

  KOOPERATİF KENDİ MARKASINI OLUŞTURDU

  Kooperatif başkanı Zeynep Kırılmış, 2019’da kurulan kooperatif bünyesinde öncelikle “Bikadın” markasını oluşturarak tescilini aldıklarını söyledi.

  Kooperatif kurulduktan sonra Ticaret Bakanlığı’nın Kooperatifleri Destek Programı’ndan aldıkları hibe ile çalışmalarını güçlendirdiklerini ifade eden Kırılmış, ihracat yapmadan devamlılık sağlanamayacağı düşüncesiyle pazar arayışı içine girdiklerini belirtti.

  2 BİN 500 ÖRGÜ PUF MİNDER SATILDI

  “300 KADINA İŞ VERECEĞİZ”

  “Çok güzel şeyler yapacağımıza onlar da biz de inanıyoruz. Ancak ilk defa ihracat yapacağımız için bazı bürokratik işlemleri bilmiyoruz. Onların standardında ürün göndereceğiz. Acemilik var ama heyecanımız da var. Tüm malzemelerden sonra çok az da kâr etsek biz kaliteli güzel belli standartta işler çıkartmak istiyoruz. Bu çalışmada yaklaşık 300 kadına iş vereceğiz. Bölgemizdeki kadınların emeği Avrupa’da satışa sunulduğunda bize katkısı çok fazla olacak. Kadınların emeği değerini bulacak. İlk defa ihracat tecrübemiz olacak. Bu bize büyük bir motivasyon olur. Çünkü Avrupa’ya satış yapılınca başka ülkelere satmanın daha kolay olacağını düşünüyorum.”

  “HEM PSİKOLOJİMİZ DÜZELİYOR HEM PARA KAZANIYORUZ”

  İhraç edilecek puf minderleri kız kardeşiyle ören ev hanımı Filiz Yılmaz, ev bütçesine katkıda bulunmak için kooperatifle anlaştığını dile getirdi.

  “Çok şükür burayla bir bağlantımız oldu. Kendimizi ona göre ayarlıyoruz, gelip işimizi yapıyoruz. Evimize, bütçemize faydası var, çocuklarımızı okutuyoruz. Bu işler psikolojimizi de düzeltiyor. Ev işi dışında dışarıya çıkmamız iyi oluyor. Burası bizi dinlendiriyor, hem psikolojimiz düzeliyor hem para kazanıyoruz.”


  “EV EKONOMİSİNE KATKI İÇİN”

  Ev işerinden artan zamanda kooperatif için puf yaptığına değinen Düzdal, İhracat işin içine girince işlerimizin daha fazla olacağını düşünüyorum. Daha uzun süre çalışırız, bizim için daha iyi olur. Yaptığımız işleri tanıtma imkanı olur, işi büyütmüş oluruz.” dedi.

  Bir önceki yazımız olan Melkan Gürsel, 36 ünlü kadın mimar arasında başlıklı yazımızda Kadın hakkında bilgiler verilmektedir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ