Renkli Kadınlar

Türkiye’nin Tek Kadın Pasta Cila Ustası Selin Selbaşı!

Türkiye’nin Tek Kadın Pasta Cila Ustası Selin Selbaşı!
Haberi paylaşın...

Selin Selbaşı, genelde erkeklerin yaptığı iş olarak bilinen araçlarda pasta cila ve seramik işini yaparak kendi işinin patronu oldu. Selin Selbaşı, müşterilerin çok şaşırdığını söylüyor. Nurten Öğüt yazdı…

Selin Selbaşı’nın çok genç yaşlarda başladığı araba merakı önce hobi olarak kendi aracına pasta cila yapması ile başladı. Elle atılan pasta cila ile başladığı hobisi daha sonra işyerini açarak profesyonel olarak devam etti. Yaptığı iş ile hemcinslerine örnek olan daha sonra kendini geliştirerek işyerini açtığını söyleyen Selin Selbaşı sözlerine şöyle devam etti.

“1988 İstanbul doğumluyum. Fakat kendimi bildim bileli İzmir’de yaşıyorum. Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Pazarlama ve Reklam Bölümü’nü okudum. Mezun olduktan sonra özel bir havayolu şirketinde hostes olarak işe başladım. Bir yıl çalıştıktan sonra bu mesleği bırakarak çeşitli firmalarda beş yıl boyunca pazarlama işi yaptım. Araba merakım çok küçük yaşlardan beri vardı. Kendi aracımın da her şeyi ile kendim ilgilenirdim. Aracımın bütün bakımlarını, pasta cilası dahil her şeyini kendim yapardım.

Gazeteci Nurten Öğüt, Selin Selbaşı ile konuştu…

İnternette konuyla ilgili çok fazla video izledim. İnsan sevdiği işi yapmalı anlayışında olmalı diye düşünüyorum. Bu düşünceyle bu işi profesyonel bir meslek olarak yapmaya karar verdim. Pata cila ve seramik kaplama hizmeti veren iş yerini açtım. İş yerini açmamda eşim Erkan Melezoğlu ve annemin çok desteğini gördüm. Eşimin de arabalara ilgisi çok fazla. Bu konuda eşimin beni desteklemesi çok önemli bir etken oldu.

Güzel tepkiler alıyorum…

Araçlara pasta cila ve seramik kaplama yapıyorum. Önce bu işi bayan olarak yapmama çok şaşırıyorlar. Bu şaşkın bakışlar beni hiç rahatsız etmiyor. Güzel tepkiler alıyorum. Sosyal medyada çok fazla takipçim var. Yaptığım iş çok kolay değil. Bize teslim edilen araba çok değerli bir arabada olabiliyor. Aracın 15 bin liralık veya 500 bin liralık olması bizim için bir şey fark ettirmese de maddi olarak bizim için risk teşkil edebiliyor. Kadın olmam benim için avantaj diye düşünüyorum.  Kadınlar daha sabırlı, daha nazik, daha özverili ve erkeklere göre gücümüz daha az olduğu için araca zarar gelme oranı düşüyor. İşimiz riskli olsa da ben çok severek yaptığım için güzel tepkiler almaya devam ediyorum. Beni bir işçi ve emektar gibi görmeye başladılar.   

Türkiye çapında bayileşme sürecine hazırlanıyorum…

Kadınlarımız kendi gücünün farkında değil. Ataerkil bir toplum olduğumuz için kadına belli görevler verilmiş. Kadının yapmayacağı iş yok. Yaratılış itibariyle çok ince, detaylı düşünen varlıklarız. Ben bu işte bir öncü olduğumu düşünüyorum. Bu işi öğrenmek isteyen kadınları yetiştirebilirim. Türkiye’de bu işi yapan kadınların çoğalmasını çok isterim.

Türkiye çapında bayileşme sürecine hazırlanıyorum. Eylül ayı gibi proje çalışmalarımız başlamış olacak. Amacım ülkemizde tek arabalı sistemi oturtmak.”

  • RÖPORTAJ: NURTEN ÖĞÜT

Bir önceki yazımız olan Puduhepa, Kız Kardeşlerine Elini Uzatıyor... başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ