Renkli Kadınlar

Karsu’dan, Ahmet Ertegün’ün Caz Yolculuğu!

Karsu’dan, Ahmet Ertegün’ün Caz Yolculuğu!
Haberi paylaşın...

Karsu, 4 Mayıs Cuma günü Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde ünlü müzik adamı Ahmet Ertegün’ün kurduğu Atlantic Records’un unutulmaz eserlerini yorumlayacak.

Karsu, Türk Müziği ve dinamik caz eserler ile seyircisini büyülemek için yola çıkıyor ve sizi caz ve blues dünyasının derinliklerine götürüyor.

Ahmet Ertegün, ‘siyahi müziğin’ ihtiraslı döneminin yaratıcısı. Babası büyükelçi olan Ertegün, Amerika’daki ilk Türklerden birisi. 1947 senesinde Atlantic Records’u kurduğu günden itibaren dünyanın müzik anlayışına yön verecek yetenekleri keşfetti. Ray Charles, The Rolling Stones, Aretha Franklin, The Bee Gees, Led Zeppelin, Eric Clapton ve Cher gibi yıldızları piyasa çıkardı. Karsu, Ertegün’ün yolculuğunu müziğiyle anlatacak; Türk ezgileri ve günümüz cazıyla en özel eserlere tekrar hayat verecek.

2016’da Jazzism Edison Seyirci Ödülü’nü kazanan Karsu, dünyanın en saygın sahnelerinde performanslar sergiledi. Hollanda’da büyüdü, Türk müziği ve değerlerini orada öğrendi. Piyano ile ilişkisini klasik müzikle başlatan sanatçı, bir süre sonra caz, pop ve Türk Müziği’ne yönelmeye başladı. Grubundaki dinamik trompet, ritmik davul ve atmosferi ısıtacak kontrbas ile sizi örnek aldığı bir başarı öyküsüne; Atlantic Records’un kurucusu Ahmet Ertegün’ün hikâyesine götürüyor.

Uluslararası orkestrası eşliğinde etkileyici ve özgün vokali ile örnek aldığı Ertegün’ün derin sularına dalacak, Atlantic Records’un hayata geçirdiği ilk yıllarındaki en etkili eserlerini yeniden yorumlayacak. Biletler Biletix’den alınabilir…

Karsu Kimdir?

Restorandan dünya sahnelerine…  Hollanda’da yaşayan ve Hataylı bir ailenin kızı olan Karsu, piyano ile 7 yaşındayken tanıştı. Özel dersler aldı ve klasik parçalar çalmaya başladı. On altı yaşında babasının Amsterdam’daki restoranı Kilim’de müşterilere piyano çaldı.

2006 yılında Amerikan Büyükelçiliği’nden burs alarak Road Island’a, World Athlete Artist Games’e gitti. Burada şan dersleri almaya devam etti. ABD Başkanı Bill Clinton’ın özel davetlisi olarak bulunduğu bu özel davette konser verdi.

Genç yaşta sahnelerde performanslarını sergilerken, gazeteler, dergiler, radyolar ve televizyonlar onun yeteneğinin farkına varmaya başladılar ve programlarına konuk etmek için davetiyeler gönderdiler. Yıllar içinde adı hızla tüm dünyaya yayılan bugüne kadar dünyanın en önemli caz festivallerinden biri kabul edilen North Sea Jazz Festivali’nde iki kez ve dünyanın en önemli sahnelerinden biri olan New York Carneige Hall’de üç kez sahneye çıkma başarısı gösterdi. Ayrıca Brezilya, Endonezya, Almanya, Belçika, Monte Carlo ve daha pek çok ülkede; dünyanın dört bir yanında sayısız konserler verdi.

Yazıyor, çalıyor, söylüyor… 

Karsu, şarkıcılığın yanı sıra çok iyi bir piyanist, besteci, aranjör ve söz yazarı. Tüyleri diken diken eden çok katmanlı sesi, dinleyicilerde kalıcı bir etki bırakıyor. 2012’de çıkardığı ilk stüdyo albümü Confession’ın ve 2015 yılında çıkaracağı yeni albümü Colors’ın içinde yer alan şarkıların neredeyse tamamını kendisi yazıp besteledi.

4 kıtada 12 ülkede konser verdi…  Bugüne kadar Amsterdam Concertgebouw’dan İstanbul’a, Ankara Caz’dan Alanya Caz’a, North Sea Caz Festivali’nden New York’taki dünyaca ünlü Carnegie Hall’a kadar dünyanın pek çok yerinde ve uluslararası festivallerde sahne alma başarısı gösterdi.

Karsu birçok televizyon programında canlı performanslar vererek geniş yankı uyandırdı. Amerika, Endonezya, Almanya, Belçika, Surinam, İngiltere, Brezilya gibi dünyanın pek çok ülkesinde ve Türkiye’de konserler veren Karsu’nun ilk konser turu 2011-2012’de gerçekleşti ve çok başarılı geçti. Amsterdam Concertgebouw’daki konser biletleri haftalar önce tükendi.

Hollanda Kraliçesi Karsu’nun müziğini çok beğendiğini söyledi…

Türkiye’nin en özel salonlarında konserler verdi. Başarılı Türk sanatçı, Türkiye’de de oldukça beğenilince büyük salonlarda ve festivallerde konserler vermeye başladı. Ankara Caz Festivali, Alanya Caz Festivali, Akbank Caz Festivali, İstanbul Zorlu Center PSM, İstanbul Cemal Reşit Rey Konser Salonu gibi pek çok özel mekanda sahne aldı ve büyük ilgi gördü.

Albümlerine müzik otoritelerinden olumlu yorumlar… Canlı kayıtlardan oluşan albümü “Live aan ’t IJ”da caz, blues, funk ve etnik ritimlere rastlanan Karsu, 2012’de ilk stüdyo albümü olan Confession’u çıkardı. Her iki albüm de basından müzik otoritelerinden olumlu yorumlar aldı ve yüksek puanlarla değerlendirildi.

Bir önceki yazımız olan Göksel, Türk Filmlerinden Şarkılar İle İş Sanat'ta... başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ