Renkli Kadınlar

Bahar Birinci’den Uzak Doğu Üçgeni Rehberi…

Bahar Birinci’den Uzak Doğu Üçgeni Rehberi…
Haberi paylaşın...

Emirates Havayolu Türkiye, Romanya ve Bulgaristan Bölge Müdürü Bahar Birinci, guzelyerler.com sitesinde kendi seyahatlerinden derlediği deneyimleriyle Uzak Doğu’nun popüler rotası Vietnam, Laos ve Kamboçya’yı anlattı…

Uzakdoğu, seyahat severlerin en çok merak ettiği ve memnun kaldıkları rotalar arasında yer alıyor. Bunda en büyük etken, Uzakdoğu kültürünün kendine has egzotik havası ve görülmeye değer doğa güzellikleri. Tüm bunların yanında uygun fiyatlı sınırsız bir alışveriş imkânı da turistleri cezbeden özelliklerden bir tanesi. Emirates Havayolu Türkiye, Romanya ve Bulgaristan Bölge Müdürü Bahar Birinci, kendi seyahatlerinden derlediği deneyimleriyle Uzak Doğu’nun popüler rotası Vietnam, Laos ve Kamboçya’ya ışık tutuyor.

Zaman kısıtlamasından dolayı genelde bu bölgeye yapılan turlar sadece Vietnam ve Kamboçya’yı kapsıyor. Siz siz olun sakin Laos’u görmeden geri dönmeyin. Bu üçgeni yapmak için İstanbul’dan Dubai üzerinden Emirates Havayolu ile Ho Chi Minh (Saigon)’a uçup; dönüşünüzü Kamboçya’nın başkenti Pnomh Penh’den yine Emirates Havayolu ile Dubai üzerinden İstanbul’a yapabilirsiniz.

Değişmeden Gidin…

Kamboçya dönüşümde havaalanında bir Amerikalı “Kamboçya ne kadar değişmiş inanılır gibi değil” dedi. Sonunda hiç değişmeyen bir Paris, bir Londra, bir Roma kalacak bizlere. Onun için gelişme uğruna hızla değişen ülkelere otantikliklerini kaybetmeden biran evvel gidin, görün… O şekilde aklınızda ve kalbinizde kalsın… Yolculuğunuzdan önce de ‘Indochina” ve “Apocalypse Now” filmlerini seyretmenizi tavsiye ederim.

Burada vermeye çalıştığım bilgilerin bazılarının detaylarını pek çok rehber kitaptan bulabilirsiniz. Bunlar özet bilgiler, iştah açıcılar. O nedenle her tarihi eser, tapınak için detaylı bilgiyi ya da tarihçelerini burada bulamazsınız. Bu 3 ülke için daha fazla bilgiyi çok derli toplu ve duygusu ile bulabileceğiniz bir rehber kitap olarak Okan Okumuş’un Kolektif Kitap’tan çıkan ‘Doğu Asya – Alternatif bir Gezi Rehberi’ni tavsiye ederim.

Bu 3 ülkede mutlaka alışverişte, özellikle pazar yerlerinde pazarlık yapmalısınız ve de yerel paradan çok Amerikan Doları geçerli. Yanınızda ne kadar çok 1 Dolar bulunursa o kadar iyi hem alışveriş hem de bahşiş verirken Amerikan Doları kullanımı o kadar yaygın ki Dolar verdiğinizde birçok yer (pazarlar dahil) paranızın üstünü de Dolar verebiliyor. Hiçbir yerde para bozdurmanıza gerek yok. Üstelik özellikle Vietnam’da çok fazla sıfır olduğu ve milyonlar ile konuşulduğu için kafanız karışabiliyor. Aynen bizim eski Türk Lirasının turistlerin kafasını karıştırdığı gibi… Her şeyin Dolar olarak da fiyatı var. Pazarda etnik köylerde hep Dolar geçiyor. Bahşişi bile Dolar istiyorlar. Yani Amerikalılardan nefret ediyorlar ve kaçırdıkları için övünüyorlar ama din de iman da halen Amerikan Doları.

Yazının devamını http://guzelyerler.com/bahar-birinci-uzak-dogu-ucgenini-yazdi.html adresinden okuyabilirsiniz…

Bir önceki yazımız olan Hacer Aydın: Nepal'de Dağlara Aşığım... başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Turan Aslan dedi ki:

    Uzun bir tatil düşünüyorum bende, benim için çok etkileyicibir yazı oldu gezeceğim yerleri tamamı ile değiştirdi.

BİR YORUM YAZ