Bilgi:
Renkli Kadınların Buluştuğu Platform... Siz de hikayenizi yazın yayınlayalım...


Mide Bulantısı Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Mide Bulantısı Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Mide Bulantısı Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Mide Bulantısı Neden Olur?

İnsan vücudunda hastalık öncesi bazı tepkiler belirir. Bu tepkiler çoğu zaman mide bulantısı olarak karşımıza çıkar. Mide bulantısı bir hastalık olmasa da ciddi anlamda bir hastalığın göstergesidir. Mide bulantısı çoğu zaman kusma ile sonuçlanmasa da, kusma yaşandıysa vücutta yaşanan sıvı kaybı hastayı daha kötü bir psikolojiye sürükler. 

Kusma olayı, karnın etrafında bulunan kasların tersine kuvvetli kasılmasından dolayı midenin boşalmasıdır. Nedeni genellikle viral gastroenterit de denilen sindirim sistemi iltihaplanmasıdır. Gıda zehirlenmeleri de ikinci nedenidir. Yenen bir besine önceden bakteri bulaşmış olabilir. Böyle zamanlarda da birkaç kusma nöbeti geçirilebilir. Psikolojik nedenlere (anoreksiya, bulimiya, vb.) bağlı mide bulantıları ve gastroentrolojik rahatsızlıklara bağlı mide bulantıları için gerekli ilaçlar uzman psikiyatrist ve gastroentroloji uzmanları tarafından verilir. Bunların dışında mide ile ilgili olmayan sağlık sorunları, bağırsaklarda meydana gelen bazı sorunlarda ve tabi ki hamilelikte mide bulantısına neden olabilir.

mide-bulantısı-kadın-hamile

Nasıl Tedavi Edilir?

Mide bulantısı için en çok dikkat edilmesi gereken sıvı kaybının geri kazanılmasıdır. Hastalığın ilk anından itibaren bol sıvı alımına başlanmalıdır. Ayrıca midenin rahatlatılması ve mideyi rahatlatacak besinler tüketilmelidir. Sulu meyve, çorba gibi sıvı gıdalar tüketilebilir. Gebelikte yaşanan mide bulantıları için kişiden kişiye değişmekle birlikte limon kullanılabilir. Limonun ekşi tadı midenizi rahatlatmaya yardımcı olabilir. Temiz hava yürüyüşüne çıkmak, nane yaprağı çiğnemek gibi yöntemlerde faydalı olabilir. 

Ayrıca dinlenmek te mide bulantısına iyi gelir. Sırt üstü uzanmak, yada bir süre uyumak ta mide bulantısına iyi gelecektir. Hastalık konusunda daha ileri kötü durumlarda mutlaka doktorunuz ile temasa geçmelisiniz.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

6 yorum

  1. Migren hastası olarak bunu sık sık yaşamaktayım. Benim mide bulantılarım ancak dinlenerek geçiyor, kokuya hassasiyet arttığı için başka seçenek işe yaramıyor bende 🙁

  2. Genelde üzülünce veya aşırı stres yapınca oluyor ve ondan sonrada migreni tetikliyor. Denemedigimiz yöntem kalmadı,çok teşekküreder @renklikadinlar.com. Deneyeceğim.

  3. Benimde yolculuk yaptığım sırada midem bulanır. Çantamda naneli şeker yada sakızım eksik olmaz, naneli şeker çok iyi geliyor.

  4. Gerçekten çok kötü sabah kahvaltı yapamayan biri olarak en zorlandığım şeylerden biri…

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM