Renkli Kadınlar

Çekirdek Kahve Granül Kahve Farkları

Çekirdek Kahve Granül Kahve Farkları
Haberi paylaşın...

Kahve, granül ya da çekirdek fark etmeksizin, birçok kişinin hayır diyemeyeceği içeceklerden biridir. Kahve türlerini birbirlerinden ayıran farklı unsurlar bulunur. Bu unsurlara örnek olarak hasat dönemi, hasat yöntemi, içerisindeki kafein oranı, kavrulma derecesi ve kavrulma tarihi gibi kahveyi kategorize edici faktörler gösterilebilir. Kahvenin lezzetini korumak adına, kahveyi çay kahve kavanozunda saklamak çok önemlidir.

Granül kahve, instant kahve ve hazır kahve olarak da bilinir. Neredeyse tüm market ya da bakkallarda bulabileceğiniz bir kahve türüdür. Granül kahve sade, şekerli ya da süt tozlu gibi farklı çeşitlere sahiptir. Hazır kahvelerde aroma seçenekleri de mevcuttur.

Kahve çekirdeklerine nazaran daha fazla işlemden geçen granül kahvelerin en bilindik özelliklerinden biri, suda pratik bir şekilde çözünmesidir. Normalde kahve suda çözünebilir bir özelliğe sahip değildir. Granül kahvede, kahve çekirdekleri kavrulduktan sonra ısıl ya da soğuk birtakım işlemlerden geçerek suda çözünebilecek forma gelmesi sağlanır.

Filtre kahvede ise çekirdekler kavrulur ve yalnızca öğütme işleminden geçerek çekirdekler filtrelemeye uygun forma getirilir. Kahvenizi her daim taze tutabilmek için her kahve türünü çay şeker kahve kavanozunda muhafaza etmeyi unutmamakta fayda var.

Kahveyi Doğru Muhafaza Etmenin Önemi

Çekirdek kahve ve granül kahve arasında, ikisinin de kahve çekirdeklerinden elde edilmiş olmasına rağmen birçok fark bulunur. Bu farklardan en belirgin olanı, granül kahvenin taneleri daha iri iken, filtre kahvenin yapısı daha ufaktır. Filtre kahve, suda erimez, kağıt filtre ya da filtre kahve makinesinin kendi filtresi ile birlikte demleme işlemi görmelidir. Granül kahveler kendiliğinden süt tozlu, şekerli ya da farklı aromalara sahip olabilir.

Çay kahve şeker kavanozunda ağzı kapalı bir şekilde saklanan granül kahveler içerisinde yer alan koruyucu maddeler dolayısıyla uzun bir raf ömrüne sahiptir. Filtre kahvelerde yalnızca kahveyi french press ya da filtre kahve makinesi ile demledikten sonra şeker ya da dilediğiniz aromayı fincana ekleyebilirsiniz.

Her iki kahve türü de, iyi bir şekilde saklanmadığı takdirde aromasını ve tazeliğini kaybedebilir. Granül ya da filtre kahvelerinizi çay kahve kavanozu içerisinde saklayarak hava ile temasını önleyebilir, tüm içeceklerinizi tek bir bölümde toplayabilirsiniz. Uygun koşullarda saklanmayan kahveler tazeliğini yitirebilir, granül kahvelerde küflenme gibi durumlar meydana gelebilir. Filtre kahvede ise hava ile temas sonucunda bayatlama ve tadında değişiklik görülebilir.

Taze Kahveler İle İdeal Lezzete Ulaşın

Filtre kahve öğütme hariç hiçbir işlem görmez, granül kahveler ise raf ömrünü uzatma ve suda çözünebilir forma getirilmesi amacıyla farklı endüstriyel işlemlerden geçer.

Filtre kahvenin french press ya da filtre kahve makinesinde demlenmesi biraz vakit alabilir. Granül kahvede ise su ısısı 90 derece civarında olduğu takdirde saniyeler içerisinde kahveniz hazırdır. Granül kahvelerde kafein miktarı daha fazladır, filtre kahvede ise besleyici ögeler yer alır.

Instant ya da bir diğer adı ile hazır granül kahveler ile filtre kahve hazırlamak mümkün değildir. Bunun sebebi, granül kahve parçacıklarının sıcak su ile temas ettiğinde sıvı bir form almasıdır.

Karaca 3’lü çay kahve şeker kavanozu ile granül ya da filtre kahvelerinizi güvenle muhafaza edebilir, dilediğiniz her an taze duran kahvenizin keyfini çıkarabilirsiniz. Karaca kahve kavanozu, 3 parçalık seti ile şeker, kahve ve çayların bir arada durmasına yardımcı olur. Böylelikle hem mutfağınızdaki favori içeceklerinizi kolaylıkla organize edebilir hem de tezgah üstü çay kahve kavanozu ile mutfağınıza şık bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Protez Saç Deriye Su Geçirir Mi? başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ