Sağlıklı tırnaklar için 7 ipucu

Sağlıklı tırnaklar için 7 ipucu
Haberi paylaşın...

 

Günlük hayat içinde hem kimyasallardan hem de ev işlerinden yıpranan tırnaklarınızı doğal yöntemlerle koruyabilirsiniz. İşte öneriler…

ELDİVEN TAKIN… Mutfakta iş yaparken mutfak eldiveni kullanmak tırnaklarınızı bulaşık deterjanı, çamaşır suyu gibi kimyasalları güçlü ürünlerden koruyacaktır. Uzun süre suda kalan tırnaklar yumuşar, ojelerin zamanından önce bozulmasına neden olur.

ARADA HAVALANDIRIN… Oje, aseton ve parlatıcılar ve tırnak bakım ürünleri… Bütün bu ürünleri sürekli kullanmak tırnaklarınızın havasız kalmasına neden olabilir. O nedenle tırnaklarınızı haftada bir havalandırın, akşamdan tırnak bakım kreminizi sürün, tırnak ve tırnak etlerinize bu krem ile masaj yapın. Gece dinlenen ve hava alan tırnaklarınızdaki farkı sabah fark edeceksiniz.

TÖRPÜ BULUNDURUN… Tırnağınızdaki küçük bir kırık bütün gününüzü mahvedebilir. O küçük kırık elbisenize takılır, ojenizi bozar ya da canınızı acıtır. Böyle küçük kazalar için çantanızda küçük bir törpü bulundurun. Hem tırnağınız hem de elbiselerinizi takılan kırık tırnaktan korumak için.

DOĞAL PARLAKLIK İÇİN… Tırnak yüzeyleri için diş macunu ya da limon suyu tırnaklarınızı temizleyip parlatmakta yardımcı olabilir. Bu arada tırnak yüzeyinde törpü kullanmayın çünkü törpü tırnaklarınızı inceltmenin yanında  enfeksiyonlara da davetiye çıkarır.

BESLENMEYE DİKKAT… Sağlıklı tırnaklar için sağlıklı gıdalar almak da çok önemli. Düzenli uyku ve doğru beslenme parlak ve uzun tırnakların anahtarı. B vitamini içeren Biotin de tırnaklarınıza iyi gelecektir.

KİMYASALLAR HAVA ALMAYI ENGELLER… Tırnaklarınızda jel ya da akrilik dolgu kullanıyorsanız bu ürünlere birkaç ayda bir ara vermeli ve tırnaklarınızı dinlendirmelisiniz. Bu tür kimyasal ürünler tırnaklarınızı sıkıca sardığı için hava almasını engeller ve enfeksiyonların oluşmasına elverişli bir ortam hazırlar. Ara sıra dinlenen ve havalanan tırnaklar sağlıklı ve parlak görünümlerine kavuşacaktır.

DOĞAL ÜRÜNLERE YÖNELİN… Piyasada satılan birçok marka ojelerinde kimyasal içerikleri azalttı. Bazı ojeler ise tamamıyla doğal. Siz de bu tür ojeleri tercih ederek tırnaklarınızı kimyasallardan koruyabilirsiniz. Aseton içermeyen oje çıkarıcılar da artık raflarda satılıyor.

Bir önceki yazımız olan Doğal malzemelerle makyaj temizliği… başlıklı yazımızda doğal makyaj temizliği, hindistan cevizi ve vazelin hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ