Ses Kardeşim İle Görme Engelli Çocuklara Köprü Oldu…

Ses Kardeşim İle Görme Engelli Çocuklara Köprü Oldu…
Haberi paylaşın...

İçmimar olan Füsun Bay Canbay (@füsyollarda), eşi emekli TRT spikeri Murat Can Canbay birlikte bir araç kiralayıp hayalleri için yola çıktı. Kiraladıkları aracı ses kayıt stüdyosu haline getirdikten sonra yollara düşüp Ses Kardeşim projesiyle 10-14 yaş arası çocuklara, görme engelli kardeşleri için masal kitabı okutmaya başladılar. Hacer Aydın’ın yazısı…

Füsun Bay Canbay. Anne, gezgi, blogger… Şimdi de görme engelli çocuklar için Ses Kardeşim adlı sosyal sorumluluk proejesini hayata geçrimeye çalışan bir gönüllü… Gezdiği yerlerde sürekli çocuklarla biraraya gelerek, görme engelli çocuklar için kitap seslendirmeye karar veren Canbay, yurdun dört bir yanından çocuk ve yetişkinlerin seslendirdiği çocuk kitaplarıyla görme engelli çocukların sesi olmak amacıyla yola çıktı…

Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı’nın da (TÜRGÖK) destek verdiği proje kapsamında görme engelli çocuklar hiç tanışmadıkları kardeşlerinin seslerinden kitapları okuyacak. Hacer Aydın, Füsun Bay Canbay ile projeyi konuştu…

 

Her ne kadar ben anlatmaya çalıştıysam da, siz kendinizi nasıl anlatırsınız? Pembe vosvos kadar şekersiniz vallahi… Evet neden pembe renk?

Öncelikle iltifatların için çok teşekkür ederiz. Neşe ve mutluluk veren bir etkiye sahip olan pembe renk , aynı zamanda hayallerin rengidir. Bizim yaptığımız projenin esas çıktılarından biri de çocukların hayal güçlerini zenginleştirmek…

Çok güzel bir iyilik hareketi başlattınız. Bir bakıma görme engelli çocuklarımızın gözleri oldunuz, onlara ses oldunuz. Böyle bir proje yapmak nerden aklınıza geldi, nasıl oluştu biraz anlatır mısınız?

Uzun zamandan beri senin de bildiğin gibi geziyoruz ve gezdiğimiz, gördüğümüz yerleri Fusyollarda adı ile hem bloğumda hem de sosyal medya hesaplarımda yazıyorum. Gezmek insana çok fazla şey kazandırıyor bu bir gerçek ama son zamanlarda bir şeyler daha olmalı demeye başlamıştım.

Gezdiğimiz yerlerde birilerine dokunmak, faydalı olmak için neler yapabiliriz diye düşünmeye başlamıştım. Çocuklar için bir şeyler yapmalıydık. Geleceğimiz olan çocuklar için…

Öyle bir şey olmalıydı ki; beni takip eden, paylaşımlarımı okuyup yorumlar yapan o güzel kitle yoluyla da çoğaltıp büyütebilmeliydik.

Önce gittiğimiz yerlerde imkân bulamayan çocuklara kitap götürmeyi düşündük. Arabamıza yükleyelim dedik kitapları, köylerdeki çocuklara götürelim.

Eşim Murat Can Canbay 10 yıldır Türgök’ te (Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı) gönüllü okuyucu. Bir gün dedi ki “Çocuklara sesli kitap götürelim!” Bir anda bizim minik düşüncemiz farklı bir boyut kazandı.

Görme özrü olan çocukların bilgiye ulaşmalarının en önemli yolu sesli kitaplar. Onlar için ne kadar çok sesli kitap oluşturursak o kadar daha çok bilgi demek. Kitapları da gittiğimiz yerdeki çocuklar okursa çocuktan çocuğa bir ses köprüsü kurmuş oluruz…

Bizim kendi arabamız bu iş yeterli gelmeyecekti. Çünkü gezici bir ses stüdyosu oluşturacaktık. Bunun için bir minibüse ihtiyacımız vardı. Hem fonksiyonel olması hem de sevimliliği için nostaljik Volkswagen minibüslerden olsun istedik ve Kiralık Vosvos firmasıyla iletişime geçtik.

 

Şimdi içini bir ses stüdyosu olarak hazırladığımız pembe minibüsümüzle önceden belirlediğimiz bölgelerde çocuklar büyük bir zevkle okuyorlar, biz de seslerini kayıt ediyoruz. O ses kayıtlarını Türgök’e teslim ediyoruz. Türgök de bu ses kayıtlarını Türkiye’nin 6 bin noktasında bulunan görme özürlü çocuklara ulaştırıyor.

Görme özürlülerin hayal güçleri çok güçlüdür. Çünkü bilmediği bir şeyi hayal etmek zorunda olduğunu biliyoruz. Bunun için şu anda Türgök yönetim kurulunun seçmiş olduğu Yapı Kredi Yayınları’nın Her Güne Bir Masal kitabından masallar okuyor çocuklar. Masallarda hayaller sonsuzdur, imkânsız diye bir şey yoktur. Olağanüstü kahramanlar vardır ve olağanüstü olaylar yaşanır masallarda. Bir saniyede okyanuslar aşılabilir, arabalar uçabilir, insanlar iğne deliğinden geçebilir. Masallar hayal gücünün gelişmesine, düşünce ufkunun açılmasına yardımcı olur. Kelime dağarcığını zenginleştirir.

Birçok sosyal farkındalık projesine baktığımda sizin proje çok extrem geliyor. Hiç kimsenin aklına gelmeyen bir konuda gönüllüsünüz. Bende birçok gönüllü işler yaptım ama açıkçası hiç aklıma gelmemişti. Kendi adıma sizi çok ama çok tebrik ediyorum.

Evet, başka bir örneği yok galiba.

İyilik hareketinizin ismi Ses Kardeşim, peki ses veren kardeşlerimizi nasıl buluyorsunuz ya da onlar sizi nasıl buluyor?

Ya önceden gitmeyi belirlediğimiz yerlerin yerel kurumlarından ya da bizi davet eden kuruluşlardan okuması düzgün ve anlaşılır, okumak için istekli 10 çocuk seçmelerini istiyoruz. 7. Ve 8. Sınıf öğrencileri olmaları tercihimiz. Çünkü görme özrü olan çocukların net ve düzgün Türkçe ile okunmuş kitaplar dinlemesini istiyoruz. Bu arada okuyan çocuklar, başka bir kardeşine bir iyilik yaptığı için çok mutluluk duyduklarını ifade ediyorlar. Bunu zaten yüz ifadelerinden o kadar net anlıyoruz ki…

Sevgili Füsun siz aynı zamanda hem gezgin hem bloggersınız. Hepsi bir arada zor oluyor mu? Sizdeki enerjiyi gördükçe bir gezgin olarak ben utanıyorum da.

Aslında o enerji eminim ki herkeste var. Belki bende farklı olan projecilik geçmişim olması. 30 yılı aşkındır içmimarlık mesleğimde yüzlerce proje ürettim ve uyguladım. Mesleğimin en sevdiğim tarafı, yoktan bir şeyi var etmek. Bunun verdiği hazzı başka hiçbir şeyde bulmak mümkün değil.

Ayrıca gittiğimiz yerlerde çocukların rehberliği ile bölgenin gezilecek ve görülecek yerlerini geziyoruz. Onların anlatımı ile gezmek o kadar güzel ki anlatamam. Hem bu geziyi hem de çocukların minibüsteki okuma anlarını kameralarla kayıt altına alıp belgesel olarak Youtube kanalımızda yayınlıyoruz.

Sanatçı Leman Sam da projeye destek verdi…

 

 

Bütün o güzel enerjinizi bu projeye aktardınız. Çevrenizden veya toplumdan nasıl geri dönüşler aldınız?  

İlk günden itibaren (Proje başlayalı 5 ay oldu) o kadar güzel mesajlar, e-mailler alıyoruz ki, çıktığımız yolun doğru bir yol olduğunu kanıtlıyor bize. Her kes bir şekilde projenin ucundan tutup destek olmak istiyor.

Ses Kardeşim Sosyal Farkındalık Projesi’ni daha çok kitlelere duyurmak ve daha çok çocuğa sesli kitap oluşturmak için tüm Türkiye’yi dolaşmak en büyük hayalimiz. Bugüne kadar kendi imkanlarımızla 6 farklı yerde 80 ses kaydı oluşturduk. Kitapta 285 tane daha masal var. Bize inanıp destek veren sponsorlarımız olursa kitabı tamamlayacağımızı düşünüyoruz.

Bir önceki yazımız olan Ruha iyi gelen 5 besin... başlıklı yazımızda bitter çikolata ve psikolojiye iyi gelen yiyecekler hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. salih erbey dedi ki:

    Bu nasıl bir hoş düşüncedir arkadaş ya, okudukça mutlu oldum, kendilerini tebrik ederim. İnşallah bu şekilde yardım istekleri daha da artar.

BİR YORUM YAZ