Minimalizm nedir?

Minimalizm nedir?
Haberi paylaşın...

Minimalizm eşyayı değil deneyimi öne çıkaran yaşam tarzlarından biridir. Farkındalığı ve sorgulamayı savunur. Sadeleşmenin ilk aşaması farkındalığa varmak ve kalabalığı sorgulamaktır. Zamanın, enerjinin ve paranın bizi mutlu edecek değerlere harcanması gerektiğini savunur. Azalmayı ya da eksilmeyi değil sadeleşmeyi ön plana çıkarır. Sürdürülebilirliği savunur.

Minimalist dekorasyonun püf noktaları

Minimalistlik, düzen ve denge temaları üzerine kurulmuştur. Birbirini tamamlayan mekanda kaba eşya veya göz yorucu renkler ve malzemelerden uzak durulur. Karmaşaya yer vermeyip daha huzurlu vakitler geçirilebilecek sade ortamlar oluşturulur.

Minimalist dekorasyon fikirleri
Minimalist dekorasyon, gereksiz hiçbir eşyanın olmadığı, sadeliğin ön planda olduğu, sadece fonksiyonel olarak kullandığımız eşyaların yer aldığı ferahlık veren bir estetik anlayıştır.
Minimalizm, eşyadan çok deneyimi ön plana çıkaran bir yaşam tarzıdır ve sürdürülebilirliği savunur.
Peki evinizde sadeleşmeye giderek, nasıl minimalist bir ev dekore edebiliriz?
İşte ayrıntılar:

Sade renkler
Minimalist dekorasyonda sade ve temiz bir görünüm tercih edilir bu nedenle renk seçimleri sade olmalı ve göz yormamalıdır. Genelde nötr renk tonları tercih edilmektedir. Beyaz, yumuşak gri tonları, beyaz, bej ve kahve renklerini tercih edebilirsiniz.

Sade doku ve stiller
Minimalist olan bir evi tekdüzelikten çıkartılması için doku en etkili yöntemlerden biridir. Mobilya veya aksesuarlar mekana sıcaklık ve derinlik katacaktır. Öte yandan lambalar, yastıklar ve kadife kumaşlar kullanarak, mekanın sıcaklığı arttırılabilir. Odada bulunan lamba, yastık ve resimleri çift halinde asitmetrik olarak
yerleştirerek iyi düzenlenmiş etkili bir minimalist oda oluşturabilirsiniz.

Halılar ile ortamın atmosferini değiştirin

Minimalist bir odaya canlılık katacak en iyi eşyalardan biri halılardır. Seçeceğimiz farklı doku ve stiller mekanda farklı bir ortam oluşturacaktır. Özellikle vintage ve geometrik desenli halılar ile sade bir ortama canlılık katabilirsiniz. El emeği modellerden olan el dokuma halılar da ortama farklı bir doku ve yaşam tarzı katacaktır.

Minimalist aydınlatmalar
Minimalist evlerde, genellikle doğal ışığın odaya yayılması önemlidir, bu da geniş pencerelerin mekanda var olmasından kaynaklanır.
Doğru zemin aydınlatmaları, spotlar, led ışıklar ve gizli aydınlatmalar, hem dekoratif bir görünüm veriyor hem de ışık yayarak mekanın aydınlatmasını sağlar.

Sade mobilyalar
Mobilya seçimi en önemli etkenlerden biridir. Sade, doğal malzemelerden ya da geometrik çizgiler tercih edilebilir. Örneğin orta sehpa gereksiz büyüklükte olmamalıdır. Odada ferah bir ortam oluşturulması önemlidir.

Perdelere elveda
Minimalist mekanlarda doğal ışık da özen gösterilmesi gereken önemli detaylar arasındadır. Eğer karanlık ve basık bir eviniz varsa, ağır perdelerden vedalaşıp odalarınıza mümkün olduğunca gün ışığı girmesini sağlayabilirsiniz. Eğer evinizin konumu perde takmayı gerektiriyorsa, beyaz ya da bej gibi açık tonlarda, modern dokunuşlara sahip hafif perdeler tercih edebilirsiniz.

Bütüncül bir tasarım
Odalarda her birinde farklı tarzlar uygulanmamalıdır. Bir seçim yaptıktan sonra her detaya ve odaya yansıtın. Örneğin köşeli bir mobilyaya sahipseniz, TV üniteniz de, konsolunuzda aynı olsun. Bütüncül bir bakış açısı ile evinizi sade bir şıklığa kavuşturun.

Bir önceki yazımız olan İşlevsel ve Estetik GPD Musluk ve Musluk Anahtarları başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ