Renkli Kadınlar

Aydan Özlü’den Basmane’nin renkleri…

Aydan Özlü’den Basmane’nin renkleri…
Haberi paylaşın...
Yakında gösterime girecek olan Basmane Belgeseli’nin arka planındaki portre çalışmaları ile öne çıkan Aydan Özlü, Basmane’nin Renkleri adlı bir sergi açtı.  Çetin Emeç Sanat Galerisi’nde açılan sergi, 30 Ekim’de görülebilir.
Sergi açılışında Aydan Özlü şunları söyledi:
“Bundan yaklaşık 6 ay önce Basmane’de belgesel film çekimlerinde görev aldığımda, aileme ve çevremdeki arkadaşlar “ na yapıyorsun sen, orası hiç güvenli bölge değil, üstelik pandemi tehlikesinden bahsetmiyoruz bile” diye söylediler. Sonraları böyle olmadığını anladım.

Basmane sokaklarına her gittiğimizde, kendimizi daha çok buralı hissetmeye başlamıştık. Artık her defasında, helvacı İhsan Abi’ye selam verip, onun “alın çocuklar günün ilk enerjisini” diye bir dilim ikram ettiği nefis helvasından tatmak, kahvede Kemal Ustaoğlu ile çay sohbeti yapmak, Altınpark’ta oturan Orhan Beşikçi’nin “bugün ne yapıyorsunuz? sorusuna cevap vermek, yoldan geçen Somalilere  “n’aber kanka” diye çak yapmak rutin hale gelmişti.

Evet, belki geceleri diyemeyiz ama, Basmane gayet güvenli, kimsenin kimseye karışmadığı, milletlerin homojenize olduğu bir bölgeydi.

Ortada büyük bir insanlık dramı var. Bunu yadsıyamayız. Savaştan- baskıdan kaçanlar, gelecek hayatlarında yeni umutlar arayanlar, ya da “ya tutarsa” diye başka ülkelere kaçmaya çalışanlar …hepsi, İzmir’in belki de “bazılarına göre” dünyanın merkezi Basmane’deydi…

 

Basmane belgesel filminin bir röportajında sevgili Sami Huseyni “Biz nerede doğduğumuzun kararını veremiyoruz, şanslıysak şanslı bir ülkede doğuyoruz. Fakat bu bizim için hiç de önemli değil, önemli olan hayatı sevmemiz, hayatı paylaşmamız, hayata değer katmamız” demişti. Bu söz fotoğraf projeme ilham verdi. Kendisine çok teşekkür ederim. Her şeyden önce insanız.

Çok zor şartlar içinde olabiliriz. Ama bu durumlardan kendi çabamızla kurtulabiliriz.

Basmane’deki yerleşiklerin, mülteci-sığınmacıların fotoğraflarını çekerken bunu hiç aklımdan çıkarmadım. Din-dil-ırk- meslek… hiç önemli değildi.

Bu dünyada bizler, dimdik gururlu insanlarız. Hepimiz ayrı ayrı değerliyiz.

Portrelerini çektiğim herkese öncelikle “çok güzelsin” dedim. Böylelikle deklanşöre bastığımda sıcacık gülümsemeleri yakalamış oldum. Onlar fotoğraf makineme değil bana bakmış oluyorlardı.

Sergi giriş yazımda belirttiğim gibi, “Dünyayı güzellik kurtaracak, bir insanı sevmekle başlayacak her şey…”

Umarım, Basmane’de geçici ya da yerleşik olmaya karar vermiş ülke vatandaşları, nerede ve nasıl mutlu-sağlıklı-konforlu ve güvenli yaşamak istiyorlarsa orada yaşasınlar.

Bu serginin gerçekleşmesinde katkıları olan, öncelikle İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan vekilim sayın Mustafa Özuslu’ya, değerli fikirleriyle her zaman katkıda bulunan sayın Orhan Beşikçi’ye, sayın Mehmet Sait Tunç’a , sevgili hocam, görüntü yönetmeni Çetin Karaşahin’e, beni her zaman yüreklendiren ve destek veren sevgili aileme; ayrıca sergi biriminden sayın Nejat Özgür Özdemir  ile sergi afiş grafik tasarımını yapan Şahin Karaşahin’e  çok teşekkür ederim.”

 

Manşet Fotoğraf: Nurten ÖĞÜT

Bir önceki yazımız olan Basako’nun ‘’Soyağacı’’ adlı sergisi KUN Art Space'de... başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ