Renkli Kadınlar

Kadınlar kurduğu işi sürdürmekte erkeklerden daha başarılı

Haberi paylaşın...

Kadınların kurdukları girişimleri devam ettirmede erkeklerden daha başarılı olduğu görüldü. ”100 Kadın Bayi projesiyle” kadınları girişimciliğe …

Kadınlar kurduğu işi sürdürmekte erkeklerden daha başarılı
Haberi paylaşın...

Kadınların kurdukları girişimleri devam ettirmede erkeklerden daha başarılı olduğu görüldü.

”100 Kadın Bayi projesiyle” kadınları girişimciliğe teşvik etmeyi ve bayi ekosisteminde kadın temsiliyetini artırmayı hedefleyen Beko’nun, Konda iş birliği ile Türkiye çapında gerçekleştirdiği “İstihdam ve Girişimcilikte Kadın” adlı araştırmaya göre, kadınlar başladıkları işleri devam ettirme konusunda erkeklerden daha başarılı olduğunu gösteriyor. Her 4 kadından 3’ü kurduğu girişimi devam ettiriyor.

Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, Konda Genel Müdürü Bekir Ağırdır, Arçelik Global İletişim Direktörü Zeynep Özbil’in araştırma sonuçlarını değerlendirdiği etkinlikte, Beko Satış Direktörü Burak Bilgisel, Beko Eskişehir Bayisi Nilgün Küçükçavdar ve Big Chef Kurucu Ortağı Gamze Cizreli kadınların girişimcilikte karşılaştığı zorluklar, ihtiyaçlarının yanı sıra başarı hikayelerini paylaştı.

Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu: Araştırmanın bizi en memnun eden bulgularından biri kadınların girişimcilik konusundaki başarılı performansını doğrulaması oldu. Araştırmaya katılan kadınların kurdukları işleri devam ettirme oranı yüzde 73 ile erkeklerden daha yüksek. Beko 100 Kadın Bayi projemizle de kadınların girişimcilikteki başarısını gözlemliyoruz. Proje öncesi Beko bayi teşkilatımızda yüzde 1’i bile bulmayan kadın oranını yüzde 7’ye çıkarttık. Şu an girişimci kadınlara ait 79 Beko mağazamız bulunuyor. Yıl sonunda 100 bayiye ulaşacağız. Hedefimiz 2026’ya kadar bu oranı yüzde 25’e çıkartarak her dört bayimizden birisinin kadın olmasını sağlamak” dedi.

Zeynep Özbil: Girişimciliğe adım atarken kadınların cesaretlendirilmesi ve rol modeller etkili oluyor
“Kadının İşi, Kadının Gücü” adlı etkinlikte konuşan Arçelik Global İletişim Direktörü Zeynep Özbil ise, Arçelik’in teknoloji ve Ar-Ge alanındaki lider pozisyonu ve global operasyon ağının, kadının güçlenmesi konusunda sorumluluğunu artırdığını vurgulayarak, Arçelik’te istihdamda yüzde 26 olan kadın oranını 2030 yılına kadar yüzde 35’e, yüzde19 olan yönetici oranını ise yüzde 30 çıkartmayı hedeflediklerini söyledi.

Araştırmada Öne Çıkan Diğer Sonuçlar:

Genç nesilde eğitim farkı kapanıyor
Araştırmaya katılan kadınların onda biri hiç örgün eğitim görmemiş.
2010 yılında üniversite ve üstü eğitimli olan kadınların oranı yüzde 12 erkeklerin yüzde 17 iken, 2020 yılında bu oran erkeklerde yüzde 27’ye, kadınlarda yüzde 20’ye ulaştı.

Kadınlar neden çalışmıyor?
Kadınların çalışmama nedenleri arasında yüzde 18 ile çocuk/hasta bakımıyla uğraşmaları, yüzde 13 ile ev kadını olmaları öne çıkıyor.

Kadınlar girişimlerinde daha başarılı
Araştırmamız hala girişimcilikte kadınların cesaretlendirilmesi gerektiğini ortaya koyuyor. Hayatında büyük ya da küçük bir girişimde bulunan erkeklerin oranı yüzde 36,5 . Buna karşın bir iş kuran kadınların oranı yüzde 14,7. Araştırma, kadınların girişimleri konusunda daha başarılı olduğunu ortaya koyuyor. Katılımcılardan başladığı girişimi başarıyla sürdürdüğünü söyleyen kadınların oranı yüzde 31 iken, erkeklerde bu oran yüzde 23.

Kadınlar işte liderlik rollerine aday
Kadınların da ez az erkekler kadar iş hayatında lider olmaya istekli olduğu görülüyor. Sorularımızı yanıtlayan kadınların yüzde 53’ü iş hayatında liderlik etmeyi sevdiğini söyledi.
İstediği ve inandığı her işi yapabileceğine düşünen kadınlar yüzde 81 ile çalışan kesimde daha fazla. Çalışmayan kadınlarda oran yüzde 70.

Kadının başarısı Hâlâ anne olmasıyla ölçülüyor
Kadınlar ve erkekler iş hayatında başarıyı aynı kelimelerle ifade ediyor: Çalışkanlık, azim, mücadele, cesaret, yetenek, zekâ, mutluluk.
Araştırmaya katılanların yüzde 47’sine göre kadının başarısı anne olmasıyla ölçülüyor.
yüzde 36 ile “saygınlık” çalışan kadınlara göre başarı ölçütü olarak ilk sırada geliyor. ‘Kadın işi erkek işi yoktur’, ‘Kadınların daha fazla kazanması sorun teşkil etmez’ önermeleri de daha çok kadınlar tarafından destekleniyor.
Kadınların yüzde 74’ü ‘Kadın işi erkek işi’ diye bir ayrım olmadığını savunurken, erkeklerde bu oran yüzde 60’a düşüyor. Kadınının erkekten daha fazla kazanmasının sorun teşkil etmeyeceğine dair yargıya ilgili sonuçlar da benzer. (yüzde74-yüzde63)

Kadınlar çalıştıkça mesleklerle ilgili cinsiyet yargıları azalıyor
Kadınlar iş hayatına katıldıkça hemcinslerinin her işi yapacağına daha çok inanıyorlar. Türkiye genelinde araştırmaya katılanlar arasında şoförlüğün hem kadınlara hem erkeklere uygun bir meslek olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 52. Çalışan kadınların ise yüzde 68’i şoförlüğün her iki cinsiyete göre de olduğunu düşünüyor.
Erkeklerin hâlâ yüzde 55’i çocuk büyütürken eşinin bir işte çalışmasını istemiyor. Kadınlar arasında çocuk büyütürken çalışmak istemeyenlerin oranı yüzde 36.

Destek artıyor
Hala ilerlemeye ihtiyaç duyulmakla birlikte Türkiye genelinde kadınların iş hayatına katılımına ilişkin destek artıyor. Soruları yanıtlayanlar arasında kadınların iş hayatına katılımının artmasıyla toplumun daha sağlıklı hale geleceğini düşünlerin oranı yüzde 76. Çalışan kadınların da yüzde 90’ı bu görüşte.
yüzde 85 kadınların iş hayatına katılması için teşvik edilmesi gerektiğini düşünüyor. Çalışan kadınlarda oran yüzde 94’e çıkıyor. Türkiye genelinde soruları yanıtlayanların yüzde85’i çalışan kadınların ise yüzde 94’ü kadın ile erkeğin eşit ücret alması gerektiğini savunuyor.

Kız çocuklar için diploma önemli
Toplum genelinde kadının narin olduğu ve temel görevinin annelik olduğu kabul gören bir anlayış var. Çalışan kadınlar bu görüşe karşı çıkıyor. Çocuklara kazandırılacak meziyetler konusunda kız çocukları için ilk sırada yüzde 33 ile diploma sahibi olmak geliyor, onu yüzde 30 ile özgüvenli olmak, yüzde 29 ile hakkını arayabilmek izliyor. Erkek çocuklar içinse ilk 3 sırada yüzde 43 ile dürüstlük, yüzde 29 ile Vatana millete bağlılık, yüzde 28 ile çalışkanlık geliyor.

Aile desteği belirleyici
Ailesi tarafından eğitimde desteklenen kadınlar çalışma hayatında daha fazla rol alıyor. Çalışan kadınların yüzde 69’u eğitim almaları konusunda aileleri tarafından desteklendiklerini söylüyor.
Çalışan kadınların yüzde 72’si ailelerinin çalışma hayatında kendilerine destek olduğunu ifade ediyor. Çalışmayan kadınların sadece yüzde 45’i ailelerinin kendilerini çalışmaya teşvik ettiğini belirtiyor.

Bir önceki yazımız olan "Her 4 kadından biri doğumdan sonra işe dönmüyor, onlar için elçi olacağız" başlıklı yazımızda Başkan, Genç ve İş hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ