Renkli Kadınlar

Turna Misali, Tokyo Film Festivali’nde Yarışacak

Turna Misali, Tokyo Film Festivali’nde Yarışacak
Haberi paylaşın...

Anadolu’nun bin yıllık konargöçer yaşam tarzını sürdüren Sarıkeçili Yörüklerinin hayatının anlatıldığı Turna Misali, Tokyo Film Festivali 34. Tokyo Film Festivali’nin Asian Future bölümünde yarışacak.

Göçebe olarak yaşayan, geçimlerini hayvancılıkla sağlayan ve mevsimlere göre ova veya yaylalarda kurdukları kıl çadırlarda yaşamlarını sürdüren yörüklerin yaşamını anlatan Turna Misali, bugün yapılan açıklamaya göre  34. Tokyo Film Festivali’nin Asian Future bölümünde yarışmaya hak kazandı.

İffet Eren Danışman

Filmin yönetmen ve senaristlerinden İffet Eren Danışman, haber üzerine “Çok çok mutluyum. Mutluluktan ağlıyorum şu an. Bugün benim 17 yaşımdaki hayalim gerçek oldu” dedi.

Danışman sözlerini şöyle sürdürdü:
“O yaşta sinemacı olmayı aklıma ve gönlüme koymuştum. Daha sonra Türkiye’de sinema okulları olduğunu öğrendim ve Mimar Sinan Üniversitesi Sinema TV bölümüne girdim.
Türk Sineması’nın büyük ustalarından dersler aldım. Okulumu birincilikle bitirdim, piyasada çalışmaya başladım. Evlendim, çocuklarım oldu ve kendi isteğimle ara verdim çalışmaya. Ama hayat öyle garip ki, farkına varmadan sizi farklı yerlere sürükleyebiliyor. Ben de çok sevdiğim sinemanın hayli uzağına sürüklendim. Birden kendimi fazla endişeli bir anne olarak çocuklarımı hiç kimselere bırakamaz, çalışma hayatına dönemez buldum. Ama bir yandan da içim içimi yedi, film yapanlara çok imrendim, ne zaman bir film seti ziyaretine ya da okulumda bir toplantıya gitsem içim cız etti. Sinemanın neden bu kadar uzağına düştüm diye vicdan azabı çektim.

O 17 yaşındaki kızın hayalini gerçekleştirdiğim için gururluyum

En sonunda sektörde görüntü yönetmeni olarak çalışan (ve üniversiteden de arkadaşım olan) eşim bana bir fikirle geldi. Daha önceden belgeselini çektiği ve çok etkilendiği Sarıkeçili Yörüklerinin yaşamı ile ilgili bir senaryo yazalım, filmi de sen çek dedi. Yapamam diye çok direndim, eşim benden daha çok direndi, en sonunda pes ettim ve birlikte senaryoyu yazdık, Kültür Bakanlığı’na başvurduk. Kültür Bakanlığı’ndan ilk filmini çekecek yönetmen olarak destek aldım, bir süre sonra TRT 12 Punto Senaryo Günleri adı altında bir yarışma düzenledi, senaryomuzla oraya katıldık, oradan da TRT ön alım ödülü kazandık.
Ve en nihayet geçen yıl mart ayında filmimizi Mersin Silifke’de çekmeye başladık. Ama kısa bir süre sonra pandemi ilan edildi, filme 2,5 ay ara verdik, 2,5 ayın sonunda gözümüzü karartıp ekipçe tekrar Silifke’ye gidip kalan sahnelerin çekimini bitirdik.
1 yıla yakın bir süre montajıyla uğraştık, en nihayet filmi bitirdik ve film festivallerine başvurmaya başladık.
Bugün Tokyo Filmi Festivali resmi olarak açıkladı. Filmimiz Turna Misali kasım ayında gerçekleşecek 34. Tokyo Film Festivali’nin Asian Future bölümünde yarışacak. Duygularımı anlatacak kelimeler yok. O 17 yaşındaki kızın hayalini gerçekleştirdiğim için nasıl gururluyum anlatamam.”

Filmin dış çekimleri, Mersin’in Silifke ilçesi Yeşilovacık Mahallesi’nde, iç çekimleri ise Yunan, Roma ve Bizans dönemlerinden izler taşıyan Tisan Koyu “Antik Kilikya Afrodisiası” yakınlarındaki ormanlık alana kurulan kıl çadırda yapıldı.
Sarıkeçili Yörüklerinin de rol aldığı çekimlerde, başrol oyuncuları Sennur Nogaylar “Gülsüm”, Necmettin Çobanoğlu “Cemal”, Zeynep Elçin “Rukiye” ve Timur Ölkebaş “Mustafa” karakterini canlandırdı. Film İffet Eren Danışman Boz ve Eyüp Boz tarafından senaryolaştırıldı. Filmin instagram adresi:  turnamisalifilmi

Bir önceki yazımız olan Pandemide başladılar şimdi dünyadan sipariş yağıyor başlıklı yazımızda Atölye hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ