Renkli Kadınlar

“Düşük Sonrası Hamile Kalmaktan Korkmayın”

“Düşük Sonrası Hamile Kalmaktan Korkmayın”
Haberi paylaşın...

Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, yeni bir araştırmayı yorumlayarak “Fizyolojik bir neden yoksa, duygusal olarak kendini hazır hisseden kadın, gebe kalmayı ertelememeli” dedi.

 

Gebeliğin erken döneminde düşük yapan kadınlara genelde yeniden gebe kalmadan önce üç ay beklemeleri söylenir. Fakat bilimsel çalışmalar düşük sonrası, mümkün olur olmaz çabuk gebe kalınabileceğini ortaya koydu.

Dr. Betül Görgen

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, Obstetrik & Jinekoloji dergisinde yayınlanan araştırmanın detaylar hakkında şu bilgileri verdi:

“Araştırma kapsamında 20 hafta ya da altında bir ya da iki düşük yapmış 18-40 yaş arasında 998 gebelik incelendi. Ektopik gebelikler ya da mol gebelikler çalışma kapsamı dışında bırakılmış sadece kendiliğinden olan düşükler çalışmaya dahil edilmiştir.

Kadınlar, gebelik kaybı sonrası altı adet döngüsü ya da gebe kalıncaya kadar takip edilmişlerdir.

Düşük sonrası üç aydan daha kısa süre içinde gebe kalmaya çalışanlar yüzde 53,2 oranında başarıyla gebeliklerini doğuma kadar devam ettirmişlerdir. Daha uzun süre bekleyenlerde ise bu oran yüzde 36,1’dir.

Gebelik kaybından sonra üç aydan kısa bir sürede gebe kalanlarda gebelik komplikasyonları açısından risk artışına rastlanmamıştır.

Düşük sonrası ilk üç ayda gebe kalanlar (yüzde 76,7) üç aydan sonra gebe kalanlarla karşılaştırıldığında (yüzde 23,4) canlı doğuma daha yüksek oranda ulaşmışlardır.

GEBELİĞİ ERTELEMEYE GEREK YOK!

Beklemek için fizyolojik bir neden yoksa, duygusal olarak kendini hazır hisseden kadın, gebe kalmak istiyorsa ertelememelidir.

Bu bulgular da ertelemeyi gerektiren patolojik bir neden yoksa erken gebelik kaybını takiben hemen gebe kalınmasında bir sakınca olmadığını kanıtlamaktadır.”

Bir önceki yazımız olan Göbek Yağlarına Sütlü Çözüm... başlıklı yazımızda Diyet, diyet listesi ve Diyetisyen Oya Yüksek hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ