Renkli Kadınlar

Sigara İçenler İçin Akciğeri Temizleyen Besinler Hangileridir?

Sigara İçenler İçin Akciğeri Temizleyen Besinler Hangileridir?
Haberi paylaşın...

Sigara İçenler İçin Akciğeri Temizleyen Besinler Hangileridir?

Akciğer Organı Nedir?

Akciğer hava soluyan omurgalılardaki temel solunum organıdır. Soluk alındığında burun ve ağızdan giren hava nefes borusu ve sonrasında bronşlardan geçerek akciğerlere ulaşır. Toplardamarlarla gelen karbondioksitce fazla olan burada yenilenir. Göğüs boşluğunda bulunmakta olup, göğüs kafesi sayesinde korunan akciğerler, koruyucu bir zar olan plevra ile sarılmışlardır. Yeni doğanda akciğer, ilk başta parlak pembe renktedir. Zamanla grileşmeye ve yaş geçtikçe koyulaşarak en sonunda neredeyse siyah rengine bürünür. Bu koyulaşmaya solunumla alınan havadaki toz ve öteki maddeler neden olmaktadır. Ayrıca sigara içenlerin akciğerleri içmeyenlere göre daha siyahtır.

Akciğerlerin esnek ve süngerimsi bir yapıları vardır. Biri sağ ve diğeri solda olmak üzere 2 adettir. Sağ akciğer 3 parçadan, sol akciğer ise 2 parçadan oluşmuştur. Sol akciğerin bir parçası yerine kalp bulunmaktadır. Bu nedenle sağ akciğer sol akciğerden daha büyük, sağ akciğerin ağırlığı yaklaşık 700 gr. ağırlığındayken, sol akciğer 600 gr. ağırlığındadır.

sigara-kadin-saglik-aksicger-kanser

Sigara Ve Akciğer İlişkisi

Sigara akciğer kanserine neden olabilir. Tütünde bulunan zararlı maddeler akciğerdeki hücrelere zarar verir. Bir süre sonra bu zararlı etkiler hücrelerde kansere neden olabilir. Sigara içen bir kişinin akciğer kanseri olma riski, hangi yaşta sigara içmeye başladığına, ne kadar süredir sigara içtiğine, içtiği sigara sayısına göre değişir. Sigarayı bırakmak bir kişinin akciğer kanseri olma riskini büyük ölçüde azaltır.

Akciğeri Temizleyen Besinler

Sigara içen kişilerin akciğerleri belli bir süreden sonra oldukça zarar görür. Bu, kansere götürecek bir sürecin başlangıcı olabilir diyebiliriz. Özellikle astım hastaları ve sigarayı bırakanların yaşam kalitesini arttıracak besinleri şu şekilde sıralayabiliriz.

Zencefil;
Çok kuvvetli bir antioksidandır ve akciğerleri temizler. Çeşitli toksinleri, mukusu ve istenmeyen parçacıkları akciğerlerden atmaya yardımcı olur. Bu nedenle zencefil çayı veya zencefili direk olarak yiyebilirsiniz.

Sarımsak;

Kuvvetli bir antioksidandır ve akciğerleri temizler.

akciger-saglik-okaliptüs

Okaliptüs;

Okaliptüs doğal bir antibiyotik olmasının yanı sıra içinde çeşitli yağlar barındırır. Bu uçucu yağlar, akciğer enfeksiyonlarına iyi gelir, kan basıncını arttırarak kanın çoğalmasını sağlar. Öksürük şuruplarında, boğaz pastillerinde bu kimyasal yağ kullanılır. Taze okaliptüs çayı bronşit ve sinüzite iyi gelir. Buharını solumak öksürük ve bronşite iyi gelir.

Ekinezya;
Soğuk algınlığı ve öksürük tedavisinde kullanılır. Bitkinin kökleri çeşitli akciğer enfeksiyonlarında yardımcıdır.

saglik-renkli-kadinlar

Keçiboynuzu;
Özellikle sigara içenler için keçiboynuzu çok faydalıdır. 5 adet keçiboynuzu 1 litre suda kaynatılır ve aç karna içilirse sigaranın verdiği zararı düzeltmeye yardımcı olur.

Ebegümeci;
Kaynar suda 1 miktar ebegümeci kaynatılır ve 5-6 saat sonra aç karına 1 bardak içilir. Bu uygulama ile, akciğerlerde ki sigara etkileri yavaşlatılır. Ebegümeci, ayrıca balgam attırır, akciğer kanserini engeller.

Bir önceki yazımız olan Ünlü Oyuncuyu Bu Halde Görenler İnanamadı başlıklı yazımızda Anoreksia Nasıl Olunur, Anoreksia Nedir? ve Anoreksiya Belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ