Renkli Kadınlar

Saç Dökülmesine Karşı Alınabilecek Önlemler

Saç Dökülmesine Karşı Alınabilecek Önlemler
Haberi paylaşın...

Saç Dökülmesine Karşı Alınabilecek Önlemler

Sağlıklı ve bakımlı saçlar, güzel görünmemizi sağlayan en önemli etkenlerden biri. Saçımızı gün içerisinde oldukça yorarız. Sık tarama, fön çekme, havlu ile yapılan müdahaleler saçımızı yıpratır. Öncelikle şunu belirtelim, günde 50 ile 100 arası saç dökülmesi uzmanlar tarafından normal karşılanıyor.  Ayda ortalama 1 cm uzayan saçlarımızın zayıf olanları dökülmeye başlar. Günümüzde yaşam koşulları bu saç dökülmelerini hızlandırıyor. Stres gibi faktörlerde devreye girince saç dökülmesi kaçınılmaz oluyor. 

saç-dökülmesi

Peki Nasıl Önlemler Almalıyız?

Öncelikle sık fön çektirmemeye çalışın, haftada en fazla 1 veya 2 kez çektirmeye çalışın. Sıkı sıkıya saçınızı toplamaktan kaçının. Saç diplerinizdeki koruyucu bakterileri yok etmemek için çok sık saçınızı yıkamaktan kaçının. Ayrıca bu kepeklenmeye de yol açabilir. Saçınızı ılık su ile yıkamanızı da önemle tavsiye ediyoruz. Saçınızı fazla yıkamayın dedik ama yağlanmaya da dikkat etmeniz gerekiyor. Yağlı saçlar daha çok dökülür. Sert fırça kullanmayarak saç dökülmesini azaltabilirsiniz. Yıkadıktan sonra doğal haliyle kurumasını beklemeniz faydanıza olacaktır. Islak saçı taramamaya dikkat edin. Islak saç dayanıksız olduğu için daha çok dökülebiliyor. Arada bir saç bakımı yaptırmanız, maske uygulamanız saçı oldukça rahatlatır. Jöle, saç köpüğü gibi bir kimyasal kullanıldıysa mutlaka yatmadan önce saç yıkanmalıdır. Bu önlemlere rağmen saçınızda beklenmedik dökülmeler olursa bir sağlık kuruluşuna başvurmanızda fayda olacaktır.

saç-dökülmesine-karşı

Bir önceki yazımız olan Nasıl Hızlı Kilo Verilir? başlıklı yazımızda diyet listesi, Dukan Diyeti ve En Hızlı Kilo Verdiren Diyet hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Yeliz Beler dedi ki:

    çok teşekkür ederim deniyecegim bu yöntemleri ara sırada saçımda dökülmede olsa yinede bu üzücü bi olay bunun önüne geçmek gerek … bilgileriniz çok faydalı teşekkürler

  2. Hatice Çetin dedi ki:

    Kesinlikle yazı harika, birde çam terebenti çok iyi geliyor 🙂

BİR YORUM YAZ