Renkli Kadınlar

Elektrik Faturası Nasıl Hesaplanır?

Elektrik Faturası Nasıl Hesaplanır?
Haberi paylaşın...

Elektrik faturası hesaplama işlemi yapılırken ilk olarak tarife türü bilinmelidir. Elektrik faturası hesabı, tarife türüne göre değişkenlik gösterir. Dört temel tarife bulunur. Bunlar: iş yeri alçak gerilim tarifesi, sanayi alçak gerilim tarifesi, ev alçak gerilim tarifesi ve sanayi orta gerilim tarifesidir. İlk olarak aktif tüketim bedeli hesaplanmalıdır. Sanayi tarifelerinde aktif tüketim bedeli tektir. İş yeri ve ev tarifelerinde ise birinci kademe aktif enerji bedeli ve ikinci kademe aktif enerji bedeli bulunur. Bu iki kademenin toplanmasıyla aktif tüketim bedeli bulunur. Elektrik tüketim vergisi, sanayi tarifeleri için %1 olarak alınırken diğer tarifeler için %5 olarak alınır. Aktif tüketim bedeli üzerinden elektrik tüketim vergisi hesaplanır. Daha sonra aylık olarak tüketilen kW miktarı iş yerleri için 0,3427, evler için ise 0,3352 ile çarpılarak dağıtım bedeli hesaplanır ve faturaya ilave edilir. Son olarak toplam matrah evler için %8, iş yerleri içinse %18 KDV ilave edilerek elektrik faturası hesaplama işlemi tamamlanır.

Elektrik Faturasındaki Kalemler Nelerdir?    

Elektrik faturasında hesaba katılan pek çok değer vardır. Bu değerler bazı durumlara göre farklı şekilde hesaba katılırken bazı durumlarda ise hesaba katılmayabilir. Elektrik faturasındaki kalemler şunlardır:

 • Aktif enerji bedeli (dönem içerisinde kullanılmış olan elektrik miktarına eş değer bedeldir)
 • Dağıtım bedeli (Aktif enerji bedelinin birim maliyetle çarpılması ile elde edilir. Evler için birim maliyet 2022 yılı Nisan ayı itibarıyla  0.3352 TL olarak alınır)
 • Toplam enerji bedeli (Aktif enerji bedeli ile dağıtım bedelinin toplanması ile elde edilir)
 • Elektrik tüketim vergisi (Toplam enerji bedeli üzerinden hesaplanır. Sanayiler için %1, diğer tüm kullanıcılar için %5 olarak alınır)
 • Katma değer vergisi (Evler için %8, iş yerleri için %18 olarak hesaplanır)

İndirimli Elektrik Faturası Nasıl Hesaplanır?

Elektrik faturası hesaplama işlemi, her tedarikçi için aynı şekilde hesaplanır. Ancak serbest tüketicilerin tarife değişikliği sonucunda meydana gelen özel kampanyalar veya indirimler göz önünde bulundurularak indirimli faturalara sahip olunabilir. Üç zamanlı elektrik aboneleri için günün üç farklı zaman diliminde farklı fiyatlar gözetilirken, elektrik aboneliğinin ev, iş yeri, sanayi, alçak tüketim ve yüksek tüketim olmasına göre vergi oranları ile dağıtım bedelleri değişebilir.

Kademeli Elektrik Faturası Nasıl Hesaplanır?

Kademeli elektrik faturası uygulaması, 1 Ocak 2022 tarihinden hayata geçirilmiş olan yeni bir uygulamadır. Kademeli elektrik faturası uygulamasına göre tüm tüketicilerin tüketmiş olduğu elektriğin ilk 205 TL’ye tekabül eden kısmı düşük kademeli tüketim fiyatı üzerinden hesaplanır. Faturanın 205 TL üzerinde kalan kısmında ise hesaplama yüksek kademeli tüketim fiyatı kullanılarak gerçekleştirilir. Sonuç olarak belirli bir noktaya kadar düşük tüketim bedeli uygulandıktan sonra o noktadan sonraki tüketim için yüksek tüketim bedeli uygulanarak hesaplanan her iki tüketim bedeli de toplandıktan sonra kademeli elektrik faturası hesaplanmış olur. Kademeli elektrik faturasına geçiş otomatik bir şekilde yapılmış olup bu uygulamaya geçmesi gereken abone gruplarının geçişe itiraz etme hakkı yoktur. Ayrıca kademeli elektrik faturasına geçmek için sayaç değişikliği veya başvuru da gerekmemektedir. Ev aboneleri için günlük düşük kademeli tarife sınırı 8 kWh iken, ticarethaneler içinse 30 kWh’tir. Kademeli elektrik faturası hesaplama işlemi yapılırken söz konusu sınıra kadar olan kısım düşük tarifeli fiyat üzerinden hesaplanırken, üzerinde kalan kısım ise yüksek tarifeli fiyatla hesaplanmakta ve en sonunda her iki fiyat toplanmaktadır.

Elektrik Faturası İnternetten Hesaplanabilir mi?

İnternetten elektrik faturası hesaplama işlemi bazı web siteleri üzerinden yapılabilmektedir. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için hesaplanmak istenen elektrik faturasının hangi tarife üzerinden işlediği bilinmelidir. Ayrıca harcanan kW miktarı da net bir şekilde biliniyor olmalıdır. İnternetten elektrik faturası hesaplama işlemi encazip.com internet sitesi üzerinden yapılabileceği gibi, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK)’nun resmi web sitesi üzerinden de hızlı bir şekilde yapılabilir.

EPDK Elektrik Faturası Nasıl Hesaplanır?

Elektrik faturası hesaplama işlemi, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK)’nun resmi web sitesi olan epdk.gov.tr üzerinden online bir şekilde kolaylıkla yapılabilir. EPDK üzerinden elektrik faturası hesaplayabilmek için öncelikle sayacın ilk okunma ve son okunma tarihleri hatasız ve eksiksiz bir şekilde girilmelidir. Ardından tarife tanımı bölümünden hesaplanmak istenen faturanın tarifesi doğru bir şekilde seçilmelidir. Bu noktada tarifenin doğru biliniyor olması büyük önem taşır. Çünkü fatura fiyatları elektrik tarifelerine göre değişiklik gösterir. Bu aşamadan sonra tüketim miktarı kWh cinsinden girilmelidir. Bazı tarifelerde tüketim miktarına ek olarak anlaşma gücü de istenir. Böyle bir bilgi varsa o da girildikten sonra hesapla tuşuna basılarak elektrik faturası hesaplama işlemi gerçekleştirilmiş olur.

Elektrik Faturasından Nasıl Tasarruf Edilir?

Elektrik faturasından tasarruf etme yöntemleri şunlardır:

 • Kullanılmayan cihazlar kapatılmalıdır.
 • Prizde gereksiz yere fiş bırakılmamalıdır. Boş durumdaki şarj cihazları bile elektrik tüketir.
 • Enerji sınıfı yüksek olan ev aletleri tercih edilmelidir.
 • Gerekmediği sürece soba, klima, elektrikli süpürge ve saç kurutma makinesi gibi yüksek elektrik tüketimine sahip cihazlar kullanılmamalıdır.
 • Güneş enerjisiyle çalışabilen su ısıtma sistemleri tercih edilmelidir.
 • Fırın ve buzdolabı gibi cihazların kapısı gereksiz yere açılmamalıdır.
 • Daire yalıtımı enerji dostu olacak şekilde dizayn edilmelidir.
 • Elektrik tesisatının bakımı düzenli olarak yaptırılmalıdır.
 • Elektrik prizleri ve elektronik cihazlar kontrol ettirilmeli, elektrik kaçağı yapan cihazlar kullanılmamalı prizler ise onarılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan İyi haber de kalp krizine sebep olabilir başlıklı yazımızda Ani, Kalp ve Kan Sulandırıcı hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ