Renkli Kadınlar

PRADA’NIN YENİ KOKUSUNUN YÜZÜ EMMA WATSON OLDU

Haberi paylaşın...

Prada, Emma Watson’ı Prada Beauty’nin yeni elçisi olarak duyurdu. Marka, İngiliz aktörün aktivist ve sanatçı, çok boyutlu bir Prada kadınının …

PRADA’NIN YENİ KOKUSUNUN YÜZÜ EMMA WATSON OLDU
Haberi paylaşın...

Prada, Emma Watson’ı Prada Beauty’nin yeni elçisi olarak duyurdu. Marka, İngiliz aktörün aktivist ve sanatçı, çok boyutlu bir Prada kadınının özünü bünyesinde barındırdığını söylüyor. Watson, aynı zamanda Prada Paradoxe kampanyasında ilk yönetmenlik denemesini de gerçekleştirdi.

Yeni kadın parfümü 22 Ağustos’tan itibaren piyasada olacak. Bu, markanın parfüm ve güzellik lisansı sahibi L’Oréal tarafından piyasaya sürülen, kadınlara yönelik ilk büyük Prada kokusuna işaret ediyor ve küresel bir kadınsı sütun olması amaçlanıyor.

Watson, “Prada’nın bu projeyle bana gelmesinin tesadüfi olduğunu düşünüyorum” dedi. “Kalbimde ve kafamda bir şeyi yönlendirmek istediğime karar verdiğim zamanlardı. Bir paradoks olan kadın olma kavramını çok ilginç buldum. “Parfüm fikri bana gönderildiğinde bana uyan şey, Prada’nın yukarı akış anlatılarıyla ilgili olmasıydı. Ve anında, ‘Aman Tanrım, bu benim’ diye düşündüm” diye devam etti. “Ben de böyle hissediyorum. Sürekli akıntıya karşı koşuyormuşum gibi hissediyorum.”

Watson, Miuccia Prada’nın geleneksel modellerin, tasarlanan güzelliğin arketiplerinin ve güzel olarak kabul edilenlerin ötesindeki alanını keşfettiğini söyledi. “Her zaman geleneklere meydan okuyan kadınlığıyla, kadınlığından çekinmeyen ama aynı zamanda klişelere de meydan okuyan bir tür kadınlıkla tanındı. Parfümün adından da anlaşılacağını düşünüyorum. Prada Paradoxe, onlar için derin bir felsefi konsepti alıp, bunu bir koku ismi haline getirmeleri çok güzel.”

Watson, kokuyu “bir kişinin, bir ruhun planı” olarak görüyor. Çok daha duyusal, duygusal ve hafızaya dayalı. Güzelliğe ulaşmakla ilgili değil, aslında çok daha samimi ve kişisel. Bir kadının kendisiyle olan ilişkisiyle ilgili…”

L’Oréal Luxe’deki Prada Beauty’nin uluslararası genel müdürü Yann Andrea, “Prada güzelliğine yönelik vizyonumuz ve tutkumuz; gerçekten küresel bir güzellik markası oluşturmak ve seçici güzellik pazarının en iyi oyuncuları arasında yer almak” dedi. “Ayrıca yapmak istediğimiz şey, kadınların çok boyutluluğunu kutlamaktı” diye devam etti. “Paradoxe asla aynı olmayan, ancak her zaman kendinden ödün vermeyen bir kadın içindir.”

Watson, Prada kadınını “meraklı bir özgür düşünür” olarak nitelendirdi. “Gerçekten merak ediyorum, içinde yaşadığımız toplumun ve sistemin kısıtlamaları göz önüne alındığında, olabildiğince özgür düşünmeye çalışıyorum” dedi. “Dikkatimi çekti. Kadınlara daha fazla güç, özgürlük ve özgüven veren bir şeyin parçası olmak istedim. Prada Paradoxe’un neden yaratıldığının hikâyesini okuduğumda hissettiğim şey bu. Bir anda hep bir paradoks olduğumu hissettim. Prada Paradoxe bana izin verdi.”

Watson, yedi yaşından beri yönetmenlik yapmak istiyor. “Bunun bir olasılık olduğunu düşündüğümü sanmıyorum,” dedi. “Kimse bana yönetmenlik teklif etmedi. Kendime izin vermem gerekiyordu. Sormak zorunda kaldım. Hikâye anlatmayı seviyorum. Sanırım bunda iyiyim. Sanırım bir vizyonum var.”

Şişe, ikonik Prada logosunun yeniden yorumu olan yuvarlatılmış açılara sahip bir üçgen şeklinde. “Marka DNA’sını mükemmel bir şekilde ifade edecek bir tasarım bulmak gerçekten önemliydi,” diyen Andrea, şişenin asla dik durmaması nedeniyle bir tuhaflık dokunuşunun da olduğunu vurguladı.


Givaudan usta parfümcüler Nadège Le Garlantezec, Shyamala Maisondieu ve Antoine Maisondieu kokuyu yarattı. Andrea, Prada Paradoxe’u yoğun kadınsı duygusallığı, koku alma zıtlıklarıyla yeniden tanımlamak olarak tanımladı. Beyaz çiçek buketi, Ambrofix ve Serenolide akordu ile neroli ve yasemin baskın notalarına sahip. Koku için kullanılan yenilikler arasında neroli tomurcuğunu açmadan önce ayıklandığı yeni bir teknik var. Prada Paradoxe, Fas neroli yağı ve yeniden doldurma programları gibi sürdürülebilir kaynaklı bileşenler de dâhil olmak üzere; sürdürülebilirlik göz önünde bulundurularak oluşturuldu. Prada Paradoxe’un ilham perisi ve elçisi için çok boyutluluğu kanalize eden birini tanımlamanın önemliydi.

“Emma Watson, bizim için bir aktör, bir aktivist ve aynı zamanda bir sanatçı olarak Prada kadınının en iyi vücut bulmuş haliydi” dedi. “Modern kadınlığı mükemmel bir şekilde özetlediğine ve kodlarını yeni nesil için yeniden yazdığına inanıyoruz.”

ABD’de koku, 30 ml 87 $, 50 ml 112 $ ve 90 ml 142 $ olarak satılacak. Batıda piyasaya sürüldükten sonra, Eylül’de Çin’de ve ardından Kasım’da Orta Doğu’da ve 2023’te bazı Latin Amerika pazarlarında tanıtılacak.

New York’ta 26 Ağustos’ta bir Prada Paradoxe pop-up mağazası olacak. Prada Beauty yöneticileri satış tahminlerini tartışmasa da, sektör kaynakları Prada Paradoxe’un yıl sonuna kadar 100 milyon dolarlık perakende satış üreteceğini tahmin ediyor.

Bir önceki yazımız olan Kore’den Gelen Güzellik ve Korendy Türkiye başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ