Ece Vahapoğlu’ndan “21 Günde İyi Hisset”

Ece Vahapoğlu’ndan “21 Günde İyi Hisset”
Haberi paylaşın...

Kariyerine yedi kişisel gelişim kitabı, bir roman ve dört sağlıklı yaşam kitabı sığdıran Ece Vahapoğlu, bugünlerde ‘21 Günde İyi Hisset Programı’yla insanlara sağlıklı yaşamın püf noktalarını öğretiyor.


‘21 günde iyi hisset’ programınızdan biraz bahseder misiniz?

Üç sene önce ‘21 Günde İyi Hisset’ kitabım çıktığında da benzer bir kamp yapmıştım. Katılan herkes kaliteli bir şekilde zayıfladı. Bu seneki etkinliklerin sonunda sağlıklı yaşam konularında aranılan ve en önemlisi güvenilen bir isim olunca, benimle spor yapmak isteyenlerin ilgisi de fazlasıyla arttı. Yeniden 21 günlük bir ‘fitleşme’ kampı başlattım. Bu programda katılımcıların ev ve iş yaşantısı pek fazla değişmiyor; sadece hayatlarına, evlerine gönderilen sağlıklı yemekler ve spor ekleniyor. Program dahilinde; her gün kapılarına teslim edilen beş öğünlük yemek, haftada üç gün benimle birlikte yapacakları sahil yürüyüşleri, beslenme uzmanıyla her hafta yapacakları görüşmeler, kilo-yağ-kas ölçümü gibi hayatlarını kolaylaştıracak noktalar bulunuyor. Böylece bireyler sağlıklı beslenmeyi öğreniyorlar, zayıflayıp sıkılaşıyorlar. Sağlıklı yaşam alışkanlığı kazanmak isteyen herkes programa dahil olabiliyor.

21 günün insan vücudunda özel bir etkisi var mı?

Beynin kendini formatlaması için en az 21 tekrara, yani 21 güne ihtiyacı var. Bir davranışı 21 gün süreyle devam ettirmek, kurulan yeni nöron bağlantısıyla o davranışın alışkanlık haline gelmesini sağlıyor. Benimle motive olan kişiler 21 gün sonunda sağlıklı yaşam alışkanlığı ediniyor; daha fit ve ince bir bedene sahip oluyorlar.

Sağlıklı olmak ve sağlıklı kalmak isteyenlere neler önerirsiniz?

Sağlıklı bir beden için dengeli beslenme ağırlıkta olacak şekilde düzenli spor gerekli. Günlük almamız gereken besin gruplarını almalı ve mekanizması gereği hareket etmesi gereken vücutlarımıza spor yaptırmalıyız. Spor alışkanlıklarımızı her gün farklı çeşitte yapacak şekilde renklendirebiliriz. Kalbimizi ve ciğerlerimizi sağlıklı tutmak, kas ve eklemleri güçlendirmek, zinde hissetmek ve kilomuzu kontrol altında tutmak için egzersiz yapmalı, doğru beslenerek de sporun etkisini artırmalıyız. İdeal bir beden ve zihin için; sağlıklı beslenmeli, düzenli olarak spor yapmalı, bol su içmeli, meditasyon yapmalı ve bunları bütünsel bir harmanda yaşam tarzı olarak benimsemeliyiz. Fit bir vücut bir günde yaratılmaz, istikrar ve alışkanlık gerektirir.

(Kaynak: İstanbul Life)

Bir önceki yazımız olan Meditasyon nedir? başlıklı yazımızda meditasyon nasıl yapılır, meditasyon nedir ve meditasyon pozisyonu hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ