Renkli Kadınlar

Stil sahibi olmanın ipuçları neler?

Stil sahibi olmanın ipuçları neler?
Haberi paylaşın...

Stil ve İmaj Danışmanı Burçak Ilıman nasıl stil sahibi olunacağını anlattı. Ilıman stil yanlışlarının en başında kişinin vücudunu tanımaması, vücuduna uygun kıyafetler seçmemesinden kaynaklandığını, kombinlerimizin tamamlayıcı aksesuarın seçiminin yanlış yapılmasından kaynaklandığını söylüyor.

 

Nasıl stil sahibi olunur?

Bir insanı sadece lüks giyinmek veya bir ürünü sadece sezon trendi olduğu için almak stil sahibi yapmaz. İyi bir stil sahibi olmanın yolu öncelikle insanın kendisine güvenmesidir. İnsanın kendinden emin olması ve giydiği kıyafetler içinde kendisini iyi hissetmesi gerekir. Dolayısıyla özgüven sahibi her insan stil sahibi de olabilir. Dergilerde ya da reklam kampanyalarında ya da arkadaş gruplarında dayatılan dönemin trendlerini takip etmemek gerekir. Alışveriş yaparken gerçekte kullanmaktan keyif alacağı parçaları seçmeli insan.

En çok yapılan stil hataları nelerdir?

Yapılan moda hatalarının başında yanlış kıyafet seçimi geliyor. Trend kıyafetleri giymek uğruna vücudunuza uygun olmayan kıyafetler tercih etmemelisiniz. Kalçanız genişse skinny jeanler, taytlar size uygun olmayabilir. Göbek bölgeniz genişse düşük bel pantolonlar hoş durmayabilir. İç çamaşırlarının yanlış tercih edilmesi yapılan hatalar arasında yer alıyor. Kıyafetin üzerinde gereksiz detayları görünen, pot duran, hatlarınızı olduğundan büyük veya küçük gösteren  iç çamaşırları kıyafetlerinizin görünümlerini mahvedebilir. Vücudunuzu tanıyarak iç çamaşır seçimlerini yapmak gerekir.

Kıyafete göre uygun aksesuar seçimi nasıl yapılmalı?

Bir kadını şık gösteren detaylar olduğu gibi tüm şıklığını yok edecek hatalar da var. Aşırı ya da kaba aksesuarlar bizleri bir anda eleştirilere maruz bırakabiliyor. Kombinlerimizi öne çıkartmak isterken onları gölgede bırakacak aksesuar seçiminden uzak durmalıyız. Sonuçta her şeyin fazlası zarar ve bu aksesuarlar için de geçerli.

Pantolon veya eteğinizin daha iyi görünmesi için pahalı olmayan deri kemerler alarak kenarları uygun bir şekilde yeniden işleyin, bitirdiğinizde çok daha güzel görünecektir. Çantalar Seçtiğiniz kıyafetler ile bütünleşmelidir, rastgele giyinmiş biri bile bir evrak çantasıyla işadamı havasını yakalarken, takım elbise giyen birisinin taşıdığı bir poşet ya da ağzına kadar dolu bir çanta bütün imajını mahvedebilir. Büyük ve omuzdan askılı çantaları da kilolu gösterir, minyon görünmek için orta boy çantaları tercih etmelisiniz. Çanta seçimi yaparken, ayakkabılarınızın rengine uygun kıyafetleri tercih edebilirsiniz.

 

Kıyafet seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

İnsanların vücut dili ve konuşmaları kadar giyimleri de karşısındaki insana verdiği değeri ve önemi yansıtır. Bu yüzden kıyafet seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, karşımızdakini giyimimiz ile etkilediğimizi bilmek ve bu etkinin, çevremizdekilerin ve ailemiz ile aramızdaki iletişimin nasıl olacağını bilinçli bir biçimde tahmin edebilmektir.

Seçtiğiniz kıyafetler, ilk bakışta sizin hakkınızda bir şeyler anlatırlar, bu yüzden boyunuza, ten ve saç renginize göre seçim yapmalısınız. Başkalarını taklit etmeyin, kendi tarzınızı bulun. Hem iyi görünen, hem de içinde kendimizi iyi hissettiğimiz kıyafetler giymeliyiz. Kıyafetleri satın almadan önce mutlaka deneyin. Üstünüze uyup uymadığını en iyi siz bilirsiniz. İyi bir elbise bedeni size tam uyan bir elbisedir.

Desenli kumaşlar kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

Çok fazla aksesuar kullanmak gibi, fazla ve farklı desenleri de bir arada kullanmak, göz yoran bir görüntü yaratır. Desenli bir parça tercih ettiyseniz, mutlaka bunu düz bir parçayla kullanmaya dikkat edin. Ya da tek parça giysilerde desen tercih edin. Bu sezon birçok ünlü tasarımcının, farklı desenleri bir arada kullandığını görsek de, bu herkesin kullanabileceği bir stil değildir. Siz siz olun, eğer üstünüze desenli bir bluz giyiyorsanız, altınızdaki pantolonunuz veya eteğiniz mutlaka düz ve tek renk olsun.

 

Vücudumuza uygun kıyafet seçimi önerileri…

Kendimize uygun olan kıyafetleri belirlemek ilk önce kendi vücut tipimizi ve alt ten rengimizi bilmemizden geçiyor. Bayanların en büyük sorunu vücut tiplerine göre giyinmeyi bilmemeleridir. Her kadının vücutlarında beğenmedikleri bir yer vardır. Eğer bu yerleri doğru şekilde kapatmayı öğrenirlerse hem kendilerine özgüven gelir hem de mutlu olurlar. Bayanlara has 6 tane değişik vücut tipi var.

Size yakışan en doğru rengi bulmak için; renk denemesi yaptığınız kıyafeti giyip ayna karşına geçip, kendinizi inceleyin. Gözlerinizin rengi ortaya çıkıyorsa; yüzünüz aydınlanıyorsa; doğru rengi seçtiğinizden emin olabilirsiniz.

Ten rengine göre denemeler yapmak için elinizde doğruya yakın renklerde kıyafetler olmalıdır. Renk seçiminin temel kurallarını bilerek alışveriş yapmakta fayda vardır.

Bir önceki yazımız olan MACHKA’dan modern bir ilkbahar-yaz defilesi başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ