Dağınıklığı önleyecek 10 pratik Yöntem!

Dağınıklığı önleyecek 10 pratik Yöntem!
Haberi paylaşın...

Dağınıklık ile birçoğumuzun başı belada. Kendimiz de dağınık olabiliyoruz evdeki eşimiz, sevgilimiz, çocuğumuz da… Peki nasıl düzene sokacağız bu durumu? Birkaç püf noktası ile belki hayatı daha kolay hale getirebiliriz…

 

  • Ödül sistemi

Kendi dağınıklığımızdan ziyade daha çok diğerlerinin dağınıklığı için etkili bir yöntemdir. Dağınıklık oluşturmadan alınan bir eşyanın yerine her koyulduğunda ödül mekanizması çalışarak bu durum teşvik edilmelidir.

 

  • Dağınıklık giderici sepetler

Çocuklarımızın veya eşimizin dağınıklığını tek bir oda içerisinde gideremiyorsak en azından kirli sepeti gibi bir sepet oluşturmalı ve yerine kaldırmasa da en azından bu sepetin içine atmasını sağlayabiliriz. Bu sayede genel bir dağınıklıktan ise en azından bir alanda toplanmış olacak

 

  • Olabildiğince az eşya

Bir alanda bulunan eşya sayısı ne kadar az olursa dağınıklık eklendiğinde karmaşıklık o kadar az olacaktır. O yüzden yaşam alanlarınızda daha az ürün olursa oraya ait olmayan eşya o kadar göze batacaktır.

 

  • Kıyafet dağınıklığına askı çözümü

Eğer eşyalar katlanıp asılmıyorsa en azından bir sonra ki toplama zamanına kadar eşyalar en azından bir askı üzerinde toplanırsa tüm odaya yayılmamış olur.

 

  • Organizatörler satın alın

Oda içerisinde kapalı bir dolap alanı yoksa bunun için ikea gibi yerlerden organizatörler alınmalı. Bu sayede birbirine yakın ürün grupları biriktirilir ve üst üste koyulur. Kapaklı alanlar olmadığında fakat raf sistemi olduğunda çok işinize yarayacaktır.

 

  • Renklerde sadeleşmeye gidin.

Odada farklı birçok renk bir arada olduğunda dağınık görüntü çok daha fazla olacaktır. Bunun için görünürde olan eşyaların genel olarak 3-5 renkle sınırlı tutmaya çalışın.

 

  • Eşyaların ortada bırakılmaması için bir liste yapın

Örneğin bu listede eşyaların neden ortada bırakılmaması gerektiğine dair liste yapın ve bunu göz önünde tutun. Eşyaların kırışacağını, yeniden ütülemenin zor olacağını, yaşam alanınızı kısıtlayacağını belirten 10-15 maddeden oluşan bir liste yapın.

 

  • Karışıklığa sebep olacak tüm ürünleri tek bir odada tutmayın

Örneğin makyaj malzemeli sadece banyoda, kıyafetlerin hepsi sadece giyinme odasında, çalışma alanı sadece bir odada tutulmalı. Her odanın kendine ait bir özelliği olmalı böylece aktivite yapılırken diğer odalara dağınıklık gitmemiş olur.

 

  • Haftada 1 gün yerine her akşam 10 dakika

Sadece Pazar günleri yapılan temizlik işlemi her gün 10 dakika bunun için zaman ayırılırsa hem hafta sonuna daha çok vakit kalır hem de daha yoğun bir dağınıklık daha az bir hale gelir.

 

  • Bitirilmesi gereken işleri 1 günde bitirin

Uzun süreli olmayan projeler 1 günde bitirilmeli. Birkaç güne yayıldığı zaman dağınıklık ve buna ait malzemeler daha fazla dağınıklığa sebep olacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Yazın Bahçe Keyfi İçin 5 Parlak Fikir! başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ