Renkli Kadınlar

Fatma Zeynep Çilek “Suret Defteri” İle Geliyor…

Fatma Zeynep Çilek “Suret Defteri” İle Geliyor…
Haberi paylaşın...

Fatma Zeynep Çilek, 2. kişisel sergisi olan “Suret Defteri”ni 3 Mart Cumartesi günü Merkur’de açıyor…

 Genç sanatçı Fatma Zeynep Çilek, 3 Mart 2018’de MERKUR’de açılacak ve 31 Mart’a kadar izlenebilecek yeni sergisinde modern Türk kadınının kökleriyle karşılaşmasına ve Türk kadınının estetik dokunuşlarının hikayesine odaklanırken Selçuklu kadınını günümüz kadını ile buluşturuyor.

Fatma Zeynep Çilek’in sergisine dair şunları söyledi:

Kadın değirmen taşı ya da buğday tanesi değildir. Su ya da yatak da değildir. Rüzgar ya da yaprak hiç değildir. Öğütmez, öğütülmez. Akıntıya katılıp sürüklenmez. Türk toplumunda kadın her zaman perdenin ya da peçenin arkasında değildi. Türk kadını deyince aklımıza gelen kurmacalarla kadının tarihteki yeri bambaşkadır. Çarşılar, pazarlar, hanlar, hamamlar, aşhaneler, hastaneler yaptırmış; konağında misafirler ağırlamıştı. Toylarda, şölenlerde ve divanlarda ağırlığı vardı. Daha da önemlisi Türk kadını kendi estetiğini kendisi tasarlamıştı. Selçuklu döneminden kalma başlıklar, çizgiler, kıyafetler bunun göstergelerinden.”

Birçoğunu yakından tanıdığımız portreler ile Selçuklu kadınlarının suretlerinin birleştirildiği ve dönem motiflerinin izlenebileceği bir karşılaşma sergisi olan Suret Defteri 31 Mart’ kadar MERKUR’de görülebilir.

MERKUR

Mim Kemal Öke Cad. Erenler Apt. No: 12 D: 2  Nişantaşı / İstanbul

Telefon: 0212 225 37 37- 0212 231 69 87

Bir önceki yazımız olan Girit'in Perileri: Bir Umut Hikayesi... başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ