Porselen Makyajın İncelikleri…

Porselen Makyajın İncelikleri…
Haberi paylaşın...

Özellikle gelin makyajında ya da TV’ye çıkacak kişilerin tercih ettiği porselen makyaj, yüzündeki sorunları kapatmak isteyenler tarafından gittikçe artıyor. İşte porselen makyajla ilgili merak edilenler…

 

Daha çok gelinlerin ve TV’ye çıkacak kişilerin tercih ettiği porselen makyaja ilgi giderek daha da çoğalıyor. Bu yazıda porselen makyaj yapımı ve malzemeleri bulacaksınız…

Porselen makyaj nedir?

Porselen makyaj, yüzde rahatsız edici şekilde izleri olan kişilere yapılır. Daha çok gelinlere ve ekran karşısına çıkacak kişilere uygulanır. Cildinde aşırı derecede bir yara izi ya da sivilce izleri olanlar için de tercih edilebilir.

Porselen makyaj nasıl yapılır?

Porselen makyaj profesyoneller tarafından kişiye özel ürünler ile yapılmalıdır. Çünkü hata götürmeyen bir işlem ve çıkarılması da zor olan bir uygulama olduğu için bir uzman tarafından yapılması daha doğrudur.

Daha çok gece ve gelin makyajlarında yapılması tavsiye edilen porselen makyaj, özel kozmetik ürünler ile yapılan bir makyaj türüdür. Gündüz yapılmama nedeni güneş ışığı ile yüzdeki tüm uygulamaların detaylarının belli olması ile ilgilidir.

Porselen makyaj toplamda 42 saat sıcağa dayanır ve sudan etkilenmez. Porselen makyaj yaptırdıktan sonra terleme olduğunda makyajda akma olmaz.

 

Porselen makyaj için gerekli malzemeler nelerdir?

Porselen cilt makyajı için neler gerekir? Önce onları listeleyelim… Porselen gibi görünen bir cilt için, makyaj bazına, ten rengine uygun fondötene, transparan pudraya, ten renginden 1 veya 2 ton açık renkte kapatıcıya, şeftali tonlarında allık gerekiyor.

Eğer gece makyajı için kullanılacaksa porselen makyaj için gerekli malzemeler şunlar:

Takma kirpik etkili bir maskara, siyah eyeliner, göz makyajı bazına ve dudakların için de göz makyajın koyuysa nude, açıksa da kırmızı, bordo gibi rujlar.

 

Porselen makyajın adımları nelerdir?

– Tüm yüz temizlendikten sonra fondöten sürülür ve pudra ile sabitlenir.

– Eğer gelin makyajı ise hafif tonlarda, gece makyajı ise koyu tonlarda göz makyajı yapılır.

– Makyajın en önemli adımı sabitleyici spreydir. Sabitleyici sprey ile makyajın kalıcılığı artacaktır.

– Makyaja başlamadan önce yüz öncelikle çok iyi bir şekilde temizlenir. Ölü derilerden kurtulmak için yüz peeling yapılır. Yüzdeki tüylerin alınmış olması ve kaşların şekilli olması gerekir.

– Temizleme işleminden sonra yüz nemlendirilir.

– Makyaj bazı ile yüzdeki pürüzler düzeltilir.

– Fondötenin cilde uygun bir tonda olmasına mutlaka dikkat edilmelidir. Likit bir ürün seçmek uygulamayı kolaylaştıracaktır. Eğer akneli bir ciltte uygulanacaksa fondötenin sabitlenmesi zordur bu yüzden pudra kullanılmalıdır.

– Göz altı morluklar gibi sorunları olanlar mutlaka bir kapatıcı uygulamalıdır. Yüzde gölge düşen yerlere kapatıcı uygulayarak daha aydınlık bir görünüm elde edilebilir.

– Fondöten uygulaması bitti. Şimdi sıra pudra uygulamasında. Pudranın ışıltısız ve mat olmasına dikkat edilmeli.  Pudra sadece yüze değil dekolte bölgesine, boyuna ve kulaklara da sürülmelidir.

– Yüzde dikkat çekilmesi istenen bölgeye karar verilerek porselen makyaj buna göre odaklandırılır. İster göz ister dudak odaklı bir makyaj uygulaması yapılıyor.

– Göz makyajınızda mutlaka bir göz farı bazı kullanılır. Özellikle gelinlerde gece boyunca göz makyajının bozulmaması gerekir. Göz farı bazı ile bu kalıcılık artırılır.

– Kirpikleri daha dolgun ve uzun göstermek için takma kirpik idealdir. Doğal görünümlü takma kirpikler tercih edilebilir. Rimel ise simsiyah renk veren bir rimel olmalıdır.

– Allık seçimi olarak doğal tonları tercih edilmesi daha iyidir. Çünkü porselen makyajda mutlaka dikkat çeken bir bölge olacağı için (koyu göz makyajı ya da kırmızı ruj) allık rengi hafif olmalıdır.

– Ruj rengi olarak eğer göz makyajı koyu ise, açık renkleri, göz makyajınız doğal tonlarda ise dudak rengi koyu renklerde seçilirse böylece denge kurulmuş olur.

– Daha sonra sabitleyici sprey sıkılarak makyaj bitirilebilir.

 

Bir önceki yazımız olan Gençliğini koruyan Fransız kadınların sırları... başlıklı yazımızda Fit kadınlar, Fransız kadını ve Fransız stili hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. ilayda açık dedi ki:

    Porselen makyajını doğruus pek fazla yapmıyorum ama burada okuyunca daha hoş ve güzel gelmeye başladı sanırım bende yapmaya başlayacağım.

BİR YORUM YAZ