Renkli Kadınlar

Yemekten Hemen Sonra Yapılmaması Gerekenler

Yemekten Hemen Sonra Yapılmaması Gerekenler
Haberi paylaşın...

Yemekten Hemen Sonra Yapılmaması Gerekenler

Yemekte Aşırıya Kaçılmamalı

aksam-yemegi

Geçmişten bu güne yemek yeme zorunluluğu insanın doğası gereği her zaman vardır. Kimi zaman insanlar yemeğin ayarını kaçırıp, aşırıya kaçarak gereksiz yere midelerini zorlayabiliyor. Aşırı yemek yiyen insanlar, fazla kaloriler yüzünden yalnızca kilo almakla kalmıyorlar, aynı zamanda yediği yemeklerin hacmi de mide ve bağırsaklara zarar veriyor. İleride, yüksek tansiyon, diyabet, safra kesesi rahatsızlıkları, mide yanması, ülser ve kalp rahatsızlığı gibi hastalıklar ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Damarların baskı altında olması, pankreas iltihabı, bağırsak tıkanıklığı gibi problemler de diğer sayabileceğimiz riskler arasında. Ayrıca yemekten sonra halsizlik konusu da dikkat edilmesi gereken bir husustur.

 

Yemekten Sonra Bunları Yapmayın !

Yemekten Hemen Sonra Uyumayın!

yemek-uyumak

Yemekten hemen sonra uyumaktan kaçının, çünkü yatar pozisyona geçtiğiniz zaman midenizdeki asit yemek borunuza doğru hareket eder. Mide yanması yaşanmasının yanı sıra ilerleyen zamanlarda reflü olmanız da kaçınılmaz olur. Yemekten hemen sonra uyuduğunuzda diyafram daha çok kasılır ve bu da horlamaya sebep olur.  En az 2 saat uyumamaya çalışın, sağlığınız için iyi olacaktır.

 

Yemekten Hemen Sonra Çay İçmeyin!

cay-icmek

İnsanlar yedikten hemen sonra keyif çayı içmek isterler. Ama bu düşünülenin aksine yanlış bir harekettir. Yemekten sonra çay içmek için en az 1 saat beklemek en doğrusu olacaktır. Nedeni ise mideye inen çaydaki demirin vücut tarafından sindirilememesi.

 

Yemekten Hemen Sonra Meyve Yemeyin!

meyve-yemek

Özellikle dost, akraba ve arkadaşlarımızla yemek yerken genellikle yemeğin ardından hemen meyve ikram ederiz. Bu hatalı bir davranıştır. Meyve kolay sindirilebilen bir yiyecek olmadığı için yemeğin ardından yendiğinde doğru bir şekilde sindirilemez. Yediğiniz yemekle karıştığı için meyvenin sadece şekerini alırız. Bu da kilo olarak bize geri döner. Meyve sabah veya aç karnına tüketilmelidir.

 

Yemekten Hemen Sonra Sigara İçmek!

sigara-yemek

Sigara kullananların en büyük hatası yemekten sonra hemen sigara içme alışkanlığıdır. Sigara, sağlığa son derece zararlı ve kansere yol açan bir maddedir. Yemeğin hemen ardından alınan nikotin bu zararı daha da arttırıyor. Yemeklerden sonra ve başka bir zaman sigara içmemeye özen gösterin.

 

Yemekten Hemen Sonra Yüzmeyin!

yemek-yüzmek

Midenizi yemek ile doldurduktan sonra yüzmek oldukça tehlikelidir. Yediğiniz yiyecekler henüz sindirilemediğinden, yüzmek için en az yarım saat beklemelisiniz. Yemekten sonra sindirimin gerçekleşmesi sırasında, kan akışı karına doğru olur. Eğer tok karnına yüzülürse bu karında ve vücutta kramplara yol açabilir.

 

Yemekten Hemen Sonra Duş Almayın!

dus-almak-yemek

Yemek yedikten hemen sonra mideniz doluyken duş almak, özellikle sıcak duş almak yapılmaması gerekenler arasında diyebiliriz. Vücudumuzun en aktif olduğu dönemi, yemeği sindirmek için uğraştığı dönemdir. Sıcak duşa girildiğinde kan akışı mideden çekilerek fazla sıcaklıktan vücudu korumak için derimize doğru hareket eder. Bu da vücudun yemeği sindirme konusundaki çabasına ters etki olur. Bu yüzden yemekten sonra banyo yapmak sakıncalıdır.

 

Yemekten Sonra Yürüyüş Yapmayın!

yuruyus-yemek
Yemek yedikten hemen sonra yapılan yürüyüş, tükettiğimiz gıdalardaki besinin zor sindirilmesine neden oluyor. Bu nedenle yediğimiz yemek fayda bakımından bize hiçbir şey katmıyor. Yemekten hemen sonra yürüyüş yapmak bu nedenle sakıncalıdır. Ayrıca yemekten sonra spor yapmak sakıncalı hareketler arasındadır.

 

Bir önceki yazımız olan Makyajda Fondöten Seçimi Nasıl Olmalı ? başlıklı yazımızda Beyaz Tene Uygun Fondöten, Cilde Uygun Fondöten ve Cilt Rengine Uygun Fondöten Nasıl Seçilir hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ