Renkli Kadınlar

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu: Deprem bölgesinde 226 bin hamile kadın var

Haberi paylaşın...

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerine ilişkin ikinci durum raporunu yayınladı. UNFPA’ya göre afet bölgesinde tahminen 226 bin hamile kadın var ve bunlardan 25 bininin gelecek ay doğum yapması bekleniyor …

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu: Deprem bölgesinde 226 bin hamile kadın var
Haberi paylaşın...

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerine ilişkin ikinci durum raporunu yayınladı.

UNFPA’ya göre afet bölgesinde tahminen 226 bin hamile kadın var ve bunlardan 25 bininin gelecek ay doğum yapması bekleniyor.

Raporda şu ifadeler yer aldı:

Karşılanmayan hijyen ihtiyaçları nedeniyle önemli bir salgın tehlikesi var: Barınma, ısınma, temizlik, gıda, gıda haricindeki malzemeler (hijyen ve özbakım kitleri dahil) ve sağlık hizmetleri kısa vadede öncelikli ihtiyaçlar. Gezici ve geçici hizmet birimlerine de ciddi bir ihtiyaç var. Kadın doğum hastaneleri ve çok sayıda birinci basamak sağlık kuruluşları da dahil olmak üzere 11 ilde 15 hastane hasarlı. Deprem bölgesinde yaşanan ulaşım aksaklıkları ve bölgede yolların büyük bir kısmının molozla kaplı olması nedeniyle depremden etkilenenlerin sağlık hizmetlerine erişim sorunu devam ediyor. Kriz durumlarında, kadınlar ve kız çocukları ve diğer kırılgan gruplar artan Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddet (TCDŞ) riskiyle karşı karşıya kalırlar. Deprem bölgesinde çok sayıda kadın ve çocuk, travmatize oldu ve psikososyal desteğe ihtiyaç duyuyor.

Bölgede temiz su, duş, tuvalet ve el yıkama noktalarına erişimi oldukça sınırlı: Temel ihtiyaçlara erişim, özellikle adet hijyen ürünleri, temizlik ürünleri ve temiz iç çamaşırı olmak üzere, depremden etkilenen bölgede ciddi bir sorun. Hem depremden etkilenenler hem de bölgede çalışan gönüllülerin temiz su, duş, tuvalet ve el yıkama noktalarına erişimi oldukça sınırlı. Bu sebepler, bulaşıcı hastalıkların yayılması riskini artırıyor. Acil ihtiyaçlarla ilgili olarak, görüşülen kişilerin yüzde 72’si barınmaya, yüzde 38’i gıdaya yüzde 23’ü sabun ve diğer sıhhi ürünlere, yüzde 19’u evinde ısıtmaya, yüzde 10’u tıbbi yardıma ve yüzde 3’ü nakdi desteğe ihtiyaç duyuyor. Koruma için nakit yardımı, bu grup için de önemli bir ihtiyaçtır. UNFPA, hayat kurtaran Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı (CSÜS) ve TCDŞ önleme hizmetlerinin depremden etkilenen herkes için erişilebilir olmasını sağlamak için Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Göç İdaresi Başkanlığı ile yakın iş birliği içinde çalışıyor.

Bir önceki yazımız olan Lütfiye Nacak: Regresyon kişinin hatalı kodlarını düzeltir başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ