Renkli Kadınlar

Şeniz Akçay’dan  “Teşekkürler Filipinler” Sergisi…

Şeniz Akçay’dan  “Teşekkürler Filipinler” Sergisi…
Haberi paylaşın...

Yönetici Asistanlığından emekli olduktan sonra daha önce hobisi olan fotoğrafçılığa daha çok zaman ayıran Şeniz Akçay’ın Filipinler Fotoğrafları Sergisi İzmir Ticaret Odası Sergi Salonu’nda açıldı.

Şeniz Akçay’ın fotoğraf sergisi İzmir Ticaret Odası Sergi Salonu’nda açıldı. Yönetici Asistanı olarak 1987 yılında başlayıp 2011 yılına kadar süren 24 yıllık meslek hayatını, emeklilik ile sonlandırdıktan sonra hobisi olan fotoğrafçılığa yönelen Akçay’ın “Salamat sa Pilipinas”  (Teşekkürler Filipinler) sergisi, 13 Nisan akşamına kadar gezilebilecek.

Şeniz Akçay sergisiyle ilgili şunları söyledi:

“Son sergimi “Salamat sa Pilipinas”  (Teşekkürler Filipinler) 09 Nisan 2018 günü sevgili fotoğraf severler için İzmir Ticaret Odasında paylaşıma açtım. Filipinler seyahatim 2016 senesinde Ocak-Şubat aylarında bir ay sürdü. Tam bir macera turuydu. Sırt çantalı 3 arkadaş güneyden başladık ve kuzeye kadar gezdik. Aralarında tek fotoğrafçı bendim bu yüzden de zorluklar yaşadım. Sevgili Özgün Hocamın seyahat fotoğrafçıları için söylediği bir cümle vardır: Seyahat Fotoğrafçısı gittiği yeri tam anlamıyla gezemez, tatil yapamaz çünkü fotoğraflamak için gezinin hep bir yarısını  kadrajının arkasından görür…”  Bir aylık serüvenden sonra bir senede bunları toparlamak, seçmek, işlemek ve en sonunda da beğeniye sunmak aşamalarıydı. Ve nihayet sona erişip pazartesi günü sergimi sevgili fotoğraf severlerle paylaşabildim.”

Şeniz Akçay’ın “Salamat sa Pilipinas”  (Teşekkürler Filipinler) fotoğraf sergisi 03-13 Eylül de İzmir Büyükşehir Belediyesi Çetin Emeç Sanat Galerisinde tekrardan fotoğraf severlerle buluşacak. Ardından Agora AVM’de ve Urla’da da tekrar sergilenecek.

Şeniz Akçay ile hem son sergisi hem de fotoğraf çalışmalarıyla ilgili konuştuk…

Kendinizi anlatır mısınız bu güne kadar neler yaptınız?

1967 yılında İzmir’de doğdum. 1987 yılında, Dokuz Eylül Üniversitesi İzmir Meslek Yüksek Okulu İktisadi İdari Programlar Büro Yönetimi ve Sekreterlik Bölümünden mezun oldum. Yönetici Asistanı olarak 1987 yılında başlayıp 2011 yılına kadar süren 24 yıllık meslek hayatımı, emekliliğim ile güzel bir şekilde taçlandırıp sonlandırdım.

Fotoğrafa başlamanız ve fotoğraf serüveninizden bahseder misiniz?

Hayatım boyunca hobim olarak devam eden, amatörce ilgilendiğim fotoğrafçılığı daha üst bir platforma taşıyabilmek için eğitimler almaya başladım. 2011 yılında, Gaziemir Belediyesinin açtığı fotoğrafçılık kurslarına başladım ve tam 3,5 yıl Tayfun Kocaman hocamızdan dersler aldım. Kurs bitimlerinde açılan sergilerimizin hepsinde fotoğraflarım yer aldı.

Fotoğrafçılık eğitimlerim, 2016 yılında başlayan Cengiz Özer Fotoğrafçılık Eğitim Merkezinde halen devam etmektedir.

Seyahat fotoğrafçısı olmak için, her yıl kendime bir yurt dışı seyahati hedefi koydum ve bunu 2016 yılında gerçekleştirmeye başladım. Projem kapsamında ilk seyahatime 2016 Ocak-Şubat aylarında Filipinler ülkesinden başladım. Bir ay süren bu seyahatimin sonunda çektiğim fotoğraflarımı sergilemek için hazırlıklarımı tamamladım ve sanatseverlerin beğenisine 09 Nisan 2018 günü sundum. Diğer yandan projem kapsamındaki ikinci seyahatimi ise 2017 senesinde Küba’ya giderek gerçekleştirdim ve oradan da muhteşem karelerle döndüm… Küba sergim için de hazırlıklar devam ediyor ve ikinci  kişisel sergim olarak da buna hazırlanıyorum.

Bundan sonra planlı sergiler nelerdir ve sizin hedefleriniz nelerdir?

Bu sergim 03-13 Eylül de İzmir Büyükşehir Belediyesi Çetin Emeç Sanat Galerisinde tekrardan fotoğraf severlerle buluşacak. Daha tam tarihleri belli olmamakla birlikte Agora AVM de ve Urla’da da tekrardan sergilenecek.  2018 yılına yurt dışı gezisi koymayıp sergilerimle ilgilenmek istedim. 2017 yılında Küba’ya yapmış olduğum gezinin de sergisini hazırlayıp 2019 yılında da fotoğraf severlerle buluşturmak istiyorum. Hedeflerim seyahatlerime devam edip en güzel karelerimi yine fotoğraf severlerle buluşturmak. Bekle beni Sakura mevsiminde Japonya, Machu Picchu-Peru.

 ŞENİZ AKÇAY’IN KATILDIĞI VE AÇTIĞI SERGİLERİN LİSTESİ:

 * 07-14 Haziran 2012

         Gaziemir Belediyesi Tayfun Kocaman Karma Fotoğraf Sergisi

         Yer: Optimum AVM

* 01-02 Haziran 2013

         Gaziemir Belediyesi Fotoğrafçılık Kursu Yıl Sonu Sergisi

         Yer: Optimum AVM

* 12-15 Haziran 2014

         Gaziemir Belediyesi Fotoğrafçılık Kursu 2014 Dönem Sonu Fotoğraf Sergisi

         Yer: Optimum AVM

* 12-15 Haziran 2014

         Gaziemir Belediyesi Fotoğrafçılık Proje Atölyesi “Smyrma’dan İzmir’e” Fotoğraf Sergisi

         Yer: Optimum AVM

* 27-31 Ekim 2014

         Şeniz Akçay & Metin Aksoy “Karmakarışık” isimli kişisel sergimiz

         Yer: İzmir Ticaret Odası Sergi Salonu

* 09-13 Ekim 2017

         Kadraj Fotoğraf Topluluğu 5. Yıl Temalı Karma Fotoğraf Sergisi

         Yer: Karşıyaka Belediyesi Sergi Salonu

 * 17 Kasım 2017

         Ege Lösemili Çocuklar ve Onkoloji Derneği Yararına düzenlenen “Yaşam için El Ele” Fotoğraf Sergisi

         Yer: Asay Mimarlık Sanat Galerisi

*09-13 Ocak 2018

         Salamat Sa Pilipinas (Teşekkürler Filipinler)

         Yer: İzmir Ticaret Odası

Bir önceki yazımız olan Küba Sokakları Karaköy'e Geldi... başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ