Renkli Kadınlar

Ev Sigortası DASK Yerine Geçer mi?

Ev Sigortası DASK Yerine Geçer mi?
Haberi paylaşın...

Ev sigortası veya diğer adıyla konut sigortası, DASK sigortası ile herhangi benzerliği olmayan tamamen farklı bir sigorta türüdür. Doğal Afetler Sigorta Kurumu’nun kısaltılmış adı olan DASK, adından anlaşılacağı üzere doğal afetler ile sınırlı bir teminat sistemine sahiptir. Zorunlu deprem sigortası olarak yaygın şekilde kullanılan isimlendirmesi oldukça yerinde bir yaklaşım sayılabilir. Devlet tarafından zorunlu kılınan DASK sigortası deprem riskine karşı yapılır ve konut sigortası yerine geçmez. Ev sigortası yaptırılırken deprem riski içeren bir poliçe alınsa dahi DASK kapsamındaki zorunluluk ortadan kalkmaz, kamu kurumlarındaki işlemlerde deprem sigortası mecburiyeti yerine getirilmiş sayılmaz. Yasal bir mecburiyet olan DASK sigortası poliçesi aynı zamanda pek çok açıdan kamu kurumları tarafından kullanılır. Örneğin bankalar konut kredisi verirken zorunlu deprem sigortası olarak bilinen DASK sigortasının yaptırılmasını işlemleri tamamlayabilmek adına şart koşabilir. Ayrıca su, elektrik ve doğalgaz aboneliği gibi işlemlerde muhatap kurumlar tarafından DASK poliçesi talep edilmekte ve olmaması halinde işlemlere devam edilmemektedir.

Ev sigortası olarak bilinen konut sigortası tamamen kişilerin seçimine bırakılmıştır ve teminatı kapsamında deprem riski olsa dahi DASK yerine geçmez. Deprem durumunda DASK tarafından belirlenen teminat ödenmekte ve aşan kısım ev sigortasının daha yüksek olan limitleri dahilinde karşılanabilmektedir.

Konut Sigortası ile DASK Sigortası Arasındaki Farklar

Yıkıcı depremlerle sık sık karşılaşılan ülkemizde özellikle 1999 depreminin ağır hasarı karşısında çözüm üretme arayışında olan kamu otoritesi binaların deprem hasarına karşı sigorta şemsiyesi altına alınabilmesi için zorunlu deprem sigortası uygulamasını başlatmıştır. Bu sigorta türü kapsamında her bina ve binadaki her bağımsız bölüm deprem hasarlarına karşı belli teminatlar dahilinde sigortalanır. Kapsadığı teminat tutarı önceden belli olan DASK uygulaması sadece depremde hasar gören binaları limitleri dahilinde sigorta kapsamına alır.

Konut sigortası ise bundan farklı olarak daha geniş teminat limitlerine sahip olabilir ve sağladığı diğer güvenceler ile DASK sigortasından önemli farklılıklar içerir. DASK ev sahipleri açısından sahip olunan gayrimenkulü koruma altına alırken ev sigortası ise kiracı veya ev sahibi olması fark etmeksizin sigortalıyı konutun kendisinin yanı sıra pek çok başka risklere karşı da koruyabilir. Konut sigortaları tercihe göre geniş ya da dar kapsamlı olarak yapılabilir ve konutu, içerisindeki her türlü eşya ile beyan edilen değerli malları önceden belirlenen tüm risklere karşı teminat altına alır. Bu nedenle kapsama göre değişmekle birlikte DASK fiyat çizgisinin biraz üzerinde prim ödenmesini gerektirebilir. Ancak sağladığı yararlar ve teminat altına aldığı güvenceler ile kıyaslandığında son derece makul bir noktada olduğu görülebilir.

Ev Sigortası mı DASK mı?

Ev sigortası veya diğer adıyla konut sigortası ile DASK biri birinden tamamen ayrı sigorta türleridir. Kapsamları farklı ve DASK sigortasının zorunlu deprem sigortası statüsünde olması nedeniyle konutlar için her iki sigorta türünün de yapılması yerinde olacaktır. Çünkü ev sahibi olan kişiler yasal olarak zaten DASK sigortası yaptırmakla mükelleftir. Diğer sigorta türleri ile kıyaslandığında DASK fiyat bakımından gayet makuldür. Ancak deprem gibi doğal afetler ile sınırlı teminatı olduğundan evdeki standart eşyalar ve değerli mallara gelen zararların karşılanmasında yetersiz kalabilir. Bu nedenle konut sigortasının da zorunlu deprem sigortasına ilave olarak yaptırılması diğer riskleri de sigorta kapsamına almak bakımından önemlidir.

Ev sigortası ile doğal afetler, yangın, hırsızlık gibi öngörülemeyen pek çok risk teminat kapsamına dahil edilebilir. DASK gibi zorunlu bir sigorta türü olmamakla birlikte sağladığı faydalar bakımından çok daha kapsamlı ve değerli olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Bir önceki yazımız olan Formuna Göre Hangi Sütyeni Tercih Etmeli? başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ