İyilik Dükkanı, İhtiyaç Sahiplerine El Uzatıyor…

İyilik Dükkanı, İhtiyaç Sahiplerine El Uzatıyor…
Haberi paylaşın...

Alev Ramazanoğlu, kendi evinde fazla eşyalarını satıp gelirini eğitime bağışlayarak çıktığı iyilik hareketi yoluna bugün BEDES (Beykoz Eğitime Destek Derneği) bünyesindeki İyilik Dükkanı ile devam ediyor. Ramazaoğlu ile İyilik Dükkanı’nı ve neler yaptıklarını konuştuk.

İyilik Dükkanı Nasıl Başladı?

Öğrencilik yıllarımda yaşadığım Londra’da gördüğüm sosyal sorumluluk projeleri yararına ikinci el eşya satan mağazalardan çok etkilendim. Önce kendi evimdeki fazla eşyaları bu şekilde değerlendirmek istedim ve arkadaşlarımı çağırdım, bunları satın alabilirsiniz gelirini de eğitimle ilgili bir derneğe burs olarak bağışlayacağız dedim. 4-5 arkadaşım gelmesine rağmen bütün eşyalar o gün bitti ve biz bağışları yaptık. Daha sonra arkadaşlarım da evlerindeki fazla eşyaları da satarak bağış yapmaya karar verdi. Bu böyle dalga dalga çoğaldı. Küçük bir adımla başlayan iyilik hareketi büyüdü ve benim yolum BEDES (Beykoz Eğitime Destek Derneği) ile kesişti. Onların Cumhuriyetin ışığında çalışan Atatürkçü olmaları, çalışkanlıkları beni çok etkiledi. En önemlisi derneğin birinci önceliği kadınlardı, onlarla yol almaya karar verdim. Çalışmalar yaptıkça bu fazla eşyaları kadınlar yararına satış yapmanın evlerde sürmeyeceğini kurumsal bir çatıya gerek olduğunu gördük. BEDES’tekilerle aynı görüşte olduğumuz için İyilik Dükkanı fikrini hayata geçirdik ve dükkan kiraladık.”

İylik Dükkanı sistemi nasıl çalışıyor?

BEDES İyilik Dükkanında gönüllülerin bağışladığı eşyalar satılıyor. Çoğunluğu hiç kullanılmamış ve titizlikle seçilen 2. el eşyalar satılarak elde edilen gelir, yoksul ailelere aş, öğrencilere ise eğitim desteğine dönüşüyor. Özellikle dükkanın sağladığı gelirle, şu anda tüm dünyada yaşanan  pandeminin derinleştirdiği yoksulluğun pençesindeki ailelere ve okumaya istekli yoksul öğrencilere bir nebze olsun nefes aldırması hedefleniyor.

Destek vermek isteyenlere neler söylemek istersiniz?

Harekete destek vermek için BEDES İyilik Dükkanına; züccaciye, biblo, tablo, elektrikli küçük mutfak aletleri, hediyelikler, masa örtüleri, mumlar, sofra sunum malzemeleri, dekoratif ürünler, yeni veya yeniye yakın temiz kıyafet, ayakkabı, çanta, cüzdan, şal, gözlükler, bijuteri bağışlayabilir ya da çok uygun fiyatlara bu ürünleri satın alabilirler.

 

BEDES HAKKINDA…

Beykoz Eğitime Destek Derneği (BEDES), Türkiye’nin küçük bir modeli olan Beykoz’da maddi imkansızlıkları olan çocukların eğitimi ve kadınların kişisel gelişimlerini desteklemek amacıyla, duyarlı bir kadın topluluğu tarafından kurulan yerel bir dernek.

BEDES bünyesinde; okumaya istekli, ancak maddi olanakları yetersiz öğrencilere eğitim bursu sağlanmakta ve annelerinin ‘Meşale Anneler’’ adı altında oluşturulan okuma kulüplerinde, okuyan ve sorgulayan toplum yaratma çabalarına destek veriliyor.

İhtiyaç duyan öğrencilere özel ders takviyesi de sağlanan dernekte, öğrenci ve ailelerin sinema, tiyatro, gezi etkinliklerine katılmaları destekleniyor.

Ayrıca her yıl beceri kursları ve ihtiyaç duyan öğrenciler için yaz okulu hizmeti de veriliyor.

 

BEDES İYİLİK DÜKKANI

Pazar günleri hariç 12.00-18.00 arası açık

Taşmektep sok no34

Göztepe/Kadıköy- İstanbul

http://www.beykozegitimedestek.org.tr

 

 

Bir önceki yazımız olan Beymen ve TOGG'dan "Hayallerim kadar güçlüyüm! başlıklı yazımızda Beymen, dünya ve Hayal hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ