Renkli Kadınlar

Gebelikte Kilo Artışı Nasıl Engellenir? Gebelik Döneminde Kalori Alımı Arttırılmalı Mı?

Gebelikte Kilo Artışı Nasıl Engellenir? Gebelik Döneminde Kalori Alımı Arttırılmalı Mı?
Haberi paylaşın...

Gebelikte Kilo Artışı Nasıl Engellenir? Gebelik Döneminde Kalori Alımı Arttırılmalı Mı? 

Anne çocuk sağlığı için diyet, gebelik döneminde hiç uygun bir zaman değildir. Gebelik süresi boyunca annenin sürekli artan ve engel olamadığı iştahı, bebeğin sağlıklı gelişimi ve anne sağlığı için gereklidir. Gebe bir kadın, aldığı günlük kaloriyi 2 hatta 3 katına dönemler içerisinde çıkartmalıdır. Bir çok kadın hamilelik öncesi aldığı kaloriden 300 kalori kadar bir artışa ihtiyaç duyar. Dolayısıyla hamilelik süresince sürekli kilo alır ve bu kiloların sürekli kontrol altında tutulması gerekir. Artan fiziksel aktiviteler sonrasında alınacak kalorilerde de ayarlamalar yapılabilir.

Boyu ile kilosu orantılı olan hamile bir kadın için hamilelik boyunca alınması gereken kilo ortalama olarak 12,5 kilodur. Bu değer kimi zaman 16 kiloya kadar çıkabilir. Ancak, boyu ile kilosu orantılı olmayan zayıf kadınlar için kilo artışı 18 – 20 kg. olabilir. Tam tersi olarak şişman kadınlarda ise, ne kilo alınmaya çalışılmalı ne de kilo verilmeye çalışılmalı.

Bebeğin kilosuna ve kendi kilonuza göre belirleyebileceğiniz kilo artışını aşağıdaki çizelge üzerinden teyit edebilirsiniz.

 

Bebek   3.3 kg ila 3.8 kg
Göğüslerin büyümesi   1.3 kg
Plasenta   0.4 kg ila 0.9 kg
Kan ve vücut sıvısı artışı   1.8 kg ila 3.6 kg
Amniyotik sıvı   0.9 kg ila 1.3 kg
Uterus ağırlığında artış   0.9 kg ila 1.3 kg
Annedeki yağ deposu   2.2 kg ila 3.5 kg
Toplam artış     10.8 kg ila 15.7 kg

 

Özellikle gebelik öncesinde sağlık sorunu olan anne adaylarının ve gebelik döneminde sağlıklı beslenmeyen anne adaylarının düşük doğum yapma şansı yükselir. Gebelik öncesi kötü alışkanlıklar, sigara, alkol vs. gibi sağlığa zararlı alışkanlıklar gebeliğin sonucuna direk etki edebilir. Ayrıca fazla kilo da sakıncalıdır. Sağlıklı beslenerek kilo almadan yeterli kaloriye ulaşmak mümkün. Bunun için biraz daha dikkatli olmak ve kilo almayı hızlandıran yiyeceklerden uzak durmak önemlidir.

Anne adaylarının en hızlı kilo artışı hamileliğin son 3 ayında gerçekleşir. Doğum sonrası ise ilk günlerde annenin kilo kaybı yaşaması normaldir. Hamileliğini aşırı kilo almadan, kendi kilosundan biraz fazla geçiren anneler doğum sonrası eski kilolarına kısa sürede dönerler. Bazı yaşanan ender durumlarda gebeliğin son haftalarında sıvı birikimi görülebilir. Bu anne adayının ayaklarında ve yüzünde ödem oluşmasına neden olabilir.

gebelik-beslenme-sağlık

 

Hamilelikte Tüketilmesi Gereken Besinler Nelerdir?

Hamilelik döneminde belkide en çok dikkat edilmesi gereken konu budur. Anne adayının öğünleri tam ve düzenli alması gerekmektedir. Öğün atlamadan, ara öğün destekli gıda tüketimi, annenin günlük besin ihtiyacını karşılamaya yeterli olacaktır. Sağlıklı bir dönem geçirmek isteyen anne adayları öğünlerinde yoğurt, balık, et veya tavuk, meyve, sebze, peynir, yumurta tüketebilir. Bebek sağlığı için haftada en az 2 kez balık tüketimi sağlanmalıdır. Hamsi, istavrit, uskumru, ve palamut dışına pek çıkılmamalıdır. Ayrıca ceviz, badem ve fındık tüketimi de yapılmalıdır. Az yağlı olarak peynir, yumurta ve sütte tüketilmelidir.

Gebelikte Bitki Çayı Zararlı Mı?

Anne adayları hamilelik döneminde rahatlamak için bitki çayına yönelebilir. Aşırı tüketimi düşük yapma olasılığını arttıracağından dikkatli olunması gerekmektedir. Özellikle aşırı olarak rezene, civanperçemi, mine çiçeği, ada çayı, barut ağacı kabuğu, sinameki ve yeşil çay tüketmek hamilelik döneminde sakıncalı olabilir. Ayrıca ada çayı, zerdeçal ve yeşil çay tüketimi konusunda daha da dikkatli olunması gerekmektedir.

Sonuç olarak hayatınızın belki de en önemli döneminde aldığınız bebek müjdesini, ne kadar zorda olsa iyi beslenerek ve sağlıklı bir dönem geçirerek mutlu sonlandırabilirsiniz.

Unutmayın! Bu sizin elinizde.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ