Renkli Kadınlar

Sternocleidmastoid kası ne işe yarar?

Sternocleidmastoid kası ne işe yarar?
Haberi paylaşın...

Gülse Birsel’in köşesinde yazdığı “Sternocleidomastoid’in bana yaptıkları!” başlıklı yazısından sonra Google’a çok sorulardan biri de Sternocleidmastoid kası ne işe yarar? oldu…

Gülse Birsel köşesinde ne yazmıştı: İşte Birsel’in yazdığı yazı:

“Şimdi efendim, kulağın arkasından boynun önüne doğru uzanan bir kas var. Adı sternocleidmastoid kası. Adı kadar enteresan bir kas. Fazla gerilip spazm yaptığında sinüzitten baş ağrısına, boğaz ağrısından göz sulanmasına, baş dönmesinden yorgunluğa pek çok belirtiye yol açan huysuz bir tip. Hatta bu kasın gerginliğinin yol açtığı bazı belirtiler migrenle, soğuk algınlığıyla karıştırılırmış.

Geçtiğimiz günlerde uzayan gripten mütevellit, günlerce sinirlene sinirlene öksürmenin hediyesi olarak, genelde zaten fena halde gergin olan bu kasımı iyice gerip, bir nevi kemik haline getirmişim! Anatomiye yaptığım bu katkı dolayısıyla kendimi kutlarım! Bir yandan filmimin senaryosunu yazar, diğer yandan gelecek sezon yayına girmesini planladığımız dizinin hazırlıklarını yapar ve öte yandan gazete yazılarımı yetiştirirken, son günlerde bilgisayar başında sağ elimde mouse’la harcadığım vakti de tahmin edersiniz. O pozisyon da bu kası gerermiş. (Doktorlar bilgisayar başında az oturun dedi, ben de “He he” dedim, çaktırmayın.) Ve ne yazık ki ülkenin gevşek, neşeli ve güler yüzlü atmosferi de gerginliğimi azaltmaya yetmedi sanıyorum!

Bu yüzden, yani bir karış kas yüzünden, dağ gibi kadın, bu hafta yazısını böyle geçiştiriyor. Affediniz.

Sternocleidmastoid’imi muhtelif kas gevşeticiler ve fizyoterapiyle gevşetmeye çalışırken, size de gevşemeyi tavsiye ederim. La La Land yani “Lay Lay Lom Ülkesi” filminin niye bu kadar ses getirdiğini filan yazacaktım bugün. Kanımca dünya artık daha fazla gerginliği kaldıramayan ve herkesin dertsiz tasasız, şarkı söyleyip dans edip, âşık olduğu bir “Lay Lay Lom Ülkesi”nde yaşamayı hayal eden insanlarla doldu. Dünyanın sternoceidmastoid kası öyle gergin ki, kopmak üzere diyebiliriz!”

Sternocleidmastoid kası ne işe yarar?

Sternocleidomastoid (SCM) kası kafanın karşı ve aşağı doğru döndürülmesini sağlarken, trapezius kası ise omuz ve skapula hareketlerinden sorumludur. Gelenekesel olarak aksesuar sinir kraniyal ve servikal 2 ayrı parça olarak tanımlanır.

Sartorius kaslarının en önemli görevi diz ve kalça kısmını esnetmektir. Sartorius kaslarının bir başka görevi de kalçayı dışa doğru döndürmektir. Yani kalçanın dışa döndürülmesi hareketi sartorius kasları sayesinde mümkün olabilmektedir. Sartorius kasının ana işlevlerinden birisi de bükülme hareketini yapmaktır.

 

 

Bir önceki yazımız olan Yüksek tansiyon riskini azaltmanın 6 yolu başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ