Renkli Kadınlar

Mezuniyet Töreninin Yıldızı Olmanın İpuçları…

  • 13 Haziran 2017
Mezuniyet Töreninin Yıldızı Olmanın İpuçları…
Haberi paylaşın...

 

Stil ve imaj danışmanı Burçak Ilıman, mezuniyet töreninde gençlerin giysi konusunda yaptığı hatalara değinerek “Abiye konusunda fazla hevesli oluyorlar ve yaşlarına uymayan seçimler yapabiliyorlar. Fazla abartılı elbiseler, yaşa uygun olmayan makyajlar, çok abartılı saç ve makyajlar en çok yapılan hatların başında geliyor” dedi…

 

 

Gençlere vücuda uygun kıyafet seçimlerinde neler önerirsiniz?

Burçak Ilıman

Mezuniyet kıyafetini seçerken boy ve kiloya göre bir elbise seçimi yapmak gerekiyor. Yani topluysanız drapelerden, fırfırlardan, volanlardan kaçınmalısınız.  Vücudunuzun hatalı bölgelerini örtüp, güzel bölgelerini gösterecek kıyafetler seçmelisiniz. Başka birinin üzerinde beğendiniz model size yakışmayabilir. Karnınızdan şikayetçiyseniz, göğüs altından genişleyen A kesim dediğimiz modelleri tercih edebilirsiniz. Ya da tam tersi olarak, bedeniniz uzun ve bacaklarınız kısaysa tek parça boyunuzdan uzayan elbiseler sizin için ideal olacaktır. Minyon iseniz, uzun etek dışında bedeni saran her kıyafeti giyebilirsiniz. Göğüsleriniz küçük ise, straplez ve göğüs kısmı hareketli elbiseler tam size göre ama göğüsleriniz büyük ise fazla dekolteli ve üst kısmı dar elbiselerden kaçının. Basenleriniz var ise, belden sarmalı yan elbiseler sizin için biçilmiş kaftan olacaktır.

 

Mezuniyet gecesine hazırlanırken nelere dikkat etmek lazım?

Genç kızların yaşlarına uygun ve iç dünyalarını yansıtan elbiseleri seçmeleri, çok abartılı ayakkabılardan kaçınmalarını, çok iddialı bir elbise seçtilerse saç ve makyajlarında iddiayı minimize etmeleri, doğallıktan yana olmaları, büyümüş de küçülmüş gibi gösterecek tasarımlardan uzak durmaları gerekiyor. Bugün artık her bütçeye uygun tasarımlar ve birçok ünlü markanın mezuniyet elbisesi koleksiyonları bulunabiliyor. Seçimlerini iyice gezip karar verdikten sonra yapmalarını, arkadaşlarının etkilerinde kalmamalarını, kendi tarzlarını yaratmalarını tavsiye ediyorum.

Sezonun trendlerine göre bu gece için gençlere neler önerirsiniz?

Mezuniyet gecesi için dengeli bir saç, makyaj ve abartıya kaçmayan sade, düz kesimli yaşlarına uygun bir elbise tavsiye ederim. Seçimlerini yaparken ileride o güzel ve anlamlı geceye baktıklarında, “Keşke böyle giyinmeseydim” dedikleri bir seçim yapmalarını öneririm…

Bu sezon pudra renkler çok gözde. Özellikle lilalar, ekrular, uçuk sarılar çok tercih edilen renkler arasında. Bu renkler şifon kumaşlarla kullanıldığında çok hoş tasarımlar ortaya çıkabiliyor. Uçuş uçuş elbiseler, çiçekli tuvaletler, tül ve şifonlarla süslenmiş, dantel, straz taş veya pırıltı detaylarıyla zenginleştirilmiş elbiseler ile mezuniyet gecesinin en güzel kızı olabilirsiniz.

Mezuniyet gecesinde gençlerin yaptığı en büyük yanlışlardan bahseder misiniz?

Abiye konusunda fazla hevesli oluyorlar ve yaşlarına uymayan seçimler yapabiliyorlar. Fazla abartılı elbiseler, yaşa uygun olmayan makyajlar, çok abartılı saç ve makyajlar en çok yapılan hatların başında geliyor. Önemli olan kişinin kimseye benzemeden, gecenin incisi olabilmesi. O yaşa bir daha gelemeyeceklerini düşünerek tercih yapmaları gerekiyor.

Kıyafet seçimi mekâna göre nasıl olmalıdır?

Mezuniyet elbiseleri tercihinde  dikkat etmemiz gereken çok önemli hususlar var. Bunların  en önemlisi, mezuniyetin nerede yapılacağı ve nasıl bir mezuniyet olacağıdır. Yani bu bir akşam üstü çayı şeklinde bir mezuniyette giyilecek kıyafetle, Esma Sultan’da yapılacak bir mezuniyet balosunda giyilecek kıyafet aynı olmamalı.

Mezuniyetiniz bir balo değil de bir parti ise, tuvalet yerine diz boyu ya da mini bir elbise tercih edebilirsiniz. Bu elbise ister vücudu saran bir kumaştan olabilir, isterseniz yılın trendi çiçek desenli olabilir.

Bir önceki yazımız olan ‘Şimdi Moda Nakışlı’ başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ