Renkli Kadınlar

“İlham veren konu ve konuşmacılar paneli 8 Mart’ta…

“İlham veren konu ve konuşmacılar paneli 8 Mart’ta…
Haberi paylaşın...

Bizbizze Kadınlar İçin Fikir ve Destek Ünitesi Projesi’ kapsamında   düzenlenen “İlham Veren Konu ve Konuşmacılar” etkinliklerinin ilki; 8 Mart Çarşamba 10:00-12:30 saatleri arasında Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü’nde gerçekleşecek.

b-fit’in, JPMorgan Chase Vakfı desteğiyle hayata geçirdiği Bizbizze Kadınlar İçin Fikir ve Destek Ünitesi Projesi kapsamında, “Harekete Geç” başlığıyla düzenlenen “İlham Veren Konu ve Konuşmacılar” etkinliklerinin ilki; 8 Mart Çarşamba günü Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü’nde gerçekleşecek. Panelde; Çiçek Öztek, Heval Hazal Kurt, Tuba İlze ve Şirin Mine Kılıç projenin katılımcısı kadınlarla bir araya gelecek.

Bizbizze Kadınlar İçin Fikir ve Destek Ünitesi Projesi’nde; gönüllü kadın uzman ve eğitmenlerden oluşan bir ekip, iş hayatında aktif olmayı isteyen ama yolunu bulmakta zorluk yaşayan kadınlar için elele veriyor.

Proje kapsamında “Harekete Geç” başlığıyla düzenlenen “İlham Veren Konu ve Konuşmacılar” etkinliklerinin ilki; 8 Mart 2017, Çarşamba günü 10:00-12:30 saatleri arasında Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü Fazıl Say Konferans Salonu’nda gerçekleşecek.

Her biri kendi alanında ilham veren girişimciler olan editör-çevirmen Çiçek Öztek, yönetmen Heval Hazal Kurt, gazeteci-yazar Tuba İlze ve işkadını, gönüllü, maratoncu Şirin Mine Kılıç; oyuncu Seda Türkmen moderatörlüğünde bir konuşma gerçekleştirecek, ardından proje katılımcılarının sorularını yanıtlayacak.

İlham veren dört kadının duruşlarını, deneyimlerini, bilgi ve düşüncelerini aktararak; işini kurmak isteyen, bir işyerinde çalışmak isteyen ya da gönüllülük deneyimi edinmek isteyen katılımcıların motivasyonlarının artması ve kendi gücünün farkına varması hedefleniyor.

“İlham Veren Konu ve Konuşmacılar” serisi; duyarlı, fark yaratan konuşmacılar ile ekoloji, çevre, inovasyon gibi konulara odaklanıyor.

Bilgi için: bizbizze.com

BİZBİZZE HAKKINDA

Türkiye İstatistik Kurumu verileri, Türkiye genelinde cinsiyetlere göre işveren dağılımında erkeklerin %92 oranında, kadınların ise %8 oranında işveren olduğunu gösteriyor. Öte yandan, aktif iş hayatı içinde yer almak isteyen kadınları tek bir merkezden yönlendirebilecek ve işlerini kolaylaştırabilecek bir kurum bulunmuyor. Kadınlar hem ilgi alanları ve güçlü yönleri hakkındaki farkındalıklarının artmasına, hem de kültürel ve sosyal hayatta değişen rollerine ayak uydurmalarını hızlandıracak sosyal projelere ihtiyaç duyuyor.

Kadınların spor ve yaşam merkezi b-fit, bu ihtiyaca odaklanarak JPMorgan Chase Vakfı desteğiyle Bizbizze Kadınlar İçin Fikir ve Destek Ünitesi Projesi’ni hayata geçirdi. Proje, iş hayatında aktif olmayı isteyen ama yolunu bulmakta zorluk yaşayan kadınların varlığından, “bir İŞ’e yaramak istiyorum” demelerinden ilham aldı. Böylece, kadınların ekonomik ve sosyal hayata katılımlarını kolaylaştırarak bunun için ihtiyaç duydukları eğitim ve destek hizmetini tek bir çatı altında koordine etmek üzere bir “kadın destek merkezi” oluşturuldu.

Bizbizze Kadınlar İçin Fikir ve Destek Ünitesi Projesi’ne katılan kadınların, bir yılın sonunda girişimci ya da çalışan olarak istihdama, bununla birlikte gönüllü olarak sivil toplum kuruluşları ve sosyal sorumluluk projelerine katılması planlanıyor. Girişimcilik Programı işletme yönetimi için, Çalışan Programı ise iş bulma da ihtiyaç duyulan tüm eğitimleri alma, danışmanlık ve koçluk hizmetlerinden faydalanma, aynı yolda yürüyen kadınlarla tecrübelerin paylaşılacağı destek gruplarına katılma imkânı sunuyor. Her iki programın sonunda tüm katılımcıların dâhil edileceği Gönüllülük Programı ise kadınların sahip olduğu hayat birikimini, bilgiyi ve emeği aktarabilecekleri Sivil Toplum Kuruluşları ile kadınlar arasında bir köprü kurmayı kapsıyor.

Ashoka Vakfı Türkiye, b-fit, Assess Danışmanlık, Endeavor Türkiye, ICF Türkiye, Kagider-Türkiye Kadın Girişimciler Derneği, Kadın Sağlığı ve Spor Derneği, Kariyer.net, Şişli Belediyesi Toplumsal Eşitlik Birimi, Bahçeşehir Üniversitesi’nin projenin destekçisi ve çözüm ortağı olarak yer alması ise; kadınların iş ve sosyal hayata yönlendirilmesinde yapılabilecekler konusunda büyük bir çeşitlilik sunuyor.

Başvurularının ilk kez Ocak 2017’de alındığı projeye; girişimcilik programı için 324, istihdam programı için 411, gönüllülük programı içinse 84 olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanından ve Belçika’dan 1 kişi olmak üzere toplam 819 başvuru yapıldı. %81’ini 19-37 yaş aralığında genç kadınların oluşturduğu adaylar arasında lise ve lisans mezunları ağırlıkta. Projenin pilot uygulama yeri olarak İstanbul belirlenirken, İstanbul lokasyonlu 588 aday görüşmeye davet edildi.

Projenin çözüm ortaklarından Assess Danışmanlık’ın kurucusu Berna Gülgöz ve b-fit’in kurucularından Bedriye Hülya’nın ile birlikte geliştirdiği “birebir değerlendirme yaklaşımı” ile adayların kişilik özellikleri, mesleki eğilimleri, kuvvetli özellikleri ve bireysel farkındalıkları değerlendirildi. Böylece adayların aslında yapmak istedikleri ile bireysel özellikleri arasındaki uyum ve potansiyel sahibi oldukları noktalara dikkat çekildi. 10 kişilik gönüllü İlk Adım Ekibi ile yapılan 300 saate yakın birebir görüşmeler sonucunda programa 77 girişimci, 96 çalışan ile 13 gönüllü yerleştirilmiş olup, görüşmeler ve kayıtlar sürüyor. Bu dönem programına katılmaya müsait olmayan adaylar ise, ileride açılacak programlara yerleştirilecekler.

Eğitmenler, koçlar, mentorler ve kaynak sağlayıcıların tamamının gönüllü hizmet verdiği projede, bugüne kadar ulaşılan gönüllü sayısı 100’ü aştı. Bahçeşehir Üniversitesi’nde yapılacak eğitim programında, her biri alanında uzman 30’un üzerinde eğitmen gönüllü olarak toplam 240 saat eğitim desteği verecek. 3 Mart’ta başlayacak ve 8 hafta sürecek eğitimlerin yanı sıra, bir dizi ilham veren sohbet ve panel de gerçekleştirilecek.

Bizbizze Kadınlar İçin Fikir ve Destek Ünitesi Projesi, bir yıllık pilot çalışmanın sonunda, Türkiye’nin tüm illerinde yaygınlaşıp kadınlar için “iş bürosu” modelini yaratmayı hedefliyor.

Bir önceki yazımız olan Atölye Modern’den Yetişkinlere Yönelik Kurslar... başlıklı yazımızda istanbul modern, mario levi ve yaratıcı yazarlık atölyesi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ