Renkli Kadınlar

Kendin Yap: Düşkapanı Pano Yapmak

Kendin Yap: Düşkapanı Pano Yapmak
Haberi paylaşın...

Merhabalar,

Peyzaj mimarlığı mezunu olsam da, senelerce bir çok mesleği deneyip, asıl mesleğim olarak gördüğüm işi ancak 40’ında bulanlardanım. Annelik yanında, koton ürünler boyuyorum. Benim kız uyumakta zorlanıp beni de yormaya başlayınca bir süredir elimde atıl duran kumaş parçasını ve oyun saatlerinde bahçeden topladığımız dalları kullanarak bir Düş kapanı yapmaya karar verdim.

Nedir bu Düş Kapanı? diyebilirsiniz. Kızılderili kültüründe uyunan yere asılan düş kapanlarının kötü rüyaları yakaladığı ve güzel bir uyku sağladığına inanılır bu nedenle de özellikle bebeklerin baş ucuna asılırmış. Kendi kültürümüzle eşleştirdiğimde Al basması ve Nazarla ilgili çağrışımlar yapan düş kapanlarının en güzel yanı estetik ve hepsinin kendine has olması sanırım.


Gelelim nasıl düş kapanı yaptığımıza. Düş kapanı normalde bir yuvarlak kasnağın içine iplerin geçirilmesiyle hazırlanır ama benim süper gücüm çizmek ve boyamak olduğu için ben Düş kapanımı beze çizmeyi tercih ettim. Bunun için dal kullanabileceğiniz gibi bezi dikerek iple bağlayıp baş ucuna asabilirsiniz. Kağıda da çizilebilir ama koton kumaş bana daha dekoratif göründüğü için ben koton kumaşla yapmayı tercih ettim. Bezin 30×45 cm ya da 30×50 cm civarlarında bir ölçüde olması en mantıklı olanı, ancak siz evinizin şekline ya da elinizdeki malzemeye göre daha farklı ölçüler de kullanabilirsiniz. Sadece şekli itibariyle uzun bir dikdörtgen olması size kolaylık sağlayacaktır.

İlk aşama Düş Kapanının yuvarlak kısmı. Eğer mandala boyadıysanız mandala desenleri kullanabilir, ya da annelerimizin yuvarlak dantellerinin desenlerini baz alabilirsiniz. Bir pergelle malzemeye uygun bir daire çizip daireyi kumaş kalemleriyle desenlendirin. Daha sonra zevkinize göre dairenin altına sarkacak tüyler, yapraklar, boncuklar, tüller çizebilirsiniz. Burada önemli olan sizi rahatlatan renkler, desenler ve objeler kullanmanızdır.

Çizim kısmını bitirdikten sonra kumaşı dala dikip dalın iki ucundan iple bağladıktan sonra ister evinizin herhangi bir yerine isterseniz benim gibi yatak odanıza asabilir, pozitif enerjisini istediğiniz alana taşıyabilirsiniz.

Görüşmek dileğiyle, sevgiler…

Bir önceki yazımız olan Dağınıklığı önleyecek 10 pratik Yöntem! başlıklı yazımızda dağınık ev ve dağınıklığı önlemenin yolları hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ