Renkli Kadınlar

Leyla Hanım Ödülle Döndü…

Leyla Hanım Ödülle Döndü…
Haberi paylaşın...

İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet’in öncülüğüyle hayata geçirilen, Türkiye’nin doğrudan halkın oylarıyla seçilmiş ilk kadın belediye başkanı Leyla Atakan’ın yaşamını konu alan Leyla Hanım belgesel filmi, 23. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali Organizasyon Komitesi Özel Ödülü’nün sahibi oldu.

Türkiye’de tek dereceli seçimle seçilen ilk kadın belediye başkanı Leyla Atakan’ın yaşamını konu alan Leyla Hanım filmi, 23. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali’nde özel gösterim yaptı.

İlk festivalinde büyük alkış alan Leyla Hanım, 23. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali Organizasyon Komitesi Özel Ödülü’nün de sahibi oldu. Ödülü alması için sahneye davet edilen, film için büyük emek harcayan İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, “Bu ödül hayatları boyunca var olma mücadelesi gösteren tüm cesur kadınlara armağan olsun” dedi.

İLK FESTİVAL İLK ÖDÜL!

Ödül törenine Başkan Hürriyet’in yanı sıra Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, Safranbolu Kaymakamı Mehmet Türköz, İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Yaşar Kardaş, filmin yönetmeni İlke İşisağ, oyuncular Anıl Taşezen, Devrim Nas, idari yapımcı Koral Altın, yarışmacı filmlerin yönetmen ve oyuncuları ile çok sayıda davetli katıldı. 23. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali Organizasyon Komitesi Özel Ödülü sonrası sahneye davet edilen Başkan Hürriyet, Leyla Atakan’ın İzmit ve Türkiye açısından taşıdığı öneme dair sözleri büyük alkış aldı.

TÜM EKİBE TEŞEKKÜR EDİYORUM!

Leyla Hanım filmimizin yönetmeni İlke İşisağ’a, Leyla Atakan’ı canlandıran Özge Borak’a, Beyti Engin, Serhan Arslan, Bekir Aksoy, Devrim Nas, Anıl Taşezen, Barış Kıralioğlu, Belma Canciğer, Aylin Aras ve Manga grubunun solisti Ferman Akgül’e, tabii ki senaryo danışmanlığımızı yapan sevgili Gani Müjde’ye, İdari Yapımcı Koral Altın, film setindeki ışıkçısından kameramana, sesçisinden senaryo ekibine, montajcısına, emeği geçen herkese gönülden teşekkür ediyorum. Çok kıymetli bir eser ortaya çıktı ve eminim ki bu eserle birlikte gelecek nesiller Leyla Atakan’ı daha iyi tanıyabilecek, kadın olma iradesinden ve yaşamından ilham alabilecek.

ÖDÜLLE DÖNMEKTEN ÇOK MUTLUYUZ!

Ödül töreni ardından film ekibiyle birlikte mutluluğunu paylaşan Başkan Hürriyet, “Bu festivalde ilk ödülümüzü, kıymetli ödülümüzü aldık. Çok emek verdik, çok çalıştık. Kadının her alanda mücadelesini gösterebilmek, anısını, hatıralarını gelecek nesillere aktarabilmek için bu filmimizin daha başlangıçta böylesi kıymetli bir ödülle taçlanıyor olması bizim için gurur kaynağı. Gerçekten çok mutluyuz. Tüm film ekibine, oyunculara çok teşekkür ediyorum. Herkes inanarak bu çalışmada yerini aldı. Ödülle birlikte İzmit’e dönüyor olmaktan çok mutluyuz.”

İLKE İŞİSAĞ: İLK DEFA İZLEDİK!

Filmin genç yönetmeni İlke İşisağ, “Filmi burada ekip olarak ilk defa izledik. Burada olmak çok keyifliydi. Ödül almaktan çok mutluyum. Tüm ekip arkadaşlarıma çok teşekkür ederim.  Ödülle İzmit’e dönüyor olmaktan çok mutluyuz.” dedi.

ANIL TAŞEZEN: LEYLA ATAKAN ÖNEMLİ BİR ROL MODEL!

Oyunculardan Anıl Taşezen ise, “70’lerde Leyla Atakan önemli bir rol modeldi. Bu filmle de özellikle kadınlara sosyal yaşamda ve iş hayatında önemli bir rol model olacağına inanıyorum. Ödül için herkese çok teşekkür ediyorum” dedi. Filmde rol alan Gül Özgüner Altın, “İzmit’te doğup büyümüş birisi olarak böyle güzel bir projede küçücük de olsa bir katkım olduğu için çok mutluyum.” dedi.

DEVRİM NAS: ÇOK MUTLUYUM!

Oyunculardan Devrim Nas, “Çok sevdiğim arkadaşlarımla beraber, yaptığım işle buraya gelmiş olmaktan mutluyum, onurluyum. Leyla Hanım’ın mücadelesini tekrar hatırladık. İlk kez yer aldığımız böylesine önemli bir festivalde bu ödülü almaktan büyük mutluluk duydum. Herkese çok teşekkür ederim. İlkler önemlidir. Anılarda hep kalır. Hayırlı olsun, devamı gelsin inşallah” dedi.

DEMİR DEMİRKAN: YEPYENİ MÜZİKLERE YÖNLENDİRDİ!

Yurt dışında olduğu için festivale katılamayan, filmin müziklerini yapan ünlü müzisyen Demir Demirkan ise gönderdiği mesajda, “Filmin müzikleri için sadece dönemin müzikal yapısına sadık kalmak yerine modern ögeler de ekledim. Özellikle Leyla Hanım gibi güçlü, ileri görüşlü ve toplumcu bir karakterin iç dünyasını, gerginliklerini ve daha hafif duyguları desteklemek için hem klasik hem de rock ve elektronik ögeler kullandım. Oyuncuların performansındaki derinlik daha önce hiç yazmadığım yepyeni müziklere yönlendirdi beni.

“PARÇASI OLMAK GURUR VERİCİ”

Ayrıca yönetmen İlke İşisağ’ın anlatımındaki modern yaklaşım filmin müzikal yapısını da güncel ve dönemsel bir hibrit olma yönüne çekti. Özellikle kadının toplumdaki rolünü vurgulamak bu günlerde çok önemli. Leyla Atakan hem tekrar hatırlamamız hem de hatırlatmamız gereken önemli bir örnek figür. Bu filmin bir parçası olmak gurur verici.” dedi.

KORAL ALTIN: İZMİTLİ OLARAK KENDİMİ ŞANSLI HİSSEDİYORUM!

İdari Yapımcı Koral Altın ise, “En duygulandığım şey, bu şehirde doğup büyümüş birisi olarak bu projenin idari yapımcılığını yürütmüş olmak. Kendimi çok şanslı hissediyorum. Bize bu vizyonu verdiği için Başkanımıza çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Bir önceki yazımız olan Zamandan Geçerken Sergisi Kuzgun Art Space'de... başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ