Egzersiz Nedir? Ne İşe Yarar?

Egzersiz Nedir? Ne İşe Yarar?
Haberi paylaşın...

Egzersiz planlı bir şekilde tekrar eden, vücudun maksimum seviyede kalori yakmasını sağlayan, aynı zamanda vücudun formda kalmasını sağlayan bir tür spordur.

Egzersiz, kilonun, kas, kemik ve eklemlerin korunmasını sağlayan hareketler bütünüdür. Düzenli egzersiz yapmak sağlık açısından çok faydalı olmakla birlikte, kalp hastalığı, kanser riski gibi konularda da koruma sağlar. Düzenli yapıldğında vücudun kalori yakmasına yardımcı olur. Ayrıca şunu da belirtmekte fayda var, uzmanlar düzenli egzersizin bedensel ve ruhsal olarak bir çok hastalıktan vücudun korunmasını da sağladığını belirtiyorlar. Egzersizin bir çok türü vardır. Öncelikli olarak aerobik, esneme ve direnç olarak bunları üçe ayırabiliriz.

Özellikle insanlar iş yoğunluğundan dolayı gün içerisinde düzenli olarak hareket yapmaktan kaçınır. Burada tabi ki işin tekniğinin bilinmemesi de önemli bir etkendir.  Tekniğin bilinmemesi insanların egzersizden soğumasını sağladığı gibi, diğer sporlardan da uzaklaştırır. Günlük olarak düzenli bir program eşliğinde egzersiz yapmanız, vücutta yer alan iskelet kaslarının kasılması sonucunda ortaya çıkan enerjinin tüketilmesi için faydalı olacaktır.

Egzersizin olumlu etkileri

  • Kas kuvveti, dayanıklılığı ve esnekliği,
  • Kilo verme ve koruma,
  • Kardiyovasküler ve tromboz riskinde,
  • Kan yağ ve glikoz düzeyinin düşürülmesinde,
  • Psikolojik durum ve uyku kalitesini düzeltmede,
  • Kronik ağrıyı azaltma olarak sıralanabilir.

Ayrıca egzersiz; kişinin kendisine özsaygısını yükselterek stres yönetimi üzerine de etkili olur ve anksiyete, depresyon, zihinsel gerilimi azaltır.

Psikologlar, yürüyüş ve koşu yapan kişiler üzerinde hem depresyon, hem de fiziksel faydalarını ortaya koyan birçok çalışmalar yapmışlardır. Aynı zamanda düzenli egzersizin kronik ağrı üzerinde belirgin olumlu değişiklikler yaptığını gösteren çalışmalar da bulunuyor. Araştırmalara göre; kısa dönemli egzersizler bile ağrı hissini azaltan ve vücut tarafından salgılanan bazı ağrı kesici maddelerin olduğunu (endorfin) tespit edilmiştir.

 

Cide de faydalı

Egzersiz yaptığınızda, vücudunuzda kan akışını arttırırsınız. Egzersiz sonrası cildinizde oluşan parlaklık gün boyu sürmeyebilir ancak her bir egzersizden sonra daha parlak bir görünüme kavuşabilirsiniz.

Mutluluk artırır

Egzersiz yapmak, günlük hayatınızda daha mutlu hissetmenizi sağlayabilir. Aktif olduğunuzda vücudunuz daha fazla endorfin salgılar ve endorfin, vücudun doğal mutluluk hormonudur. Ayrıca vücudunuza daha iyi baktığınız için de mutlu olabilirsiniz. Bu başarı hissi genellikle kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.

Bir önceki yazımız olan Nasıl Hızlı Kilo Verilir? başlıklı yazımızda diyet listesi, Dukan Diyeti ve En Hızlı Kilo Verdiren Diyet hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ