Renkli Kadınlar

Hümeyra’nın Kadınları Nişantaşı’nda!

Hümeyra’nın Kadınları Nişantaşı’nda!
Haberi paylaşın...

Sanatçı Hümeyra, “Hümeyra’nın kadınları” isimli ilk resim sergisini açtı. Sergi İstanbul Hobi Sanat Galerisi’nde 27 Ocak’a kadar izlenebilir…

Oyuncu ve müzisyen Hümeyra, ilk resim sergisi Hümeyra’nın kadınları’nı İstanbul’da bulunan Hobi Sanat Galerisi’nde açtı. Hümeyra’nın 2011 ve 2017 yıllarında çizdiği tabloların yer aldığı sergide, ağırlıklı olarak kadın figürlerine yer veriliyor.

‘Kadının gücüne inanıyorum’

Lise yıllarından beri sanatla uğraşan Hümeyra, ağırlıklı olarak kadın figürlerinden oluşan sergisi hakkında şunları söylüyor:

“Kadın figürünü seviyorum. Kadın bitmeyen sonsuz bir varlık. Kadının gücüne de çok inanıyorum. Üretken bir varlık ayrıca dünyayı da kadınların kurtaracağına inanıyorum. Sadece kendin için değil etrafa karşı da daha faydalı, daha yapıcı, daha elle tutulur şeyler yapmak lazım.

 

“Bilim ve kadınlar bir araya geldi mi, sanıyorum bu karanlıktan kurtulacağız. İnanıyorum, enseyi karartmaya gerek yok. Kadınlar var, bu sağlam insanlar oldukça hiçbir şey olmaz bize dayanmamız lazım sadece.”

Hümeyra, eserlerinde neden hep kadınlarının olduğunu şöyle anlatıyor: “Bu tablolar 2011 ve 2017 tarihleri arasında yaptığım tablolar. Serginin adı “Hümeyra’nın Kadınları”, çünkü benim kadınlarım, ben yaptım. Hepsinin bir hikâyesi var. Günlük kendi ruh âlemimle ilgili, empati duyduğum kadınlar bunlar. Olmak istediğim veya olduğum, zamanında karakter olarak oynadığım ya da başka kadınlardan duyduğum onların hikâyesinden etkilendiğim kadınlar… Sergide yer alan bir tablom mesela; bir yaz tatilinde sevdiğim bir arkadaşımın evinde kalmıştım onun dönüşünde hemen yaptım. Her gün fosfor rengi elbiseler giyiyordu, insanın içi açılıyordu. Kanser olmuş bir arkadaşımın tablosu var. Kemoterapiden çıktıktan sonraki hali, vakur hali. Her şeye göğüs gerebilecek hali nitekim de gerdi ve hastalığı yendi.”

“ÖLMEDEN YAPACAĞIM DİYORDUM YAPTIM”

Hümeyra’nın ressamlığı aslında yeni değil. Genç kızlığından beri fırça ile, renklerle haşır neşir olduğunun altını çiziyor: “Genç kızlık dönemimde elimde hep bir kalem kâğıt vardı. Bir şeyi resmetmeyi seviyordum ve çok galeri dolaştım. resme bakıp keyifli dakikalar geçirmeyi severim, Resim hep ilgilendiğim bir şeydi. En son burada Orhan Taylan’ın workshop’larına katıldım. Tabii tüm bunların dışında hayat gailesi, para kazanmak için mesleğimi yapmak zorundaydım, çalışmak zorundaydım. Ancak her gittiğim yerde boyam ve fırçam oldu. Ölmeden bu işi yapacağım diye kendi kendime sözüm vardı. Sözümü tutabildiğim için çok mutluyum.”

Hümeyra’nın kadınları, Nişantaşı Hobi Sanat Galerisi’nde 27 Ocak’a kadar sergilenecek.

 

Bir önceki yazımız olan Çok Kocalı Kadınların Yaşadığı Humla Fotoğraf Sergisi... başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ