Terazi Yeniayının Mesajı: Başkalarını Değiştiremeyiz!

Terazi Yeniayının Mesajı: Başkalarını Değiştiremeyiz!
Haberi paylaşın...

Astrolg Juno, dün yani 19 Ekim 2017 günü, İstanbul’a göre 22:12 itibariyle, meydana gelen Yeniayın etkilerini anlattı ve burçlara etkilerini yorumladı… “Kendimiz hakkında şaşırtıcı bir içgörü sahibi olmamıza vesile olacak bir YENİAY bu! İstediğimizi sandığımız ya da söylediğimiz şey ile, gerçek arzularımızın, önceliklerimizin, ihtiyaçlarımızın arasındaki farkı ve bunun bizde oluşturduğu gerilimi hissedeceğiz.”

 

Kendimiz hakkında şaşırtıcı bir içgörü sahibi olmamıza vesile olacak bir YENİAY bu! İstediğimizi sandığımız ya da söylediğimiz şey ile, gerçek arzularımızın, önceliklerimizin, ihtiyaçlarımızın arasındaki farkı ve bunun bizde oluşturduğu gerilimi hissedeceğiz.

 • Kendimizi nasıl ortaya koyduğumuzu, nasıl var olmaya çalıştığımızı,
 • Önceliklerimizi, önemsediklerimizi ve bunları dile getirmek için nasıl davrandığımızı,
 • Bizi neyin heyecanlandırdığını veya mutlu ettiğini,
 • Tatmin olmaktan, hoşnut hissetmekten ne anladığımızı,
 • Beğenilmek sevilmek, değerli olmak için ne yaptığımızı,
 • Nasıl davranınca ya da neyi elde edince kendimizden hoşnut olduğumuzu,
 • Sevdiğimiz önemsediğimiz insanlara veya işlere nasıl davrandığımızı, sevgimizi nasıl dile getirdiğimizi,
 • Sevilmek ve korunmaktan ne anladığımızı,
 • Kendimizi korumaktan ne anladığımızı,
 • Sevgiyi korumaktan ne anladığımızı,
 • Sevdiğimiz, bizi mutlu eden, hayatımıza anlam katan insanları ve durumları korumaktan, onları güvende tutmaktan ne anladığımızı,

Ve bu algı ve tutumların bizi nereye getirdiğini göreceğiz.

Eh yani baya önemli bir uyanma olacak :)))

Bu farketme halleri, beklenmedik bir olayla, bizi sarsan, silkeleyen, heyecanlandıran, geren, sinir eden, nereden çıktığını anlamadığımız bir gelişme ile gerçekleşebilir.

İnsan değerli, sevgiye layık, önemsenen ve arzulanan biri olmak, talep gören şeyler yaparak dikkat ve beğeni almak, arzu ettiklerine erişebilmek, bu şekilde de anlamlı ve doyumlu bir hayat sürdüğünü hissetmek ister…

Ancak bu uğurda yaptıklarımız, bu arzularımızı hayata geçirme şeklimiz, bazen bizi istediğimiz sonuçlardan taaaa uzağa bir yere savurur 🙂

Zira insanın davranış modeli, kaygılar, önyargılar, sosyal çevrenin oluşturduğu kalıplar, çocukluk ve ergenlik döneminde yaptığı gözlemler ve çıkarımlar, incinmeye neden olan deneyimler gibi unsurların etkisiyle şekillenen ÇARPIK ÇURPUK korunma duvarları, maskeler ya da savunma taktikleri içerir.

İşte bu duvarlar, bu dış görüntüler ve taktikler ile özümüzdeki yetenekler, hayata geçirebileceğimiz değerler, ya da basitçe ulaşmak istediğimiz kazanımlar, bazen çelişki içindedir!

Bu çelişkiler yüzünden kendimizi gerçekleştirmekten uzağa savrulur, kendimizle kavgalı, hayatla kavgalı, doyumsuz, huzursuz, verimsiz hissederiz.

Korunma yöntemlerimiz, önyüzümüz, taktiklerimiz, çok yumuşak, çok saldırgan, çok katı, ya da çok uçuk kaçık olabilir 🙂 Biz bunların bizi diğerlerinden farklılaştırdığını zannederiz. Ortak noktamız ise, bu taktiklerin bizi kendimizden ya da arzu ettiklerimizden uzağa düşürmeleridir! Yani aslında hepimiz aynı dertten muzdaribiz…

Sonuçta kendimizi ”Ne kadar …….. yapsam da, bir türlü …….. olamıyor!” derken buluruz!

Fark etmemiz gereken şudur;

 • Biz göründüğümüz gibi değiliz. Görüntümüz ile özümüz ya da niyetlerimiz çoğu kez birbirinden farklıdır.
 • İnsanlar da bizim gibidir!
 • Kendilerini, sevgilerini, arzularını, niyetlerini, özlerindeki değerleri ortaya koyma çabalarını, belli bir kılıf, bir kabuk içine yerleştirmişlerdir. Bu onların dış görüntüleridir.

Yani bizim davranış modelimizin başkalarının ne veya kim olduğu ile ilgisi yoktur. Bazı durumlar, bazı algılar, bazı kaygılar ya da arzular içine girdiğimizde, ne yapmaya alışkın olduğumuz ile ilgisi vardır. Eh bu durumda başkalarının bize davranış modelinin, ya da belirli durumlardaki tutumunun da çoğu kez bizimle değil, onların bazı algılar içine girdiklerinde, bazı korkuları ya da ihtiyaçları duyduklarında, nasıl davranmaya alışkın oldukları ile ilgisi vardır 🙂

İşte tam bu yüzden UYUMLANMAK, SEVİLMEK, MUTLU OLMAK, GÜVENDE OLMAK için yaptıklarımız, bazen bizi kendimizden, bazen yakın olmak istediklerimizden ya da istediklerimizden uzağa düşürür.

İnsan kendiyle çatışmalarını yaşarken, bazen kendini bazen de değer verdiklerini tehlikeye atar. Kazanayım derken kaybeder… Güvende kalayım derken başını derde sokar… İlgi çekeyim derken sevimsiz olur… Sevgi vereyim derken boğar ya da zarar verir… Sevileyim derken zarar görür… Ait olayım derken hapis olur…

Başkalarını değiştirmeyiz… Zaten çoğu kez onları anlamaktan bile uzağız 🙂

Bizim yapabileceğimiz tek şey, kendimizi anlamak, bazı durumlara neden bazı davranış kalıpları ile yaklaştığımızı FARK ETMEK, ve eğer bunlar bizi hoşnut etmiyorsa, ufaktan değiştirmeye cesaret etmektir 😉

Kendi karmaşası içinde barışı yakalayan insanın, yolda yürürken de kimseyle çatışmama  ya da yanlış anlaşılmama şansı biraz daha yüksektir :)))

Bazen de karşımıza çıkan duvar ya da içine düştüğümüz çatışmalı hal, başkalarının karmaşası ile ilgilidir… Bu duvarı ya da bu çatışmalı enerjiyi fark ettiğimiz zaman onu da kendi meselemiz haline getirmemeyi, bizim dışımızdaki bir sistemi kendi arzumuza göre şekillendirmek için fazla zorlamamayı, ya da onunla bütünleşmek için kendimizi yok edecek bir çaba içine girmemeyi, geri çekilmeyi, kendi haline bırakmayı ve tüm iletişimlerde bizi güvende, huzurda tutacak bir mesafede durmayı öğrenmek ZORUNDAYIZ!

İç ve dış barış bazen yakınlıkla değil, uzaklıkla, mesafe ile sağlanır 😉 SAYGI ve MESAFE, sevgi ve uyumun temel koruyucuları ve kişisel bütünlüğü korumanın baş koşullarıdır.

Bu YENİAY enerjisini BURÇ ve Yükselen BURCA göre hangi alanlarda hissederiz diyorsanız;

KOÇ veya Yükselen KOÇ: Olmasını çok ama çok istediğiniz bir anlaşma, kontrat, ortaklık, ya da bir ilişki var… Bu işi ya da insanı bağlarsanız, kendinizi daha bir güvende hissedeceksiniz. Bu algınızın doğru olup olmadığını iyice tartın 😉 Eğer hakikaten sizin için vazgeçilmez bir anlaşma ya da bağ ise, konuya yaklaşımınızın, üstüne gitme şeklinizin, duruma uygun olmasına özen gösterin. Yani elde edecem diye aksiyonu abartıp, maldan olmayın 🙂 Eğer olmayacak bir şeye amin diyorsanız, bunu da fark edin… Kendinizi zorda bırakacak bir koşulu ille olsun diye, sineye çekmeyin. Bazen ayrılık, ya da uzlaşma koşullarının sağlanamayacağını fark etmek, geri çekilmek, ileri dönük olarak saygı ve güven kapılarının açık kalmasını sağlar, ya da daha uygun olasılıklar için sizin önünüzü açar…

BOĞA veya Yükselen BOĞA: Yeni bir iş imkanı, bir proje başlangıcı, size düzen ve sistem getirecek bir girişimin ilk adımları ile uğraşacaksınız. Biraz bıçak sırtı bir konu olabilir! Son anda sizin ya da birlikte hareket edeceğiniz birinin vaz geçmesi ya da olumsuz bir tutum içine girmesi söz konusu olabilir. Neden böyle olduğunu anlamaya çalışın, zira ileri dönük olarak size ipucu verecektir. Kurulum aşamasında sorunlar çıkabilir… Olan biteni ileri dönük yaşanabilecek sorunları öngörmek için serinkanlılıkla dikkate alın. Kurgunuzu farklı yapın! Eğer birilerini işe alacaksanız, sorun çıkabilecek şeyleri fark etmeye çalışın. Eğer sizin için çalışan birileri, ihtiyacınıza uygun değilse, bunu farkedin ve gereken uyarıyı yapın ya da değiştirmekten çekinmeyin. Eğer sağlığınız uyarı veriyorsa sakın hafife almayın. Eğer hamile iseniz ve kaybetme ihtimaliniz varsa, elinizden geleni yapın ama doğanın bilgeliğine de direnmeyin.

İKİZLER veya Yükselen İKİZLER: Vauww :))) Kafaya koyduğunuz her ne ya da kim ise siz bunu tutturuyor, istiyor ve başka türlüsüne ihtimal dahi bırakmamaya çalışıyorsunuz! Konu bir başarı mı, bir macera mı, bir proje mi, bir kişiyi etkilemek mi, bir istediğinizi elde etmek mi orasını bilemem… Ama olmazsa, kendinizi pek kırılgan, pek mutsuz, pek değersiz hissetme ihtimaliniz var 😉 Bunu oldurmak için aşırı talepkardan, aşırı girişkene, aşırı alıngandan, aşırı ürkeğe, her türlü yönteme başvurma eğiliminiz de var. Tavsiyem; ayağınızı gaz pedalından accık çekin… Arzulu, dinamik, gerekirse uzlaşmaya açık olun olmasına, ama umduğunuz gibi gelişmeyen durumlar karşısında da, dengenizi, sakinliğinizi kaybetmemeye dikkat edin. Arzu da korku da bizi aşırı pozitif veya negatife çeker! Oysa bir iş ya da ilişki sağlıklı olsun istiyorsak, ihtiyacımız OBJEKTİF kalabilmektir. Alıngan, ısrarcı, tedirgin, öküzün altında buzağı arayıcı, ya da aşırı olumlu olmayın 🙂 Bu defa sakin, ılımlı, dikkatli, dengeli ve adil olmak size daha iyi gelecek.

YENGEÇ veya Yükselen YENGEÇ: Yaşama biçiminizi, aile düzeninizi, iç huzurunuzu ilgilendiren bir konuyla ilgili, geçiş aşamasındasınız! Her ne olacaksa, alışkanlıklarınızın ve güvenlik sınırlarınızın orta yerine düşecek ve sizi biraz tedirgin edecek… Çocuk istiyorsanız, hamile bile kalmanız söz konusu olabilir! Öte yandan, olanlar sizi de sorumluk almaya teşvik edecektir. Önünüze çıkan bir konuda inisiyatif kullanıp, karar almanız gerekebilir. Eğer bunun bir parçası olmak istiyorsanız, kararlı ve uyumlu, kabullenici ve destekleyici olmanız gerekir. Eğer ortada bitmesi, sınır konulması, karşı çıkılması gereken bir şey varsa, o zaman da sakin, dengeli, ama kararlı ve tutarlı olmanız şart. Yani hazır değilseniz, bunu fark edin ve ifade edin. Yok kabuğunuzdan çıkmamak için hazır olmama bahaneleri üretiyorsanız, bunu da fark edin ve böyle davranmaya ihtiyacınız olup olmadığını kendinize samimiyetle sorun 🙂 Her bitiş bir başlangıçtır, ama her başlangıç da bir sürecin bitişidir… Her umudun içinde korku, her korkunun içinde cesaret ve umut vardır 🙂 İnsan bunların içinden geçerek kendini bulur.

ASLAN veya Yükselen ASLAN: Ayy çok cazip ve baştan çıkartıcı bir insan ya da bir öneri ile karşı karşıya kalacaksınız Anacım siz :))) Ya da kendinizi pek hoş hissedeceğiniz bazı ortamlara girecek, eğlenip eğlendirecek, veya sürekli bir iletişim, animasyon, karşılıklı ağırlama gerektiren organizasyonların içinde kalacaksınız. Gülün, şımarın, cazibe yapın, iltifat alın, durumun keyfini çıkartın 🙂 Ya da elde etmek istediğiniz bir sonuç var siz birilerini ikna etmeye çalışıyorsanız, bunun için bütün yeteneklerinizi ortaya dökün 😉 Ne var ki, bu koşturmaca ve şamata içinde KENDİNİZ OLMAKTAN uzaklaşmayın! İnsanlarla aranız iyi olsun diye olmadığınız gibi görünürseniz, ya da birileri size çoook tatlı davranıyor diye, aslında size uymayacak bir şeye uyar gibi davranırsanız, sonradan kendinizi zorda kalmış, ya da kendinizle ters düşmüş hallerde bulabilirsiniz. Yani işte olduğunuz gibi davranın! Olursa ne ala, olmazsa da pekala 🙂 İyi anlaşıldığınızı sanıp, yanlış anlaşıldığınızı fark ederseniz, bunu bir gelişme fırsatı olarak görün. Eğer bir yolculuk konusunda engel çıkıyorsa, bunu da hayra yorun 😉

BAŞAK veya Yükselen BAŞAK: Beklemediğiniz bir fırsat, bir iş teklifi, ya da kendinizi ortaya koymanıza imkan verecek yeni bir faaliyet kapısı, sizi hazırlıksız yakalayabilir! Ya da siz kendinizi hep yapmak istediğiniz türden bir girişime arzulu hissedebilirsiniz. Ancak bu adımın getirileri ve götürüleri arasındaki denklemi ölçmekte biraz zorlanacaksınız 😉 Size cazip gelen, kendinizi değerli hissettiren bir durum ile, güvende kalma arzunuz, yeni bir şeylere başlamanın getireceği gerilim ve öngörülemeyen risklerden kaçınma ihtiyacınız arasında kalabilirsiniz. Önünüze çıkan fırsatları incik cincik değerlendirmeye ve kusur, aksaklık bulmaya ya da kendinizi bir yönde ikna etmeye odaklanmak yerine, bu durumun sizde oluşturduğu duygu ve kaygıları fark edin! Önceliklerinizi belirlerken nasıl davrandığınızı anlamak, sizi kendinize bir adım daha yaklaştıracaktır. Bu arada çok umut bağladığınız bir şeyin bekleneni vermeyecek bir yanı olduğunu keşfetmeniz de mümkündür… O zaman da bunun sizde ‘’zaten hayat beni hiç şımartmaz ki…’’ efekti yaratmasına müsaade etmeyin 🙂

TERAZİ veya Yükselen TERAZİ: Bir teklif, bir kontrat, bir anlaşma ya da bir ilişki, hiç de ummadığınız bir yöne evrilebilir! Sizin arzu ettiğiniz gibi şekillenmemesi, düşündüğünüz gibi bir kayba değil, belki de sizi zora ya da sıkıntıya sokacak bir durumdan korunmanıza vesile olabilir! Ayrıca gün doğmadan neler doğar 🙂 Önünüze çıkabilecek bambaşka bir teklifin, hayatınıza girebilecek bambaşka bir ilişkinin, bu sayede önü açılmış olabilir. Güvende kalmak için, bildik alanlara sığınmak ya da kaybettiklerinizin kaygısıyla dağılmak yerine, hayatın sürprizlerine açık olun. Eğer bir işin ya da ilişkinin bozulması değil de, yepyeni bir fırsatın kapıyı çalması, heyecanlı bir gelişmenin alıştığınız düzeni bozması, önünüzde yeni ve belirsiz bir yolun uzanması, bir başka cazibe unsurunun, içinde bulunduğunuz ilişkiye bakışınızı, sadakatinizi değiştirmesi gibi bir durumda kalırsanız da, bu durumu enine boyuna değerlendirin! Önünüze çıkan bu heyecanlı fırsatın içinde, sizin ihtiyaçlarınız ya da eğilimleriniz ile uyuşmayacak bazı unsurlar olabilir. Onları görmezden gelerek cuppadanak atlarsanız, sonra kendinizden hoşnut kalmayacağınız bir duruma düşmeniz de mümkündür 😉

AKREP veya Yükselen AKREP: Bir projenin fazlaca detaylı ve sıkıcı tamamlanma aşamaları, yaratıcı bir eylemin – mesela bir hamileliğin – bitişi, bir aşkın veya heyecanın sönümlenmesi, bir umudun gündemden düşmesi gibi bir durum yaşayabilirsiniz. Enerjiniz düşük, tadınız kaçık, hevesiniz tükenmiş olabilir. Hasta ya da güçsüz hissettiğiniz, ya da sevdiğiniz birinin sorunlu durumu ile meşgul olmanız gerektiği için kendi planlarınızı ertelemeniz gerekebilir. Ya da kendinizi sevgiden ilgiden mahrum, gözden uzak gönülden ırak hissetmeniz mümkündür. Yani bu YENİAY, parladığınız değil, geride kalmayı, sizin planınızda yer almayan bir duruma maruz kalmayı, sabırlı ya da kabullenici olmayı deneyimleyeceğiniz bir döneme işaret ediyor. Bu durum sizi günlük rutininize yeni bir gözle bakmaya teşvik edebilir. Belki bu sıkıcı gibi görünen süreci tamamlayınca, bir türlü kalkışamadığınız işlere el atmak için, bir aralık açılır. Ya da hiç hesabınızda olmayan bir sorumluluk almak, size kişiliğiniz ve ortaya çıkartamadığınız özellikleriniz hakkında farkındalık kazandırabilir.

YAY veya Yükselen YAY: Yapmayı istediklerinizle ilgili beklenmedik aksaklıklar çıkarken, hiç aklınızda olmayan fırsatlar da kafanızı karıştırabilir 🙂 Yeni başlangıçlar için çok istekli olduğunuz bir süreçtesiniz.  Ancak iş konusunda birlikte davranmayı beklediğiniz kişilerin çekinceleri ya da onlarla uyumlu davranma çabanız, sizi de etkileyebilir. Enerjiniz, umudunuz ve hevesiniz, bir yükselip bir alçalıyor, olumlu düşünceler ile olumsuz beklentiler, kafanızda kendi aralarında yarış ediyor olabilir 🙂 Girişimci, yatırımcı ruh haliniz tavanda olsa da, bunun gerektirdiği maddi ve manevi riskleri düşündükçe kaygılanabilirsiniz. Sizi en fazla tedirgin eden bu süreçte elinizi ayağınızı bağlayan ortaklıkların ve ilişkilerin, kaynaklarından yararlanmayı ya da desteğini almayı umduğunuz kişilerin, belki de sizin hizmetlerinizden yararlanmak üzere talepte bulunacak insanların yarattıkları belirsizliktir.  Belki şimdi belirginleşen sorunlar, ileride çıkabilecek daha büyük problemleri yaşamamak için gelen uyaranlardır. Arzularınızı ne olursa olsun gerçekleştirmek için, geleceğe dönük sorun yaratabilecek her türlü ihtimali görmezden gelmeyin. İşinizi kolaylaştıracak yeni olasılıklara da kapalı olmayın.

OĞLAK veya Yükselen OĞLAK: Kariyeriniz açısından heyecan verici görünen teklifler, ya da sizin aklınıza gelecek yeni projeler bu ara gündeminizi meşgul edebilir. Ancak bu olasılığı değerlendirmek için, ev düzeninizi, yaşam alışkanlıklarınızı  değiştirmeniz, size güvenli gelen bir kurguyu bozmayı göze almanız gerekebilir. Karar vermeden, yapmak istedikleriniz ile yapmanız gerektiğini düşündükleriniz arasındaki tutarsızlıkları saptayın ve sonradan pişman olmayacağınız bir denge kurmaya çalışın. Eğer birileri ile ortak plan yapmanız, birilerinin arzu ve beklentilerine uymanız gerekecekse, bunları iyi anlayın ve bu taleplere uyarsanız kendinizle ters düşmeyeceğinizden emin olun. Öte yandan, ailenizle, bireysel sorumluluklarınızla ilgili bir konuda ortaya çıkacak beklenmedik bir sorun, sizi yaptığınız her şeyi farklı bir düzene koymak, hesapta olmayan sorumluluklar almak, ekstra gayret göstermek zorunda da bırakabilir. Bu durumda, ne kadar yük taşıyabileceğinizi ya da kendi arzularınız ile zorunluluklar ve size yönelik beklentiler arasında nasıl bir  denge kurmanız gerekeceğini iyi düşünün.

KOVA veya Yükselen KOVA: Bu aralar hayat size esnek olmayı, hayal kırıklığı ya da yanılgılar karşısında, yapıcı bir tavır geliştirmeyi öğretmek için hain hesaplar içinde :)))  Beklenmedik gelişmeler, ani gerilimler, umduğunuzdan farklı gelişen görüşmeler, sıradışı talepler, planlarınızda hesapta olmayan değişikliklere sebep olabilir! Çevrenizdeki insanlar, size yol göstermesini, yol arkadaşlığı etmesini umduğunuz kişiler ya da akraba, kardeş, yakın arkadaş gibi, doğal yaşam ortamınızı dolduran kişiliklerin durumundaki değişimler, sizi yeni bakış açıları geliştirmeye, yeni kurgular yapmaya yönlendirebilir. Eğer satış, pazarlama gibi konularla ilgili çalışıyorsanız, müşteri kitlenizin tutumundaki farklılıklar, sizi yeni pazarlar keşfetmeye ya da farklı çözümler üretmeye zorlayabilir. Çevrenizdekilerle yaşayacağınız deneyimler, kurulacak yeni yakınlıklar ya da beklenmedik fikir ayrılıkları ve kopmalar, sizi kendi doğrularınızı, inançlarınızı sorgulamaya, hayata dair algılarınızı esnetmeye teşvik edebilir. Eğitim hayatınızla ilgili yeni planlar yapmak durumunda kalabilirsiniz. Seyahate çıkmakla ilgili planlarınızda da değişiklikler yapmanız gerekebilir.

BALIK veya Yükselen BALIK: Bu aralar sizde heyecan, arzu ya da şımartılma hissi yaratan şeyleri, dikkatle inceleyin! Zira fazla kolay, ya da havadan gelen şeylerin bedeli bazen düşündüğümüzden daha yüksek olabilir 😉 Arzu ettiğiniz şeyler için size kaynak, imkan sunan, kredi açan, destek veren insanlar ve kurumların, bunu neden yaptığını ve onların buna mukabil sizden talep edebileceklerinin neler olduğunu, bunların altından kalkıp kalkamayacağınızı sorgulayın. Size verilmiş sözlerin tutulmaması, geleceğini sandığınız desteğin aniden kesilmesi, bir siparişin iptal edilmesi ya da koşulların değişmesi gibi gerilimlerle karşılaşabilirsiniz… Kaygı içinde savrulmak yerine, çözüm odaklı olmaya gayret edin. Hakkınız olmayan şeyleri almaktan, yasak meyvaları koparmaktan, açgözlü ve kuralsız davranmaktan SAKININ! Zira sonradan bedel ödeyebilir, ya da kendinizi değersiz hissedeceğiniz durumlarda kalabilirsiniz. Heyecanla arzu ettiğiniz bazı kazanımlar ya da size çekici gelen insanların da umduğunuz gibi çıkmaması söz konusu olabilir. Yaşayacaklarınız, kazanç ve kaybın ne olduğu hakkındaki bakış açılarınızı değiştirmenize vesile olacaktır

Bir önceki yazımız olan Jüpiter, Akrep Burcuna Geçti. Burçları Neler Bekliyor? başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ