Hatice Kılıçaslan; Resim benim için huzurlu bir liman…

Hatice Kılıçaslan; Resim benim için huzurlu bir liman…
Haberi paylaşın...

İzmirli ressam Hatice Kılıçaslan, düşlerinden yola çıkarak resim yaptığını söylüyor. Hatice Kılıçaslan ile sanat hayatını, resme nasıl başladığını, açtığı sergileri ve devam eden sanat yaşamını konuştuk.

Bize kendinizden bahseder misiniz?

1965 yılı  İzmir’in Kiraz ilçesi Çömlekçi Köyü doğumluyum. 1984’de Dokuz Eylül Üniversitesi MYO İktisadi ve İdari Programlar Bölümü’nden mezun oldum ve Türkiye’nin, İzmir’in önde gelen  şirketlerinden birinde  profesyonel iş yaşamına adım attım.  1998 de Celal Yetkin Atölyesinde resim serüvenim başladı Yirmi yıl profesyonel iş yaşamımı ve resim faaliyetlerimi birlikte yürüttükten sonra şimdilerde sadece resim sanatıyla “yaşam sanat-sanat yaşam” felsefesi içinde oğlumla birlikte İzmir’de sanat evimde yaşamaktayım.

Resme olan ilginiz ne zaman başladı ve ilk açtığınız sergi?

Çocukluğumdan beri süre gelen içimdeki yaşamımdaki çeşitli yaratıcı deneyimlerim ve sanata olan ilgimle birlikte yaşamımı daha anlamlı kılmak adına başladığım arayışlarımda, tutmaya başladığım günlüklerim ve aralarına sıkışan şiirlerim, müze sergi gezilerim, kültür sanat yayımlarına olan ilgim ve araştırmalarımla birlikte 1998 yılında Celal Yetkin Atölyesinde resim derslerine başladım. Yanı sıra devam eden profesyonel çalışma yaşamı içinde de çalıştığım Şirket Türkiye’de özel sektörün düzenlediği ilk resim yarışmasını 1967 yılında , özel sektöre ait ilk resim müzesini de 1985 yılında sanata kazandırmıştır.

Bu ortamda çok değerli ressamların tablolarıyla büyük bir şans eseri  olarak tanışmış oldum. öğle yemeği saatlerinde var gücümle sanat galerilerini, sergileri  takip etmeye  başladım.

Bu dönemde Başak Sigorta Sanat Galerisi  Yöneticisi; iyi ki yolum kesişmiş dediğim çok değerli sanatçı sevgili Reyhan Abacıoğlu ile tanışma fırsatım oldu. Bir sohbetimizde atölye arayışı içinde olduğumu söylediğimde gönül bağımı hiç koparmadığım değerli Hocam, sanatçı  Feriha Tuğran’a yönlendirmesiyle çalışmalarım büyük bir ivme kazandı. İlk sergimi 26 Nisan 2007 yılında İTÜ’lüler Birliği Derneği İzmir Şubesi Sergi Salonunda natürmortlardan oluşan bir seriyle açtım.  İlk sergime olan ilgi ve beğeni beni çok motive etmişti, mutluydum.  Eserlerimin çoğunun satılmasıyla büyük bir sürpriz yaşamıştım ve şimdilerde oturmakta olduğum, Menemen ovasına hakim manzarası ile gün batımlarını izlediğim  evimin, kooperatif taksitlerini ödememde büyük rahatlık sağlamıştım. Sanki devam et dercesine beni böyle  ödüllendirmişti resimlerim.

Resimlerinizde tercih ettiğiniz bir renk tonu var mı?

Renkleri duygu durumuma göre seçerim.  Örneğin Annemin vefatından sonra o güne kadar hiç kullanmadığım siyahı yoğun bir şekilde kullandım ve içimden geldiği gibi siyah fırça darbeleriyle çalıştığım sağaltıcı resimlerde yepyeni ve  aralık 2019 yılında açtığım sergimde de çok fazla beğeni alan bir seri ortaya çıktı. Yine de mavi ve pembe vazgeçilmezim diyebilirim.

Resim sizin için ne ifade ediyor?

Beyaz bir tuvalin önünde klasik müzikle resme başlarken biliyorum ki bilinmezlerle dolu bir macera başlıyor ve ben çizgilerin, renklerin, biçimlerin, duygularımın, düşlerimin götürdüğü yere zorlu bir yolculuk yapacağım. Bir rüya görür gibi hem içindeyim hem dışında… Bazı seçimler yapacağım, kararlar alacağım ama hep  resmin kulağıma fısıldadıklarını dinleyeceğim, resimle bir olacağım. Bu noktada resme, dikdörtgen, kare, yarım daire, konveks, konkav fırça darbeleriyle başlıyorum. Konu ya da figürleri bu fırça darbelerinin içinde bulduğum küçük bir ipucundan, sürpriz karşılaşmalardan ve düşlerimden yola çıkarak kurgulayıp, estetize ediyorum.

Resimlerimin estetik değerlerinin yanı sıra, düşünsel ve duygusal anlamda da kullandığım imgelerle yaşama  dair pozitif bir görsellik oluşturmasını önemsiyorum. Resim benim için günlük yaşamın sıkışmışlığından ve çağımızda olup biten tüm  kötülüklerden kaçıp sığındığım; yaşamın güzelliklerini anımsatan huzurlu bir liman. Sanatseverlerin  eserlerimle buluştuğunda da bu pozitif atmosferi hissetmesi, yüzünde bir  tebessüm oluşması tüm yorgunluğumu alıyor.

Şu an üzerinde çalıştığınız yeni projeleriniz var mı?

Düşündüğüm, çalıştığım projeler var ama henüz bahsetmek için erken.

Aşkın resmini yaptınız mı?

Tabii ki aşk olmadan meşk olmazmış. Önce içinde büyütüyorum bu aşkı. Her biri bir çocuğum gibi ve her birinin ayrı hikayesi var. En son yaptığım resim en son aşkım. Bu bağlamda Aralık 2019 da 49 adet resmimin yer aldığı on üçüncü sergimde  tekstil mühendisi bir sanatsever dostun resim anı defterime yazdığı mesajını paylaşmak yerinde olur.  “Bin resim ve bir vazoya aşık olmak” derim bu sergi için”.

 Günlük hayatınızdan bahseder misiniz?

Öğleye kadar günlük rutin işlerimi tamamlamaya çalışıyorum. Öğleden sonra atölyeme geçiyorum. Yorulduğumda ara verip kitap okuyorum, film izliyorum, TRT 2 kanalında özellikle resim sanatıyla ilgili proğramları çok beğenerek ve adeta bir dersteymişçesine ciddiyetle  izliyorum, tam bir kültür sanat kanalı gerçekten. Çiçeklerimle ilgileniyorum, arkadaşlarımla yürüyüş yapmayı, doğada olmayı seviyorum. Yoga yapıyorum, giysi, takı tasarımlarım oluyor. Komşularla birlikte baktığımız  apartmandan çıkar çıkmaz  etrafımı saran kediler  ve köpeğimiz var, önce sevgi istiyorlar mama daha sonra. Salgından önce sergi gezilerim, folklör, yoga kurslarım, dağcılık yürüyüşlerim vardı inşallah yine o güzel günlere döneceğiz. Bazen bir güne çok şeyler sığdırmak istiyorum, bazen de hiç…

Resim dışında başka bir sanatla ilgileniyor musun? 

Resimden önce başlayan şiirlerim var, öylesine içimden geldiğince yazdığım acıları bal eylediğim denemeler. Bu arada  “Zümrüt Yeşili Gözlerinden” ve “Gökkuşağı” şiirlerimi paylaşmak isterim.

Zümrüt Yeşili Gözlerinden

Ne olur bana bir hırka ör

Yanaklarının pembesinden olsun anne

Vefan sinsin ilmeklerine

Düğmeleri zümrüt yeşili

Gözlerinden olsun anne

Ne olur bana bir hırka ör

Şefkat ellerinle robadan olsun anne

Kocaman cepleri olsun önünde

Çocukluğumun oyunlarını

Resmedeyim üzerine

Ne olur bana bir hırka ör

Buğday saçlarının örgüsünden olsun anne

Sarsın beni sonsuz sevgin

Özverin sıcaklığın

Sen dolayım sen olayım

Ne olur bana bir hırka ör

Robadan olsun anne..

İkinci şiirim; Gökkuşağı

Gözlerimden sicim gibi yağan yağmur

keder ve hüsran

ıslandım sırılsıklam

dönsem mi/ dönemem

bu benim mücadelem

diner birazdan bu yeis yağmurları gönlümün

birazdan diner

gökkuşağı bile açabilir yeniden

yine azgın bir savaşçı olurum

fırtınalar koparken içimde

süzülerek yüzen kuğu gibi

sakince yol alan yaşama dair

uysalca kıvrılan biri

gördüğün o dışımda

Atölyenizde çalışırken kendinizi nasıl hissediyorsunuz?

Atölyemde boyalar, fırçalar, tuvaller, müzik, ben ve iyi ki resim var.  Zaman nasıl geçiyor anlamıyorum, mutlu, yorgun, mağlup, galip, bazen en uçta, bazen en dipte…

İzmir’de yaşamaktan mutlu musun?

İzmir’de yaşadığım için kendimi çok şanslı hissediyorum.  Yanlışlıkla siz çarpsanız bile karşılıklı af edersiniz diyen nazik sıcak kanlı anlayışlı, yardımsever, insanlar. İskelede vapuru beklerken koltukta uyuyan kediye, köpeğe  saygı gösteren, çantasında kedi, köpek  maması taşıyan güzel insanlar var. Vapurda size eşlik eden martılar ve onlara  simit atan hayvan sever insanlar içimi ısıtıyor…  Müzeleri, sanat galerileri, doğası, denizi, özgürlüğü ve daha çok şey var. İzmir’de yaşamaktan çok mutluyum.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı? 

Dünyada ve ülkemizde zor bir dönemden geçtiğimiz bu günlerde sanata her zamankinden daha çok gereksinmemiz var. Sanatsever dostlar dilerse  www.artsonlinegallery.com  da geçmiş sergiler bölümünde devam etmekte olan “Sessiz Tanıklar” isimli online sergimi izleyebilirler. Hayat devam ediyor, çalışmak ve üretmek güzel ama paylaşmak daha da güzel.

Sizin aracılığınızla;  sergilerimde, resim yaşamımda  fiziken yanımda olan, gönlüyle yanımda olan can dostlarıma, arkadaşlarıma, sanatsever dostlarıma, koleksiyonerlerime, çok değerli üstadlarıma, öğretmenlerime, hemşehrilerime,  size  ve daha dört  yaşındayken benimle atölyelere gelip sessizce oyunlar oynayarak beni bekleyen biricik oğlum Ege Yolbaşı ve  geniş aileme sevgi, saygı ve selamlarımla çok teşekkür ediyorum. Sağlıkla, sanatla kalın.

Sözlerimi Yüce Atatürk’ün sanatla ilgili şu sözleriyle bitirmek istiyorum. “Sanat güzelliğin ifadesidir… Bu ifade söz ile olursa şiir, nağme ile olursa musiki, nakş ile olursa ressamlık, oyma ile olursa heykeltıraşlık, bina ile olursa mimarlık… olur.”

Hatice Kılıçaslan Sergileri…

Kişisel Sergiler:

 • 2020 www.artsonlinegallery.com  online sergi. İZMİR
 • 2019 Türk Amerikan Derneği Sergi Salonu İZMİR
 • 2016 EgeFırın Sanat Sergi Salonu İZMİR
 • 2015 Memorial Şişli Hastanesi Sanat Galerisi,  İSTANBUL
 • 2015 Memorial Ataşehir Hastanesi Sanat Galerisi,  İSTANBUL
 • 2013 Resim Heykel Müzesi ve Galerisi Şeref Akdik Sergi Salonu İZMİR
 • 2012 Türkan Saylan Kültür Merkezi Sanat Galerisi  İZMİR
 • 2012 Ege Park Mavişehir Sergi Alanı, İZMİR
 • 2011 Efes Müzesi Hikmet Gürçay Sanat Galerisi, SELÇUK-İZMİR
 • 2010 İTÜ’lüler Birliği Derneği Sergi Salonu, İZMİR
 • 2010 Ege Üniversitesi Ege  Meslek Yüksekokulu Sanat Galerisi, İZMİR
 • 2009 Karlıkevi Sergi Salonu, KAPADOKYA-NEVŞEHİR
 • 2008 Frida Sanat Galerisi, İZMİR
 • 2007 İTÜ’lüler Birliği Derneği Sergi Salonu, İZMİR

Karma Sergiler:

 • 2020 Saküder “Evde Kal Türkiyem”  online sergi ve dijital katalog yarışmalı sergi
 • 2020 www.portart.org  “Korona Kahramanlarına Destek, Çocuklarına Gelecek”  online sergi
 • 2020 www.artsonlinegallery.com  “50 Sanatçı, 50 Eser” 1. karma online sergi. 29 Temmuz-12 Ağustos 2020
 • 2020 www.artshopgaleri.com  “Corono Günlerinde Sanat” online sergi, İZMİR
 • 2020 www.tamsanat.net ,  Dünya Sanat Günü  “DÜNYA EVDE” uluslararası  online sergi. 15 Nisan   2020-14 Haziran 2020
 • 2019 www.artshopgaleri.com   “Müzik ve Kadın”  Konulu  online sergi İZMİR
 • 2019 Karaca Kültür Merkezi, “Çağdaş Ressamlar Karma Resim Sergisi”  İZMİR
 • 2019 İzmir Resim Heykel Müzesi ve Galerisi, SAKÜDER yarışmalı sergi İZMİR
 • 2019 Tayyare Kültür Merkezi, Bir Grup İnsan Sanat Platformu BURSA
 • 2019 99 Kadın Sanatçıdan iki kere (-) Armada Avm ANKARA
 • 2018 Türkan Saylan Sanat Galerisi, Bir Grup İnsan Sanat Platformu İSTANBUL 
 • 2018 Resim Heykel Müzesi Kültürpark Sanat Galerisi, Ekim Geçidi Sergisi  İZMİR
 • 2017 Re Max Pasha Art  BODRUM
 • 2017 Karşıyaka Belediyesi Kent Konseyi  Ahmet Piriştina rekreasyon Alanı canlı performans ile katılım (Karşıyaka’nın filizleri projesine eser bağış, teşekkür belgesi)  İZMİR
 • 2016 Karşı Sanat Merkezi (teşekkür belgesiİZMİR
 • 2015 Resim Heykel Müzesi ve Galerisi,   Ege Bölgesi Görsel ve Plastik Sanatlar Derneği “SOMA” Sergisi , (teşekkür belgesiİZMİR
 • 2014 Resim Heykel Müzesi ve Galerisi   Kültürpark Sanat Galerisi   Ege Bölgesi Görsel ve Plastik Sanatlar Derneği “ CUMHURİYET” Sergisi, (teşekkür belgesiİZMİR
 • 2013 Çorlu Kültür ve Sanat Derneği tarafından düzenlenen “Çevre ile Büyümek” konulu resim yarışmasına katılım eser bağış yapılarak  “Çorlu Devlet Hastanesi Sanatsal Güzelleştirme Projesi” kapsamında hastane binasında sergilenmektedir. (teşekkür belgesiÇORLU
 • 2012 Resim ve Heykel Müzesi Arif Hikmet Koyunoğlu ve Sedat Semavi salonları, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı 12. Şefik Bursalı Resim Yarışmalı Sergi  (sergileme ödülüANKARA
 • 2012 Konak Belediyesi Dr.Selahattin Akçiçek Kültür Sanat Merkezi Sanat Galerisi – “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Ulusal Resim Yarışması Sergisi” (sergileme ödülü) İZMİR
 • 2012 Resim Heykel Müzesi ve Galerisi –  Nazım Hikmet Kültür ve Dayanışma Derneği yarışmalı sergi (sergileme ödülüteşekkür belgesi), İZMİR
 • 2010 Resim Heykel Müzesi ve Galerisi  “Geçmişten Günümüze Kadın” Konulu Ulusal Resim yarışması (Sergileme ödülüİZMİR
 • 2009 Erenus Sanat Galerisi –  Group Grouppe karma resim sergisi, ANKARA
 • 2009 “6.Uluslararası Kapadokya Sanat Buluşması” sergisi  (canlı performans) KAPADOKYA – NEVŞEHİR
 • 2005 “23.Universiade Uluslararası Resim Şenliği” sergisi (Canlı performans, teşekkür belgesi), İZMİR
 • 2005 Resim ve Heykel Müzesi Arif Hikmet Koyunoğlu Sergi Salonu,  (katalogonur ve teşekkür belgesi), TİSVA “1.Uluslararası Türkiye Grameen Mikrokredi Sanat Bienali”   ANKARA
 • 2004 TBMM Vakfı Ulusal Egemenlik Evi Sanat Galerisi (Çetin Emeç Sanat Galerisi) –  Figen Beğen Atölyesi karma sergisi, İZMİR
 • 2004 Başak Sigorta Sanat Galerisi – Kit Vak  Vakfı yararına karma resim Sergisi (eser bağış, teşekkür belgesi), İZMİR

*Röportaj: Nurten Öğüt

Bir önceki yazımız olan Cemre Ebuzziya, Helin Kandemir, Ece Yüksel En İyi Kadın Oyuncu Ödülünü paylaştı! başlıklı yazımızda Cemre Ebuzziya, en iyi kadın oyuncu ve kadın oyuncu hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ