Gül Kireklo, Ödülünü Sağlık Çalışanları Adına Aldı

Gül Kireklo, Ödülünü Sağlık Çalışanları Adına Aldı
Haberi paylaşın...

Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri Verildi. Ödüle değer görülen 31 gazeteci davetliler olmadan, farklı saatlerde ödüllerini alarak konuşmalarını yaptı. Pozitif ayrımcılık yaparak ödül alan kadın gazetecilere yer verdik…

61. Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri sahiplerini buldu… Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri 26 Ekim 2020 Pazartesi günü TGC Burhan Felek Konferans Salonu’nda sahiplerine verildi. Törenin açılış konuşmasını yapan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto şunları söyledi:

TURGAY OLCAYTO: YASAKLAMALARA RAĞMEN ÇOK GÜZEL HABERLER ÇIKARAN ARKADAŞLARIMIZ OLDU

”Uzun yaşamım gereği gerçekten gazetecilerin başına gelen hemen her türlü felaketi görmüş sanıyordum kendimi. Ama pandemi hesapta yoktu. Pandemi döneminde gazeteciliğin çilekeş bir meslek olduğunu bir kez daha hatırlıyoruz, görüyoruz. Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri’ni özellikle, meslektaşlarımız haberin yokluğunda, haberin gizlendiği ortamda, habercilik yapma refleksi gösterdikleri için çok önemsiyorum. Bu defa da yasaklamalara, haber gizlemelerine rağmen çok güzel haberler çıkaran arkadaşlarımız oldu. Yürekten kutluyorum. Hepinizi sevgiyle kucaklıyorum. İyi ki varsınız, iyi ki gazeteciliği devam ettiriyorsunuz, kaleminizi satmadan gazeteciliğe katkı vermeye çalışıyorsunuz. Hepinize teşekkür ederim.”
Töreninin sunumu yapan TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş bağımsız ve bağlantısız gazetecilik anlayışı ile görev yapan Cemiyetin işsiz, yargılanan, tutuklu tüm gazetecilerin yanında olmayı sürdüreceğini söyledi.
Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri, bu yıl salgın nedeniyle davetliler olmadan farklı saatlerde gerekli önlemler alınarak düzenlendi. Açılış konuşmasının ardından Dijital Basın’ın medya takip sponsorluğunda yapılan törende ödüllerin dağıtımına geçildi.

HABER-SAĞLIK ÖDÜLÜ

GÜL KİREKLO: ÖDÜLÜ SAĞLIK ÇALIŞANLARI VE BABAM ADINA ALIYORUM

Sağlık: Gül Kireklo Sabah Gazetesi’nde 29 Haziran 2019 tarihinde yayınlanan “İki Baba Bir Mucize Bir Dram” başlıklı haberiyle ödüle değer görüldü. Gül Kireklo ödülünü TGC Genel Saymanı Ahmet Özdemir’den aldı.  Kireklo konuşmasında “Gazetem adına bu ödülü almaktan onur duydum. Haber büyük bir dram içeriyordu. Bu yıl dünya ve ülkemiz büyük sınav veriyor. Görünmeyen bir virüs nedeniyle sarılmayı unuttuk. Bize birçok şey öğretti. Eve hapsolduk. Hastanelerde çalışan kahramanlarımız var. Ödülümü kahraman sağlık çalışanları ve sağlık sorunları olan babam adına alıyorum” dedi.

HABER-SİYASAL ÖVGÜYE DEĞER

DENİZ AYAS: YAŞASIN GAZETECİLİK

Seçici Kurul Deniz Ayas’ın 6 Aralık 2019 tarihinde Sözcü Gazetesi’nde yayınlanan “Tuvalet Önünde Selam Nöbeti” başlıklı haberini övgüye değer gördü. Ödülünü TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş verdi. Deniz Ayas, ödülü aldıktan sonra şöyle konuştu:
“Ben öncelikle bu zor koşullarda Türkiye Gazetecileri Cemiyeti’ni ayakta tutan Sayın Başkanımıza ve fedakarca çalışan Yönetim Kurulumuza teşekkür ediyorum. Kısa bir süre birlikte çalıştığım Merhum Bekir Coşkun’a ve tüm merhum gazetecilere selamlarımı iletiyorum. Türkiye gazeteciler hapishanesine dönüşmüş durumda. Cezaevindeki tüm meslektaşlarımızı selamlıyorum. Ben de bu dönemde işsiz kaldım. İşsiz gazetecileri selamlıyorum. Bu arada inşallah Yargıtay’dan dönecek, gazetecilik yaptıkları için yargılanan ve tırnak içinde terörist ilan edilen Emin Çölaşan’a, Necati Doğru’ya Metin Yılmaz’a, Yücel Arı’ya, Mustafa Çetin’e selamlarımı iletiyorum. Yaşasın gazetecilik.”

HABER-EKONOMİ ÖDÜLÜ

HAZAL OCAK: ÖDÜLÜMÜ KARADENİZ’İN ASİ ÇOCUKLARI ADINA ALIYORUM

Ekonomi: Hazal Ocak Cumhuriyet Gazetesi’nde 16 Ağustos 2019 tarihinde yayınlanan “Yüzsüzlüğün Bu Kadarı-Rüşvet Sözleşmede” başlıklı haberiyle ödüle değer bulundu. Ödülünü TGC Genel Sekreter Yardımcısı-Dünya Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ sundu. Hazal Ocak ödülü alırken duygularını şöyle dile getirdi:
“Beni bu ödüle layık gören jüriye çok teşekkürler. Başka bir belgeli haber nedeniyle yarın yargıç karşısına çıkacağım. Biliyorsunuz gazetecilik yapmak çok zor. Büyük bir aşkla devam ediyoruz. Bu gazeteciliği yapmamız için arkamızda duran gazetem Cumhuriyet’e, bize destek olan önümüzü açan, Genel Yayın Yönetmenizi Aykut Küçükkaya’ya ve Murat Hantaş’a çok teşekkürler. Haberim Karadeniz’in eşsiz yaylalarını ranta açan ihaleye imza atan Rize İl Özel İdaresi personeliyle ilgiliydi. Bu personeller yaylaları ranta çevirmek için yurt içi ve yurt dışı gezilerini bu ihaleyle garanti altına almışlardı. Ödülümü ne olursa olsun mücadeleden vazgeçmeyen doğası, yaşam alanları için çabalayan Karadeniz’in asi çocukları adına alıyorum.”

HABER-EĞİTİM ÖDÜLÜ

ZEHRA ÖZDİLEK: ÖDÜLÜ TUTUKLU GAZETECİLER ADINA ALIYORUM.

Eğitim: Zehra Özdilek Cumhuriyet Gazetesi’nde 6 Haziran 2019 tarihinde yayınlanan “Kendini Atayan Adam” başlıklı haberiyle ödüle değer bulundu. Ödülünü TGC Başarı Ödülleri Basın Seçici Kurulu Başkanı Ayşe Özek Karasu sundu.
Zehra Özdilek ödülü aldıktan sonra şunları söyledi:
“Bu benim TGC’den aldığım ikinci ödül. Jüri üyelerine teşekkür ediyorum. Tutuklu meslektaşlarım adına bu ödülü alıyorum.”

HABER-KÜLTÜR SANAT ÖDÜLÜ

ÖZNUR OĞRAŞ ÇOLAK-AYÇA HAN: USTALARIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Öznur Oğraş Çolak- Ayça Han Cumhuriyet Gazetesi’nde 28 Mart 2019 tarihinde yayınlanan “Oy Uğruna Ortaoyunu” başlıklı haberiyle ödüle değer bulundu. Ödüllerini TGC Başarı Ödülleri Basın Seçici Kurulu Başkanı ve Habertürk İnternet Sitesi yazarı Ayşe Özek Karasu sundu.
Törende konuşan Ayça Han, “Meslek hayatımın başında bir gazeteciyim. TGC’den böyle bir ödül alabilmek benim için çok büyük bir onur. Bunu yapmamı sağladıkları için, doğru gazeteciliği öğrettikleri için okulum ve ailem Cumhuriyet’ e teşekkür ediyorum” dedi. Öznur Oğraş Çolak ise “Ustalarıma, Celal Üstel’e, gazeteme, aileme, eşime ve şans meleğim dediğim kızıma çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

ARAŞTIRMA HABERİ ÖDÜLÜ

LEYLA KILIÇ: GAZETECİLİĞİN SUÇ OLMADIĞI GELECEK İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Araştırma: Leyla Kılıç Cumhuriyet Gazetesi’nde 18-19-20 ve 25 Kasım 2019 tarihlerinde yayınlanan “Bebeğe Zulüm” başlıklı araştırmasıyla ödüle değer görüldü. Ödülünü TGC Denetim Kurulu Başkanı Arif Esen sundu.

Leyla Kılıç ödülü alırken “Mesleğimin ilk yıllarında bu ödüle layık görüldüğüm için TGC ve jüriye teşekkür ediyorum. Gazetecilik faaliyetlerinin daha bağımsız ve özgür olduğu bir gelecek diliyorum. Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı gibi örnek aldığımız gazetecilerin izinde gidip gerçekleri duyurmaya devam edeceğiz. Gazeteciliğin suç olmadığı gelecek için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

KADIN HABERİ ÖDÜLÜ

ÇİĞDEM YILMAZ: ÖDÜLÜ ÖLDÜRÜLEN VE ŞİDDETE UĞRAYAN KADINLAR ADINA ALIYORUM

Kadın Haberi Ödülü’ne Çiğdem Yılmaz 25 Kasım 2019 tarihinde Milliyet Gazetesi’nde yayımlanan “Bu Adamlardan Uzak Durun” haberi ile değer görüldü. Ödülünü TGC Yönetim Kurulu Üyesi-Milliyet Gazetesi Haber Araştırma Müdürü Pınar Aktaş sundu. Çiğdem Yılmaz gazetecilik ve kadın haberciliği adına öğreneceği çok şey olduğunu belirterek “Hayatını kaybeden, katledilen ve şiddete uğrayan kadınlar adına alıyorum” dedi.
KADIN HABERİ ÖDÜLÜ
Serpil Yılmaz 5 Aralık 2019 tarihinde Sözcü Gazetesi’nde yayımlanan “Eşitlik Yoksa Ölüm Var, Anlayın Artık” başlıklı köşe yazısı ile ödüle değer görüldü. Serpil Yılmaz toplantıya katılamadığından ödülünü Çiğdem Yılmaz aldı.

KÖŞE YAZISI ÖDÜLÜ

MURAT AĞIREL: KAMUNUN HABER ALMA HAKKININ PEŞİNDE KOŞUYORUZ

Murat Ağırel Yeniçağ Gazetesi’nde 7 Ağustos 2019 tarihinde yayınlanan “Belediyeyi Yağmalamışlar” başlıklı köşe yazısıyla ödüle değer bulundu. Ödülünü TGC Başkanı Turgay Olcayto verdi. Murat Ağırel ödülü alırken şunları söyledi:
“Bu ödül çok anlamlı. Cezaevinde ödül aldığımı öğrendim. Bunun anlamını size kelimelerle ifade edemem. Karanlığa boğmaya çalıştıkları tek kişilik hücremde bu ödülün anlamı sonsuz ışık anlamına geliyordu. Avukatım bu haberi verdiğinde o karanlığa boğmaya çalıştıkları tek kişilik hücremde sonsuz güneş ışığına maruz kalmış gibi oldum. Çok büyük gurur duydum. Meslektaşlarımızla birlikte doğru haberin peşinde, kamunun haber alma hakkının peşinde koşuyoruz. Ben bu haberi Sincan Cezaevi’nde yatan gazeteci Müyesser Yıldız’a ithaf etmek istiyorum.”

TV HABER ÖDÜLÜ

NAZLI YEREBASMAZ: SORMAYA SORGULAMAYA DEVAM EDECEĞİM

TV Haber Dalında Nazlı Yerebasmaz-Soner Dabağ 2 Aralık 2019 tarihinde FOX TV’de yayınlanan “İki Termik Arasında Yaşam” başlıklı TV haberiyle ödüle değer görüldü. Ödüllerini TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş verdi.
Nazlı Yerebasmaz ödülü alırken “Pandemi nefes almanın ne kadar kıymetli olduğunu hatırlattı. Bizim haberimiz de nefesle ilgiliydi. İki termik santral arasında kalmış, yok olmaya yüz tutmuş beldenin öyküsüydü. Kahramanmaraş’ta. Tüm Türkiye’de HES’ler, termikler devam ediyor. Ülkemin havası, suyu, toprağı için elimden geleni yapmaya, ödülden de aldığım motivasyonla sormaya, sorgulamaya devam edeceğim” dedi.

TV BELGESEL ÖDÜLÜ

EBRU ÇAKIRKAYA: ÖDÜLÜ YOK OLMA TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA OLAN ETNİK TOPLULUKLAR ADINA ALIYORUM

TV Belgesel Dalında Ebru Çakırkaya’nın TRT Belgesel Kanalı’nda 7 Haziran 2019 tarihinde yayınlanan Son Kabileler belgeseli ödüle değer görüldü. Çakırkaya’nın ödülünü TGC Yönetim Kurulu Üyesi-CNN Türk İstihbarat Şefi Göksel Göksu verdi. Ebru Çakırkaya ödülü aldıktan sonra duygularını şöyle dile getirdi:
“Çok mutluyum, gururluyum. Ödülü ekip arkadaşlarımız adına alıyorum. TGC ve seçici kurula sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Farklı kültürler, topluluklar, etnik kimlikler dünyamızın zenginlikleri. Ancak bu zenginlikleri giderek yitiriyoruz. Tek tipleşiyoruz. Bu çok anlamlı ödülü yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olan, var olmaya mücadelesi veren etnik topluluklar ve diller adına alıyorum.”

TV KÜLTÜR SANAT PROGRAMI ÖDÜLÜ

DİLEK İLHAN: ÖDÜLÜ KAYBETTİĞİM BABAM ADINA ALIYORUM

TV Kültür Sanat Dalında Dilek İlhan’ın Line TV’de 25 Aralık 2019 tarihinde yayınlanan “Bıçak İzi” programı, ödüle değer görüldü. İstanbul dışında olduğu için toplantıya video mesajıyla ile katılan Dilek İlhan şunları söyledi:
“25 yıldır emek veriyorum. Bıçak İzi programına emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Yolları açık olsun. Umarım dünya bu kabustan uyanır. Eski sağlıklı mutlu günlerine döner. Ödülü kaybettiğim babam adına alıyorum.”
Bu yıl TV spor dalında ve TV kamera çalışması dalında ödüle değer eser bulunamadı.

RADYO HABER PROGRAM ÖDÜLÜ

ERSİN ANTEP: İNSANLAR BİRBİRİ İLE MÜZİKLE İÇ İÇEYDİ

Ersin Antep’in NTV Radyo’da 14 Aralık 2019 tarihinde’ yayınlanan “Çok Sesli Göç Hikayeleri ve Şarkıları” adlı programı ödüle değer bulundu. Antep’in ödülünü NTV Radyo adına kıdemli editör-spiker Aynur Altunkaş’a TGC Yönetim Kurulu Üyesi- Birgün Gazetesi Yayın Danışmanı Semra Kardeşoğlu Kanar sundu. Ersin Antep gönderdiği video mesajında şöyle konuştu:
“İnsanlar eskiden birbiriyle, müzikle iç içeydi, haber müzikle verilirdi, müzik haber olurdu, göç müzikle kutlanırdı. Hepimizde müzik yeteneği var. Yatkınlık derecemiz farklı. Yatkınlık derecelerimizi artıran bir koro mutlaka yakınımızda var. Bizi bekliyor.”

İNTERNET HABER ÖDÜLÜ

BAŞAK ÇUBUKÇU: İNTERNET DALINDA ÖDÜL ALMAK AYRI BİR ANLAM İFADE EDİYOR

29 Nisan 2019 tarihinde DW Türkçe’de yayınlanan Başak Çubukçu ve Özgür Arslan’ın “Engelli olmak: Toplumun yarattığı engeller” başlıklı haberi ödüle değer görüldü. Başak Çubukçu İstanbul dışında olduğundan ödülünü Özgür Arslan TGC Yönetim Kurulu Üyesi ve Milliyet Gazetesi Haber Araştırma Müdürü Pınar Aktaş’tan aldı. Başak Çubukçu gönderdiği video mesajında “Mesleğimin 26. yılında bu ödülü almak inanılmaz keyifliydi. Cemiyetten aldığım ikinci ödül bu. İnternet dalında ödül almak ayrı bir anlam ifade ediyor. Bu bir dönüşüm ve değişimi ifade ediyor. Son iki yıldır serbest gazeteci olarak görev yapıyorum” dedi.

Bir önceki yazımız olan D Vitamini Düşüklüğü, Coronavirüs İçin Risk Sebebi... başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ