Kolay Hamile Kalmak için İpuçları…

Kolay Hamile Kalmak için İpuçları…
Haberi paylaşın...

Çocuk sahibi olmaya karar verdiniz ama hamile kalamazsam korkusu yaşıyorsanız bu yazı size göre, işte uzmanların önerdiği kolay hamile kalmak için ipuçları…

 

Korunmayı Bıraktıktan sonra 3 ay bekle…

Korunma yöntemleri gün geçtikçe gelişiyor. Bu nedenle üreme yeteneği azalan bireylerin tekrar bu yeteneği kazanması 0 – 3 ay kadar bir zaman alabiliyor. Bu yüzden ilk iş korunmayı bırakmak olacaktır. Bu sayede bir kaç ayın ardından çocuk yapmak için hazırlıklara girişebilirsiniz.

Düzenli Bir Cinsel Yaşam

Düzenli cinsel beraberlik kolay hamile kalma oranını da artıracaktır. Ayrıca ovülasyon dönemlerini takip ederek gebe kalma ihtimalini çok yüksek oranlara çıkabilirsiniz. Ovülasyon zamanında kadının hamile kalma ihtimali %90 ‘a yakındır.

 Kaygınlaştırıcılardan uzak durun

Kaygınlaştırıcı olarak kullanılan ürünler spermlere zarar verdiği gözlemlenmiştir. Bu yüzden en hamile kalmak isteyenlerin bu kremlerden kaçınması gerekir.

 Cinsel İlişki Sonrası Sırt Üstü Uzanın

Kolay hamile kalmak için bir diğer faktör de cinsel ilişki sonrası yaptığınız harekettir. Yapılan araştırmalara göre cinsel ilişkinin ardından sırt üstü uzanmak kadının hamile kalma ihtimalini artırabilir. Bunun en büyük sebebi yer çekimidir. Ayakta ve oturarak yapılan pozisyonların ardından ayağa kalkıldığında spermlerin rahim ağzında ki açıklıktan geçmesi zorlanır. Bu yüzden ilişkinin ardından kadının bir süre sırt üstü uzanması hamilelik ihtimalini artırır.

 Yüksek Isıdan Uzak Durun

Hamilelik öncesi ve sonrası kesinlikle sauna ve türevlerinden uzak durulmalı fazla sıcak ortamlardan kaçınılmalıdır. Bilgisayar, televizyon vb.  elektromanyetik alanların daha hamileliğe zarar verileceği düşünülmektedir. En azından önlem almak için bilgisayar ekranından 80 cm uzakta oturmak. Elektromanyetik alanların size vereceği zararı asgariye indirir. Gebe kalmak için uygun günlerin hesabını şu şekilde yapabilirsiniz.  28 günlük döngünün ardından kana başlangıcından itibaren 12 ve 15 günler arası yumurtlama günleri olarak bilinir. Yumurtlama günlerinde ilişkiye girerek daha kolay bir şekilde çocuk sahibi olabilirsiniz.

 

Yumurtlama Dönemi Nasıl Anlaşılır?

Yumurtlama döneminin en büyük işareti vajinal akınıtının ve vajinal ıslaklığın artmasıdır. Bunun yanı sıra göğüslerde dikleşme, karın bölgesi ve kasıklarda ağrı görülür. Daha iyi bir sonuç almak için yumurtlama zamanı belirleme testlerin faydalanabilir. Daha doğru ve daha kesin sonuçlar alabilirsiniz.

Hamile Olduğunuz Nasıl Anlaşılır?

Hamile kaldığınız da vücuttunuz baştan aşağı değişiklik gösterir. Ama ilk günler bunu anlamak oldukça zor olabilir. Bazı kadınlar 4 ay boyunca farkına varamayabiliyor. Bu yüzden sakin olun, idrar testi alın. Bazı kadınlarda bulgu gözükmediği için anlamaları zor olsa da gene olarak belirtiler şunlardır: Mide bulanması, baş dönmesi, adet döngüsünde gecikme ya da adet olamamak gibi belirtileri vardır. Bunlar bebeğin vücuda girmesiyle hormonların verdiği tepki de diyebiliriz. Ayrıca idrar testleri doğru sonuç göstermek konusunda yeterli değildir. Kesinlikle emin olmak için gebelik kan testi yapmanızda fayda var.

Gebelik Belirtileri Nelerdir?

1-Bulantı, hassasiyet, meme başında sürekli bir karıncalanma hissi, meme ucunda koyulaşma görülen belirtiler arasındadır.

2-Karnınızın alt kısmında hassasiyet artışı, dolgunluk, şişkinlik gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

3-Hamileliğin en büyük belirtisi ise yorgunluktur. Hamile kadınların günlerin büyük bir kısmını uyuyarak geçiriri bunun en büyük nedeni içinde bulunan canlının yani çocuğunuzun eşinizin tüm enerjisini emiyor olmasıdır. Bu gibi zamanlarda eşinize fazla yüklenmemiz gerekir. Ona işlerinde yardımcı olmanız.

4-İdrar kesesi zayıfladığı hamile bireylerin sık sık tuvalette ihtiyacı hissedebilir. Bu gibi durumlarda hızlı ve atik olmak gerekir. Hamileliğin son aylarında bu olay gerçekten büyük sorun yaratacaktır.

5-Bir diğer etkisi ise vajina salgılarında olan artış. Hamilelik birlikte, hamile bireyin hormonlarının da yükseldiği gözlemlenmiştir.

Bir önceki yazımız olan Karbonhidrat cildi yaşlandırıyor başlıklı yazımızda akne tedavisi, akne tedavisinde beslenme nasıl olmalı? ve cilt hastalıkları hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ