Renkli Kadınlar

Okul Öncesi Eğitim

Okul Öncesi Eğitim
Haberi paylaşın...

Okul Öncesi Eğitim Çocuğun Geleceğini Olumlu Yönde Etkiliyor

Yaşadığımız dönemde okul öncesi eğitimin önemi giderek daha fazla ön plana çıkmakta. İlk dönem eğitimi konusunda bilinçli olan aileler, çocuklarının okul öncesi eğitim alması konusuna oldukça önem veriyorlar.

eğitim-çocuk-okul
Gün geçtikçe daha fazla aile çocuklarının erken eğitim alması için okul öncesi gelişim kurumlarına götürmekte. Özellikle yaşadığımız bu dönemde, kadınların iş hayatında daha fazla yer alması okul öncesi eğitime ve çocuk gelişimcilere duyulan ihtiyacı ciddi anlamda arttırıyor.
Okul öncesi kurumlarda çocuklar, farklı okul öncesi eğitim programları, drama, çocuk hakları, medya gibi farklı alanlarda eğitim alarak gelişim sağlarlar. Bununla birlikte çocuklar fiziksel, bilişsel, sosyal, duygusal ve dil becerilerini geliştirirler. Veliler, anne babaların kaygılarını anlayabilen ve onların sorunlarına çözümler üretmeye çalışan kurumları tercih etmelidirler.

Evde Okul Öncesi Eğitiminin Faydası Olur mu?

Özellikle ülkemizde aileler çocuklarının okul eğitiminin okul yaşına geldiğinde başlayacağını düşünürler. Aslında bakıldığında çocuklara erken yaşta bazı temel eğitimleri vermek, onun ileride karşılaşacağı diğer eğitimlere hazırlığı konusunda ön ayak olur. Bu çocuğun gelişimine ve eğitimine erken adım atması adına önemlidir. Çocuğun kapasitesinin okul öncesinde yükselmesi onun için ciddi bir avantajdır. Sayılar, renkler, şekiller vb. şeyleri erken yaşta öğrenmesi çok iyi olacaktır. Farklı oyunlarla onlara bu bilgileri verebilirsiniz. Sadece oyunlarla değil bazı ufak sorumlulukları da ona öğretmelisiniz. Oyuncaklarını toplaması, dişlerini fırçalaması, yatış saatinde uyuması gibi basit ama onun gelişimini artıracak öğretiler vermelisiniz.

cocuk-eğitim-okul-öncesi

Ona Yardımcı Olmaya Çalışın

Çocukların çoğunun zihin ve kişilik gelişimi 0-6 yaş arasında tamamlanmaktadır. O yüzden temel bilgileri erken yaşta alması, yeteneklerinin erken yaşta farkına varması ilerisi için ona büyük katkı sağlayacaktır.

Unutmayın, çocuklar için en iyi öğrenme yöntemi oyundur. Çocuk oynadıkça duyguları, yetenekleri ve becerileri gelişir. Özel Anaokuluna başlayan çocuk için ortam çok yabancı ve farklı gelebilir. Çocuğunuz belki de ilk defa evinin dışında bir dünyaya çıkacak, yeni insanlarla tanışacak ve yeni sosyal kurallarla karşılaşacaktır. Ona yardımcı olmaya çalışın. Örneğin eve geldiğinde onu dinleyin, onun okulda güvende olduğunu hissettirin.  Son olarak tüm sorularına cevap arayışı içinde olan çocuğunuza her zamankinden daha yakın olun, alışma döneminde ona yardımcı olun.

Bir önceki yazımız olan İzmir Köfte Tarifi başlıklı yazımızda Ege Lezzetleri, Ege Tatları ve Ege Yemekleri hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ