Renkli Kadınlar

Çiçek Motifleri

Çiçek Motifleri
Haberi paylaşın...

Farklı Çiçek Motifleri

El sanatlarında ev hanımlarının en çok kullandığı ve yapmakta olduğu modellerden biri de tığ işi modellerdir. Tığla örülen örgülerde, çiçek motifleri çok sıklıkla kullanılmaktadır. Örgüye ayrı bir hava katarak, gözleri dolduran bir güzellik meydana gelmektedir. Bu makalemiz çiçek motifi yapılışı hakkında olacak.

cicek-motifi

Örgü örmesini bilen herkes rahatlıkla tığ işi çiçek deseni çıkarabilmektedir. Özellikle ülkemizde bir çok çiçek motifi örnekleri mevcut.

Küçük bir çiçek desenine örnek verecek olursak: 6 zincir çekilir, zincir çekildikten sonra uçları birleştirilerek 3 zincir çekilir ve 4 adet 3’lü tırabzan yapılır. Daha sonra 3 zincir çekilir, halkaya batırılır ve bu şekilde çiçeğin yaprakları oluşmuş olur.

farkli-cicek

Aynı sıralama ile 4 yaprak daha yapılır ve böylece çiçeğin iç kısmı bitmiş olur. Çiçeğin iki yaprak arasında 7 zincir çekilir ve yaprağın bitiminden batırılır. Bütün yapraklar için aynı işlem yapılarak, yaprakların sayısı kadar zincir eklenir.  Akabinde 3 zincir çekilir, başına dolayarak batırılır ve gene 3’ lü tırabzan yapılır. Ve her küçük yaprağın arkasına büyük yapraklar yapılarak çiçek motifi hazır hale getirilir.

Birçok kadının yaptığı tığ işi modelleri oldukça fazladır. El sanatlarında çığır açan bu hünerli eller sayesinde ev dekorasyonlarında çeşitlilik yaşanmaktadır. Farklı çiçek motifi yapımı haberlerimizle yeniden buluşmak üzere.

Bir önceki yazımız olan Polyester Çerçeve Yapımı başlıklı yazımızda Polyester Boyama, Polyester Çerçeve Fiyatları? ve Polyester Çerçeve Hangi Boya İle Boyanır? hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Hatice Çetin dedi ki:

    Artık kızlar evlerinde pek kullanmıyorlar böyle şeyleri ama güzel bence

BİR YORUM YAZ