Renkli Kadınlar

Feyza Altun’dan Yeni Kitap: KADININ ERKİ…

Feyza Altun’dan Yeni Kitap: KADININ ERKİ…
Haberi paylaşın...

Avukat Feyza Altun, son kitabı Kadının Erki’nde kadınların maruz kaldığı şiddeti, ayrımcılığı ve hukuksuzluğu ele alıyor.

Avukat Feyza Altun’un, Kadının Fenni ve Kadının Derdi kitaplarının ardından son kitabı Kadının Erki de İnkılâp Kitabevi tarafından yayımlandı.

Kadın hakları mücadelesinin önde gelen isimlerinden olan Avukat Feyza Altun, son kitabı Kadının Erki’nde kadınların maruz kaldığı şiddeti, ayrımcılığı ve hukuksuzluğu ele alıyor. Toplumsal cinsiyet rollerini, ataerkil düzeni ve kadınlara yönelik baskıları sorgulayan ve eleştiren Altun, okurlarına sosyal ve hukuki öneriler sunuyor.

Kadının Erki’nin ilk bölümü olan “Öyküler”de toplumun farklı kesimlerinden kadınların ikili ilişkilerinde ve gündelik yaşamlarında karşılaştıkları önyargılar, baskılar ve aldatılma vakaları anlatılıyor. Derya, Feryal, Semra gibi karakterler üzerinden aslında hemen her kadının yaşadığı, yaşayabileceği zorluklara değinen Altun, öyküleri ile hukuki ve toplumsal farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

“Tespitler” bölümünde siber zorbalık, sosyal medyanın kullanımı, flört şiddeti, savaş ve kadın, nafaka, edinilmiş mal rejimi, başarıya giden yolda kadınların önüne çıkarılan engeller gibi pek çok konuda saptamalar yer alıyor. Altun gündelik hayatta karşılaşılan, farkında olunmayan, olunsa bile çare bulunmakta zorluk çekilen durumlara karşı çözüm önerileri getiriyor.

Kitabın üçüncü ve son bölümü olan “Hukuki Metinler” ise uzaklaştırma talebinden boşanmaya, nafaka artırımından suç duyurusuna kadar pek çok konuda dilekçe yazma ve haklardan faydalanma konusunda bir rehber niteliği taşıyor.

Avukat Feyza Altun’un yazdığı Kadının Erki, kadınlar kadar erkeklerin de okuması gereken, ayrımcılığa ve önyargılara karşı çıkan, bu uğurda neler yapılması gerektiğini tartışmaya açan özenli bir kitap…

Arka Kapak Yazısı

Avukat Feyza Altun, Kadının Erki’nde her zaman olduğu gibi yazılmayanları, konuşulmayanları, hasıraltı edilmek istenenleri anlatıyor. Öykülerinde ve tespitlerinde kadınların uğradığı psikolojik, fiziksel ve siber şiddeti ele alan Altun, hem toplumsal hem de hukuki mücadele yöntemleriyle okurlarına yol gösteriyor.

Tamamı gerçek olaylardan esinlenilerek kaleme alınmış öyküler; ataerkil sistemin ve eril dilin dayatmalarına dair tespitler; nafaka, boşanma, suç duyurusu gibi hukuki işlemlerde yapılması gerekenlere yönelik pratik bilgiler içeren Kadının Erki, kadınların da erkeklerin de ilgiyle okuyacağı kapsamlı bir çalışma…

Kadının Erki, Feyza Altunİnkılâp Kitabevi184 sayfaAnlatı, İstanbul, 2018.

Kitabın Künyesi

Genel yayın yönetmeni Ahmet Bozkurt

Yayıma hazırlayan Hakan Güngör

Kapak tasarım Eyüp İşkuran

Sayfa tasarım Eyüp İşkuran

Arka kapak fotoğrafı İlker Sungurlar

 

Feyza Altun Kimdir?

1987 yılında Üsküdar’da doğdu. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Altun Hukuk & Danışmanlık bürosunda avukatlık yapmaktadır. İngilizce, Fransızca ve Farsça bilmektedir. Halen Tarafsız Çalışan Anneler Platformu kurucusu olarak dernekleştirme çalışmalarına devam ediyor. Kadın Birliği’ni kurmuş ve her görüşten kadının hakları için örgütlenmesini sağlamaya çalışmaktadır. Altun, Kadının Fenni ve Kadının Derdikitaplarının yazarıdır.

Feyza Altun’un TEDxİstanbul Konuşmasından bir bölüm…

https://www.facebook.com/feyzaltun/videos/418970908497294/

 

Bir önceki yazımız olan İmparatorluğun Kızı Kitapçılarda... başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. merve ateş dedi ki:

    Feyza Altun un çıkardığı kitapları yakından çıkarıyorum, kendine has yazış biçimi beni etkiliyor, yeni çıkan her baskısını ilk günleri içinde alıyorum.

BİR YORUM YAZ