Kadınlar, kadınlar için süsleniyor!

Kadınlar, kadınlar için süsleniyor!
Haberi paylaşın...

 

Türk kadını için makyajın birinci adımı gözler. L’Oreal Türkiye Kurumsal İletişim Müdürü Filiz Ecet, “Türk kadını en çok göz makyajı yapıyor” diyor

L’Oréal Türkiye’nin  yaptırdığı “Türkiye’nin Güzellik Haritası”na göre Türk kadını için makyajın birinci adımı gözler. L’Oreal Türkiye Kurumsal İletişim Müdürü Filiz Ecet, “Türk kadını en çok göz makyajı yapıyor. Kadınların  %28’i göz kalemi kullanarak bakışlara ve ifadeye önem verdiğini gösteriyor” diyor.

Farklı guplardan 1729 kişinin yanıt verdiği  araştırma sonuçlarına göre kadınların %60’ı her gün makyaj yapıyor. %26’sı resmi durumlarda, %17’si işe giderken, %16’sı ise dışarı çıkarken (arkadaşlarıyla buluşmaya giderken) makyaj yapıyor ya da yaptırıyor.

L’Oreal Türkiye Kurumsal İletişim Müdürü Filiz Ecet, araştırmayla ilgili şunları söylüyor:

“Kadınlar tarih boyunca tüm kültürlerde beğenilmek ve arzulanmak istiyor. Türk kadınlarının yüzde 49’u güzelliği bakımlı olmak, yüzde 22’si doğal olmak, yüzde 17’si temizliğe önem vermek, yüzde 9’u albenili olmak, yüzde 7’si fark edilir olmak, yüzde 7’si fit olmak diye tanımlıyor.

Makyajla Türk kadınının hedeflediği etki; şık, güzel, masum, güçlü, zarif ve bütünüyle güzel görünüm olarak öne çıkıyor. Bu amaçla uygulanan makyaj stilinde; canlı ve ışıltılı ten, yumuşak doğal tonlarda dudak, yoğun, göze çarpan, buğulu, çekici göz makyajı yer alıyor.

Araştırma sonuçlarına göre Türk kadını makyajın gücünü ve rolünü kabul ediyor. Bu gücü ilgi çekmeden, sessizce kullanmak istiyor. Kadınlarımız ‘makyaj güzeli’ olarak tanımladıkları abartılı güzellik kavramından kaçınıyor, makyaj sonrası görünümünün doğal güzelliği olarak algılanmasını istiyor. Gözler haricinde, hafif, çok belli olmayan, anlaşılmayacak tonlarda uygulanan makyaj ‘ideal’ olarak adlandırılıyor. Doğal ve abartılı makyaj arasındaki farkı belirleyen ise kullanılan renkler. Ten rengi, şeftali tonları doğal makyajın kilit renkleri olarak dikkat çekiyor, kadınlarımız bu renk ve tonları kullanmaya özen gösteriyor

Türk kadını günde ortalama 2,75 adet ürün kullanılıyor. Bu sayı düğün, davet, kına gecesi gibi özel durumlarda artıyor. Makyaj malzemesi sayısı en yükseğe 3,75 ürünle kına gecelerinde ulaşıyor. Bu, kadınların, erkeklerin eleştirisi olmadığı koşullar altında, sadece kadınların bulunduğu ortamlarda makyaja daha da ağırlık verdiklerini gösteriyor.”

Bir önceki yazımız olan Gençliğini koruyan Fransız kadınların sırları... başlıklı yazımızda Fit kadınlar, Fransız kadını ve Fransız stili hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ